Datoria publică: falimentul Greciei ... a cărui întoarcere?

Economia actuală și dezvoltare durabilă sunt ele compatibile? Creșterea PIB-ului (la toate costurile), dezvoltarea economică, inflația ... Cum concillier economia actuală cu mediul și dezvoltarea durabilă.
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16131
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5244

Re: Datoria publică: falimentul Greciei ... cine urmează?




de Remundo » 23/07/22, 16:37

Remundo a scris:omenirea este oricum nebună.

progresul tehnologic nu face nimic, chiar putem crede că crește dezastrul.

Am spus asta acum ceva mai mult de un an...

cata dreptate am avut! : Twisted:
2 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14934
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4347

Re: Datoria publică: falimentul Greciei ... cine urmează?




de GuyGadeboisTheBack » 23/07/22, 17:50

Remundo a scris:
Remundo a scris:omenirea este oricum nebună.

progresul tehnologic nu face nimic, chiar putem crede că crește dezastrul.

Am spus asta acum ceva mai mult de un an...

cata dreptate am avut! : Twisted:

Bad ...
economie-finanțe / datorii-publice-faliment-din-Grecia-t9654-1530.html # p461323
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Datoria publică: falimentul Greciei ... cine urmează?




de Obamot » 23/07/22, 18:09

GuyGadeboisLeRetour a scris:Nu chiar. Este candidat la senatorial

Nu am spus altfel și nu mă interesează Bermacaroni, doar că Forza Italia nu a votat! Și Draghi, fără majoritate > splash.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14934
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4347

Re: Datoria publică: falimentul Greciei ... cine urmează?




de GuyGadeboisTheBack » 23/07/22, 18:23

Vorbeam despre Tweet prost de Victor Djamba.
0 x
PVresistif
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 169
Înregistrare: 26/02/18, 12:44
x 40

Re: Datoria publică: falimentul Greciei ... cine urmează?




de PVresistif » 15/12/22, 12:23

Am 65 de ani și plătesc impozite din 1977; Nu am cunoscut niciodată Franța cu un buget echilibrat (sau pozitiv), este chiar detestabil.
Îmi amintesc de începuturile mele ca contribuabil, cu mult timp în urmă când ne-am primit bonul fiscal erau diagrame circulare care încercau să „explice” încotro se îndreaptă banii noștri și de ce deficitul era aproape o binecuvântare, o „investiție”!!
Hah, fara De Gaulle am fi ori nemti ori americani, ar avea mai multa gura, nu. Îmi pun această întrebare de câțiva ani..., nu-i așa?
2 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Datoria publică: falimentul Greciei ... cine urmează?




de Obamot » 15/12/22, 12:52

PVresistif a scris:Am 65 de ani și plătesc impozite din 1977; Nu am cunoscut niciodată Franța cu un buget echilibrat (sau pozitiv), este chiar detestabil.
Îmi amintesc de începuturile mele ca contribuabil, cu mult timp în urmă când ne-am primit bonul fiscal erau diagrame circulare care încercau să „explice” încotro se îndreaptă banii noștri și de ce deficitul era aproape o binecuvântare, o „investiție”!!
Hah, fără De Gaulle, am fi fie germani, fie americani, ar avea mai multă gură , Nu . Ma intreb de cativa ani... nu tu ?

Da, da, în plus, acum se pare că doar „fața” funcționează: filme la toate etajele, în stradă, autobuze, la televizor și alte medii și pe „rețelele sociale” bineînțeles, toate aceste noi temple virtuale (sau nu) de „m-ai văzut”, chiar și în supermarketuri (cu clienții condiționati... de taxe?)



[puneți în modul „Ecran complet”]
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Datoria publică: falimentul Greciei ... cine urmează?




de Flytox » 20/12/22, 23:07

Uniunea Europeană, acolo pentru a ne ajuta...

Mai multe state membre ale Uniunii Europene folosesc programe spion asupra cetățenilor lor în scopuri politice
Și chiar și sisteme integrate de spionaj concepute pentru regimuri autoritare
Pe 15 noiembrie 2022 la 18:01, de Patrick Ruiz


Multe guverne europene folosesc instrumente avansate de supraveghere pentru a-și spiona oamenii, potrivit unui nou raport al Parlamentului European. „Statele membre ale UE au folosit programe spion asupra cetățenilor lor în scopuri politice și pentru a acoperi corupția și activitățile criminale”, se arată în raport. „Unii au mers și mai departe și au încorporat spyware într-un sistem conceput în mod deliberat pentru un regim autoritar”.

