Prea multă apă fierbinte pe soba cazanului

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
sergem
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 23/01/22, 12:42

Prea multă apă fierbinte pe soba cazanului




de sergem » 23/01/22, 13:13

bonjour,
Am o problema cu o soba cu termosifon, care daca o las in functiune (ziua pentru incalzire) imi da prea multa apa calda pentru rezervorul meu de 100l (90°!!). Nu pot tăia acest circuit, centrala nu funcționează fără circuitul de apă caldă.
Nu pot să adaug un balon sau să pun unul mai mare.
Câteva soluții nu chiar satisfăcătoare:
- scoateti izolatia din rezervor astfel incat sa radieze ca un calorifer = rece a doua zi si nu mai apa calda. Manevră obositoare!
- adauga unul sau mai multe calorifere mai sus in termosifon, sau cu schimbator de caldura cu placi + pompa (acolo imi pierd autonomia). Dar capacitatea caloriferului scăzut, va fi suficientă pentru a disipa căldura?
- introduceți o bobină între balon și izolație și conectați-o la circuit cu o supapă controlată termostatic care ar alimenta un radiator cu un termosifon?
................
Nu stiu, care sunt ideile tale?
mulțumesc
Serj
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6515
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1637

Re: Prea multa apa fierbinte pe soba cazanului




de Macro » 23/01/22, 19:12

Pur și simplu adăugați un circulator la circuitul termosifon al cazanului dvs., acesta își va echilibra temperatura cu caloriferele dvs.
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
sergem
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 23/01/22, 12:42

Re: Prea multa apa fierbinte pe soba cazanului




de sergem » 23/01/22, 20:27

interesul termosifonului este sa ma pot descurca fara curent (prea multe intreruperi pentru mine), ideea circulatorului, ok, dar la momentul acela l-as fi pus automat.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14931
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4346

Re: Prea multa apa fierbinte pe soba cazanului




de GuyGadeboisTheBack » 23/01/22, 21:08

Mai ai optiunea unui baterie foarte simplu (dus, cada) cu care setezi temperatura dorita. Am facut asta pentru masina de spalat in contact direct cu rezervorul de apa calda. L-am setat conform programului. Același lucru pentru mașina de spălat vase.
0 x
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189

Re: Prea multa apa fierbinte pe soba cazanului




de dede2002 » 24/01/22, 08:10

hi,

Mingea ta este prea mică. Aproximativ 2.5 kg de lemn sunt suficiente pentru a-l fierbe!
Daca vrei sa incalzesti cu o soba cu boiler, trebuie sa pui calorifere...
0 x
sergem
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 23/01/22, 12:42

Re: Prea multa apa fierbinte pe soba cazanului




de sergem » 24/01/22, 19:24

ok, deci nu am de ales, trebuie să-l conectez la circuitul meu existent al radiatorului!?
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2214
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 506

Re: Prea multa apa fierbinte pe soba cazanului




de phil59 » 28/01/22, 00:27

daca poti, e mai bine.

In prezent soba centrala, 8.5+7.5 apa, o centrala pe gaz.

Când sunt ziua, de când „aprind” aragazul, până la apus, centrala nu mai merge, câteva zile așa, chiar și cu vreo 2° afară, dar noaptea preia centrala.

testat pe nostru 7 zile pozitive covid.

Și totuși aproximativ 15 kW de calorifer în spate (parte din casă, restul este doar fără îngheț), în timp ce aragazul dă doar 7.5 kW apei.... Eu sunt primul surprins... .

Chiar și așa, uneori startul trece cu mult peste 60°... mai ales când folosesc doar lemn moale...

În urma defecțiunii centralei mele mari, am pus unul mai mic și încă nu am repus în funcțiune rezervorul-tampon de 500L.
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Ernesto
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 11/09/22, 23:26

Re: Prea multa apa fierbinte pe soba cazanului




de Ernesto » 17/10/22, 00:34

philxNUMX a scris:daca poti, e mai bine.

In prezent soba centrala, 8.5+7.5 apa, o centrala pe gaz.

Când sunt ziua, de când „aprind” aragazul, până la apus, centrala nu mai merge, câteva zile așa, chiar și cu vreo 2° afară, dar noaptea preia centrala.

testat pe nostru 7 zile pozitive covid.

Chiar și așa, uneori startul trece cu mult peste 60°... mai ales când folosesc doar lemn moale...

În urma defecțiunii centralei mele mari, am pus unul mai mic și încă nu am repus în funcțiune rezervorul-tampon de 500L.



Deci, ați reușit să puneți mingea înapoi în timp
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 103