Convertor de frecvență pentru motor monofazat

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
Avatar de l'Utilisateur
cuarţ
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 640
Înregistrare: 20/01/07, 14:38
Locul de amplasare: Regiunea Paris




de cuarţ » 07/09/10, 13:45

da chatelot16Ai perfectă dreptate, durabilitatea unui produs depinde de componentele împrăștiate.

Nu există umbră de fotografie.

A+
0 x
Fiecare minut care trece este o oportunitate de a schimba cursul vieții tale.
Pagina YouTube, Dailymotion Page, Albumul Picasa, Pagini personale, Viktor Schauberger
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2491
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 364




de Forhorse » 07/09/10, 14:30

Acest tip de componentă este utilizat pe scară largă în unitățile industriale (schneider, omron, ssd, etc ...). Inginerii nu se distrează reinventând lucrurile pe care producătorii de semiconductori le oferă de fapt cu performanțe mai bune (tranzistoare testate și potrivite, circuit de control optimizat, monitorizare integrată și securitate, ...).

Este ca și cum ai încerca să compari logica FPGA și hard-wired.

Când este mort, schimbăm modulul complet (în industrie schimbăm unitatea completă ...)
Și este un pariu sigur că în câțiva ani, chiar dacă modulul de referință nu mai există, vor exista echivalenți compatibili pin-to-pin cu performanțe mai bune.

Pe scurt, sunteți liberi să continuați să agitați vântul cu yakafocon și să nu oferiți nimic concret (sunt specialiști aici ...), dar din partea mea este clar, în ziua în care mă voi aventura j, aș folosi exact componenta arătată în această diagramă.

Oricum nu am pus aici să am opinii sau critici, ci să împărtășesc această descoperire celor interesați și care ar putea avea nevoie de ea (îmi amintesc o postare a lui Christophe care dorea să varieze viteza „unei pompe ...)

Dacă credeți că puteți face mai bine decât cele oferite, continuați, dar știu foarte bine că, în afară de pagini și pagini de discuții inutile, nimeni nu va veni vreodată cu o schiță concretă a unei soluții „mai bune”. (și nici măcar nu vorbesc despre o realizare concretă menită să demonstreze viabilitatea soluției menționate ...)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 07/09/10, 14:50

nu te enerva !

această notă de aplicație este foarte interesantă și este chiar posibil să cumpăr acest tip de modul de testat

logica de control integrată în punte conține protecție împotriva controlului simultan al tranzitorilor: acest lucru poate salva viața tranzistorului în cazul unui blocaj al programului în vârf

Îmi dă chiar o îndoială, poate că programul notei de aplicație nu este suficient de sigur pentru a controla tranzistoarele direct fără acest modul


criticile mele cu privire la integrarea diferitelor funcții sunt de altă ordine

pentru un producător din industrie, aceasta nu este o problemă: cumpărăm modulul mare ieftin, dacă nu funcționează, schimbăm ...

dar pentru un amator schimbă totul ... la cea mai mică manevră falsă trebuie să schimbi întregul modul

tocmai pentru o pompă mică putem fi mulțumiți cu un tranzistor mai mic, mai puțin costisitor decât modulul
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Convertor de frecvență pentru motor monofazat




de Christophe » 06/09/22, 12:16

În 2022 există variatoare de frecvență trifazate de 2.2 kW la 120€ pe Amz... se numește VFD (pentru variator de frecvență)

Tocmai mi-am cumparat unul, testele sunt in desfasurare (deocamdata "nu a mers") : Arrow: electricitate-electronică-calculatoare/care-ar-ar fi folosit-deja-un-vfd-pentru-simularea-trifazată-de-220v-t17282.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2491
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 364

Re: Convertor de frecvență pentru motor monofazat




de Forhorse » 07/09/22, 07:52

Pe aliexpress veți găsi, de asemenea, variații pentru motoare monofazate (deseori destinate pompelor în altă parte), acestea sunt vândute în aceeași gamă de preț ca și convertizoarele trifazate.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Convertor de frecvență pentru motor monofazat




de Christophe » 07/09/22, 09:05

Da Forhorse, doar că am vrut să testez posibilitatea de a simula o rețea trifazată cu acest VFD...ideea mea a fost să folosesc doar 2 din cele 3 faze pentru a-mi alimenta pompa...

Doar că deocamdată nu o pot face... nici măcar nu pot rula un circulator de 40W... sunt vreo 30 de parametri inghinali în care trebuie să mă scufund în ea...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 100