Parlamentul European a lansat această investigație după publicarea, în 2021, a Proiectului Pegasus, o investigație asupra programelor spion realizată de 16 mass-media din întreaga lume. Jurnaliştii au descoperit că guvernele au vizat peste 50 de numere de telefon din întreaga lume folosind instrumentul de supraveghere Pegasus, realizat de compania israeliană NSO Group. Printre cei de pe listă se numără editori și reporteri de la CNN, The New York Times, Reuters și France 000, precum și activiști pentru drepturile omului, avocați și rude ale lui Jamal Khashoggi, jurnalistul pe care guvernul saudit l-a ucis în 24. Raportul arată clar. că, deși auzim cel mai adesea despre utilizarea acestei tehnologii de către guverne autoritare precum China și Iran, democrațiile se angajează și în abuzuri cu privire la programele spion. Încheierea relelor supravegherii din întreaga lume necesită confruntarea cu această realitate și împingerea democrațiilor la un standard mai înalt de comportament.

Spyware-ul este folosit pentru a urmări și extrage în secret informații de pe un dispozitiv. Odată ce software-ul obține acces la telefonul sau computerul unei ținte, persoana care l-a instalat poate extrage texte și e-mailuri, poate descărca toate fotografiile de pe dispozitiv și chiar poate urmări locația GPS a dispozitivului. Abuzatorii au folosit programe spion – adesea numite „software de hărțuire” în acest context – pentru a monitoriza, a chinui și chiar a răni fizic alte persoane, inclusiv actualii și foștii parteneri intimi. (În mod îngrijorător, 1 din 10 americani admite că a instalat software de urmărire pe dispozitivul partenerului sau al fostului său, conform unui sondaj NortonLifeLock din 2020.) Guvernele folosesc, de asemenea, programe spion, monitorizându-și în tăcere țintele în scopuri de aplicare a legii, informații și/sau aplicare a legii.


Pegasus, care este obiectul principal al raportului european, permite utilizatorilor să sifoneze discret parole, liste de contacte, evenimente din calendar, mesaje text, apeluri vocale live și alte date de pe telefonul unei ținte. Acesta permite chiar operatorului de software să activeze camera și microfonul telefonului pentru a observa persoana și împrejurimile acesteia. Pegasus poate profita de exploatările „zero-click” pentru a instala malware-ul fără nicio interacțiune a utilizatorului, făcând practic imposibil ca utilizatorul obișnuit să știe că sunt monitorizați.

Grupul NSO, compania israeliană care produce Pegasus, este notoriu lipsită de preocupare pentru drepturile omului. Citizen Lab de la Universitatea din Toronto a publicat numeroase investigații care dezvăluie utilizarea Pegasus de către guvernele represive din întreaga lume, vizând un apărător al drepturilor omului din Emiratele Arabe Unite, un activist saudit și mulți alții; susținătorii taxei pe sodă din Mexic au fost chiar vizați de ceea ce ar fi putut fi un actor comercial. Deputații din Parlamentul European au avut așadar multe motive de îngrijorare atunci când proiectul Pegasus 2021 a scos la lumină țintirea cetățenilor europeni.

Deși s-ar putea imagina cazuri de utilizare legitimă a programelor spion - cum ar fi țintirea oficialilor străini pentru spionaj tradițional, atent controlat și supravegheat - activitățile detaliate în raportul Parlamentului European evidențiază un sistem de supraveghere nedemocratic conceput pentru a suprima expresia politică și concurența. Raportul dezvăluie că oficialii polonezi au cumpărat Pegasus în 2017, parțial cu fonduri destinate victimelor infracțiunilor, înainte de a viza numeroase persoane din opoziție cu programul spion. Guvernul ungar a cumpărat Pegasus în 2017, după ce s-a întâlnit cu premierul polonez Mateusz Morawiecki și cu fostul prim-ministru israelian Benjamin Netanyahu. În ciuda faptului că a fost folosit din motive pur de securitate națională, autoritățile maghiare au vizat peste 300 de persoane, de la avocați și jurnalişti până la proprietari de afaceri de seamă, activiști și un politician al opoziției, potrivit raportului.

Lista continuă: personalul de securitate din Grecia a cumpărat un program spion numit Predator, despre care se crede că provine de la Cytrox din Macedonia de Nord, și l-a folosit împotriva politicienilor naționali. Autoritățile cipriote au achiziționat tehnologii de supraveghere de la compania europeană Intellexa Alliance, care pare să supravegheze Cytrox, și se spune că ar fi urmărit ilegal peste 9,5 milioane de dispozitive mobile. Autoritățile spaniole par să fi vizat oameni din Catalonia cu Pegasus de la NSO Group.

