Un nou motor 4

Subiecte despre acest lucru forum și econologia în limba engleză vorbind pentru persoanele care nu sunt de înțeles limba franceză.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: nou motor în 4 timpi




de Obamot » 28/08/22, 00:33

inventatorul a scris:Mai simplu spus, Obamot, ai amestecat toate conceptele, motor, soare, barcă, gheață etc.
Ați uitat că a doua regulă a termodinamicii nu se mai aplică în întregime..

Deoarece în acest motor nu există pierderi de mediu de lucru, putem folosi diverse lichide, chiar mai scumpe. Poate fi Metanol cu ​​punctul de fierbere de 60 de grade Celsius, sau chiar dietil eter cu punctul de fierbere de 36 de grade Celsius.. aceste temperaturi sunt pentru presiune normala, adica 1 atmosfera. Când presiunea scade, scade și temperatura. Putem ajunge chiar și la 10 grade pentru eter, dar avem o problemă cu răcirea distilatului ar trebui să fie de minim 0 grade, lucru pe care îl putem realiza doar iarna, prin răcirea lui cu temperatura gheții sau cu temperatura negativă a aerului.

Imagine

Aveți 100,000 MW de centrale termice în Franța.. Dacă metoda mea, nu prea scumpă, de a produce energie electrică din căldura reziduală, ar fi 120,000 MW în plus..
Ei bine, cred că ar fi corect să primesc o recompensă, cantitatea anuală de combustibil folosită în ele... Nu crezi?

Andrew :D

Da, l-am uitat pe Andrew, mulțumesc. Sunt lene în aceste vremuri :D
0 x
Avatar de l'Utilisateur
inventator
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 570
Înregistrare: 02/03/05, 11:51
Locul de amplasare: Cracovia, Polonia
x 82

Re: nou motor în 4 timpi




de inventator » 29/08/22, 06:56

Obamot a scris:
inventatorul a scris:Mai simplu spus, Obamot, ai amestecat toate conceptele, motor, soare, barcă, gheață etc.
Ați uitat că a doua regulă a termodinamicii nu se mai aplică în întregime..

Deoarece în acest motor nu există pierderi de mediu de lucru, putem folosi diverse lichide, chiar mai scumpe. Poate fi Metanol cu ​​punctul de fierbere de 60 de grade Celsius, sau chiar dietil eter cu punctul de fierbere de 36 de grade Celsius.. aceste temperaturi sunt pentru presiune normala, adica 1 atmosfera. Când presiunea scade, scade și temperatura. Putem ajunge chiar și la 10 grade pentru eter, dar avem o problemă cu răcirea distilatului ar trebui să fie de minim 0 grade, lucru pe care îl putem realiza doar iarna, prin răcirea lui cu temperatura gheții sau cu temperatura negativă a aerului.

Imagine

Aveți 100,000 MW de centrale termice în Franța.. Dacă metoda mea, nu prea scumpă, de a produce energie electrică din căldura reziduală, ar fi 120,000 MW în plus..
Ei bine, cred că ar fi corect să primesc o recompensă, cantitatea anuală de combustibil folosită în ele... Nu crezi?

Andrew :D

Da, l-am uitat pe Andrew, mulțumesc. Sunt lene în aceste vremuri :D




Da, asta va explica de ce îmi bat joc de această Yamaha și cum aplică ei peltiers. (nu doar ea face acelasi lucru) Ei bine, in primul rand, elementul Peltier, este un SEMICONDUCTOR .. si se stie in general ca semiconductorii, dar peste temperatura de 150 de grade Celsius, sunt deteriorati. Dar se pare că, la o comandă specială și foarte costisitoare, au fost produse astfel de Peltiers, care rezistă la o temperatură de 400 de grade Celsius ... în plus, își măsoară sudarea de 5%, dar nu este clar ce la ce. Ei bine, lasă să fie. Aceste peltiere de înaltă temperatură au fost făcute pentru a avea o diferență mare de temperatură, atunci va exista o mare fezabilitate atunci. Ei bine, pere pe salcie, pentru că nu este un motor termic .. O să explic - crede că dacă încălzește celulele la 400 de grade Celsius, vor da mai multă energie electrică .. Evident că nu este adevărat, pentru că în fotovoltaică se creează electricitate avem un principiu diferit și, practic, este independent de temperatura celulei. Le poți strica doar încălzindu-le. Este cam la fel și cu Peltiers. În loc să răciți țeava de eșapament cu apă și să puneți un Peltier pe apă, astfel de lucruri incredibile sunt făcute și promovate cu „înțelepciunea” lor. Curentul pe peltier nu se naște doar pentru că există o diferență de temperatură, fenomen mai asemănător fotovoltaicului.. Desigur, este nevoie de diferența de temperatură dar într-un interval rezonabil pentru Peltier, adică 70 de grade Celsius..

Atât pentru meritata companie Yamaha și alte înțelepci...

Ei bine, din moment ce am atât de mulți bani, atunci mi-am desenat schematic Half Rotate pentru Newcomen, reprelucresc doi „cilindri” astfel încât presiunea atmosferică să aibă acces liber la „pistoane”

Imagine


Andrew :D
0 x
Andrew Feliks
Avatar de l'Utilisateur
inventator
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 570
Înregistrare: 02/03/05, 11:51
Locul de amplasare: Cracovia, Polonia
x 82

Re: nou motor în 4 timpi




de inventator » 31/08/22, 15:43

inventatorul a scris:Deci, în afara cutiei, doar apa de răcit este transmisă la răcitor și înapoi și curentul electric rezultat. Căldura poate fi furnizată în afara cutiei la presiunea atmosferică normală. Eficiența dispozitivului crește de 10 ori (sau de 100).
Aburul nu merge nicăieri, pentru că este într-un circuit închis, iar apa este asemănătoare, nu trebuie completat, ci doar răcit..
Astfel de „cutii” pot fi instalate la parter în mine pentru a produce energie electrică .. cu randament ridicat .. Dar practic poate fi folosită orice sursă de căldură ..
A doua lege a termodinamicii, ea a uitat să spună că eficiența unui motor termic depinde nu numai de diferența de temperatură, ci și în mare măsură de presiunea la care funcționează sistemul.
Formula Feliks-Newcomen.

Imagine




Andrew :D




Ei bine, nu vă faceți griji Toți, voi posta următorii pași...
ca să nu existe terapie de șoc, cu invențiile mele, am început și eu să public, pentru ca toată lumea să înțeleagă ușor ce este pentru că îl cunoaște puțin pe Boyle și știe ce este presiunea P. atunci motorul va avea de 5 ori mai mult cuplu .. creșterea temperaturii de conversie a aburului doar cu 30 de grade Celsius .. Și acest lucru este de înțeles, deși proporțiile sunt deja fundamental diferite față de cea de-a doua lege a termodinamicii .. Dar acum, ca deja este destul de de înțeles, nu vom asocia această eficiență cu presiunea,
o greutate care poate înlocui cu ușurință această presiune .. și poate este mai puțin supărătoare din punct de vedere tehnic ..
Ei bine, acum calculul unuia dintre cilindrii mei Half Rotate, 400 x 1000 = 400,000 cm pătrați, ne va da 2,000,000 KG la 5 atm (2000 tone), adică cuplul mediu x 2 metri = 4,000,000 kgm30 rpm min = 123 MW de putere electrică dintr-un spațiu ..
Și gata, cu o temperatură copilărească de doar 130 de grade Celsius, 5 atmosfere de presiune.. și o circulație medie complet închisă.
Ei bine, toată lumea poate vedea că într-un astfel de motor, chiar nu depinde de căldură, care a crescut cu 30 de grade.. cuplul motorului a crescut de cinci ORI!
pentru centralele nucleare se poate folosi și un astfel de sistem de producere a energiei dintr-un reactor.
Scrieți dacă ați înțeles cu ușurință apariția energiei din ... greutate ... : Lol:

Imagine


Andrew :D :D

Acesta este modul meu de a „ajuta” atmosfera... : Lol:
0 x
Andrew Feliks
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14928
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4343

Re: nou motor în 4 timpi




de GuyGadeboisTheBack » 31/08/22, 16:31

inventatorul a scris:Acesta este modul meu de a „ajuta” atmosfera... : Lol:

Cu mașini cu ardere/vapori? Mulțumiri! :)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
inventator
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 570
Înregistrare: 02/03/05, 11:51
Locul de amplasare: Cracovia, Polonia
x 82

Re: nou motor în 4 timpi




de inventator » 01/09/22, 01:43

GuyGadeboisLeRetour a scris:
inventatorul a scris:Acesta este modul meu de a „ajuta” atmosfera... : Lol:

Cu mașini cu ardere/vapori? Mulțumiri! :)