Guvernele ar fi putut dobândi aceste tehnologii de spionaj pentru a investiga amenințările cu atacuri extremiste violente sau pentru a urmări infracțiunile penale reale. Ar fi putut să le folosească și pentru ceea ce pare a fi spionaj tradițional, de la țară la țară: de exemplu, autoritățile marocane ar fi vizat primul ministru spaniol, ministrul apărării și ministrul de interne folosind Pegasus. În schimb, raportul spune că multe dintre aceste guverne europene au achiziționat în liniște programe spion în scopul specific de a viza criticii și oponenții acasă.

Anchetatorii nu au tocat cuvintele: autorii raportului au scris că abuzul de programe spion „expune fără milă imaturitatea și slăbiciunea UE ca entitate democratică”. Potrivit raportului, „piața internă și libera circulație” a UE a adus beneficii comerțului cu programe spion, unii vânzători chiar folosind termenul „reglementat de UE” pentru a-și prezenta activitățile de supraveghere nereglementate ca un control responsabil, ceea ce cu siguranță nu este cazul. Chiar dacă unele dintre constatările raportului fuseseră deja publicate, ele servesc ca un memento puternic și, pentru unii, șocant. Statele Unite și țările europene pot vorbi despre „tehno-democrație” și despre importanța confidențialității, dar guvernele democratice folosesc și programele spion în mod abuziv.

Există o diferență clară și semnificativă între abuzul de spyware și supraveghere în țările democratice și cel al multor autocrații. Parlamentul rus, care este o simplă cameră de înregistrare a regimului Putin, nu va efectua niciodată o investigație reală asupra abuzurilor de supraveghere ale guvernului; de asemenea, nu există nicio lume în care acest fel de investigații de sute de pagini privind abuzurile de stat ale confidențialității ar putea avea loc în China modernă. Statul de drept și existența unei mass-media relativ independente, printre mulți alți factori, oferă mult mai mult spațiu pentru scandaluri și reforme.

Dar tocmai de aceea raportul UE privind abuzul de programe spion este un memento atât de important. Unele guverne presupuse democratice folosesc programe spion pentru a viza politicienii de opoziție, jurnaliştii și alţii, sub pretextul fals de a lupta împotriva criminalităţii sau de a proteja securitatea naţională. Această practică subminează intimitatea și exprimarea politică. De asemenea, subminează mesajele democrațiilor despre combaterea supravegherii autocratice. Și, făcând acest lucru, unele dintre aceste guverne ajută la susținerea unei piețe a instrumentelor de supraveghere și plătesc, aici, o companie cunoscută pe scară largă pentru a vinde aceeași tehnologie despoților. Raportul laudă guvernul SUA pentru acțiunile sale împotriva programelor spion – deși oficialii americani încă pot face mai mult pe plan intern și ar trebui, de asemenea, să sporească eforturile cu partenerii din Europa și din alte părți pentru a se asigura că acest tip de activitate nu are loc.

Este extrem de dificil să controlezi această tehnologie, deoarece controalele la export pe care guvernele le aplică bunurilor fizice, precum armele și substanțele chimice, nu se aplică în același mod software-ului. Dar pentru a lupta cu adevărat pentru intimitate în epoca modernă, democrațiile trebuie, de asemenea, să-și facă ordine în propriile case.
1 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13704
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1518
A lua legatura cu:

Re: Datoria publică: falimentul Greciei ... cine urmează?




de izentrop » 21/12/22, 01:00

Flytox a scris:Mai multe state membre ale Uniunii Europene folosesc programe spion asupra cetățenilor lor în scopuri politice
Și chiar și sisteme integrate de spionaj concepute pentru regimuri autoritare
Pe 15 noiembrie 2022 la 18:01, de Patrick Ruiz
A făcut titluri în 2021 https://www.cnetfrance.fr/news/pegasus- ... 926297.htm
https://www.liberation.fr/international ... 6KQLZPXCU/
Raportul european https://www.politico.eu/wp-content/uplo ... 117473.pdf
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Datoria publică: falimentul Greciei ... cine urmează?




de Obamot » 21/12/22, 08:23

Și asta este tot ce poți spune despre asta? : Hopa: : Roll:
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13704
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1518
A lua legatura cu:

Re: Datoria publică: falimentul Greciei ... cine urmează?




de izentrop » 21/12/22, 09:42

Obamot a scris:Și asta este tot ce poți spune despre asta? : Hopa: : Roll:
Ei bine, când vezi că Europa încearcă să rezolve acest tip de problemă și China sau Rusia deloc, suntem foarte fericiți că suntem într-o țară democratică, chiar dacă este atârnată de un fir, trebuie să facem totul pentru a o păstra (democraţie).
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la „Economie și finanțe, durabilitatea, creșterea, PIB-ul, sistemele fiscale ecologice“

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 224