Nu, apăsând pistonul... : Lol: : Lol:

în plus, întrucât aceeași cantitate de combustibil ars într-o centrală electrică este încă de două ori mai multă energie electrică din căldura „deșeată”, cred că ar trebui să-ți mulțumești încă o dată. : Cheesy:

Andrew :D :D
0 x
Andrew Feliks
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14928
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4343

Re: nou motor în 4 timpi




de GuyGadeboisTheBack » 01/09/22, 01:54

Mulțumesc încă o dată, așa că. : Cheesy:
1 x
Avatar de l'Utilisateur
inventator
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 570
Înregistrare: 02/03/05, 11:51
Locul de amplasare: Cracovia, Polonia
x 82

Re: nou motor în 4 timpi




de inventator » 05/09/22, 01:50

Pe alt maritim forum:
Ei bine, Merlyn, văd că Half Rotate este adaptat pentru uz maritim. arborii lungi cu elice la capăt trebuie atașați la fiecare roată cu greutatea.
Acest tip de motor nu devine popular rapid, pentru că nimeni nu și-a arătat tehnologia bună.. Arăt o tehnologie posibilă, pentru că este posibilă, deoarece „cilindrul” și pistonul sunt relativ separate de distanță, iar într-un mic sonic poate fi de 1 mm, dar chiar mai mare, chiar de 5 milimetri. și un astfel de rând poate fi imperfecțiuni ale „cilindrului” .. În plus, „cilindrul” nu se va uza, așa că nimic nu amenință o îmbinare cu șuruburi cu cap dublu, similar cu soluțiile clasice .. Probabil că acum îl vei privi cu un ochi mai amabil .. Bineînțeles că poate Pot fi versiuni cu abur sau diesel, precum și recuperarea căldurii reziduale Newcomen, care va recupera, de asemenea, toată căldura de la răcirea gazelor de eșapament de la motorul convențional.
Cred că acesta este următorul pas mic în dezvoltarea acestei structuri.

Imagine

Andrew :D
1 x
Andrew Feliks
Avatar de l'Utilisateur
inventator
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 570
Înregistrare: 02/03/05, 11:51
Locul de amplasare: Cracovia, Polonia
x 82

Re: nou motor în 4 timpi




de inventator » 21/09/22, 23:55

Ei bine, așa vă depășiți imaginația... acestea sunt adevărate invenții noi...
Va avea această putere din mai multe motive. Și anume, în figură puteți observa că noul motor cu aceeași cilindree ca și cel de 109,000 shp are dimensiuni și greutate mult mai mici.. greutatea sa este de aproximativ 70 de tone, ceea ce este de aproape 20 de ori mai puțin decât a produs acest motor..
Și ca urmare a acestui fapt, greutate de multe ori mai mică, masele sale de inerție sunt, de asemenea, de multe ori mai mici (a doua putere). Și din moment ce sunt mai mici, viteza lui de rotație poate fi mai mare, ei bine, de aceste 4 ori, au fost undeva până la 400 rpm, iar dacă acesta este cazul, puterea rezultată va fi de 109,000 X 4 = 436,000 cai putere.
cand luam in calcul ca nu exista pierdere de 15%, din lipsa unei traverse vom obtine cei 500,000 SHP .....
Nava va fi aceeași, doar că va merge... de două ori mai repede spre port...
Totul pe arbore în sine, doar de 4 ori mai rapid, adică 400 rpm.
Yenul motorului are dimensiuni de 2 x 2 metri, așa că într-un garaj mai mare îl pot construi fără probleme și pe o navă îl conectez cu biela de prindere deja pe arborele de transmisie.
Nu știu dacă ați observat că aici ne lipsește tradiționalul bloc motor.
Și totul funcționează ca cel mai bun ceas elvețian...

Imagine

Imagine

Andrew :D
0 x
Andrew Feliks
Avatar de l'Utilisateur
inventator
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 570
Înregistrare: 02/03/05, 11:51
Locul de amplasare: Cracovia, Polonia
x 82

Re: nou motor în 4 timpi




de inventator » 21/09/22, 23:56

Da, pe parcurs.. Sunt membru al Organizației căreia Soțul Reginei, până la moartea sa, a fost Patron. :strigăt:

https://rsgb.org/main/blog/news/gb2rs/h ... patron-sk/

Imagine

Imagine


Andrew :strigăt:
2 x
Andrew Feliks

Înapoi la "Econologie forum în engleză »

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 34