Amplificator de antenă HS?

Și dacă ar fi repararea, mai degrabă decât a aruncat și schimba? Redescoperă plăcerea de a le reparații. Cum de a diagnostica o problemă sau găsi piese de schimb? Reparați în sine este o modalitate de a economisi bani, în general!
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Amplificator antenă HS?




de Exnihiloest » 14/10/22, 19:22

Macro a scris:O grămadă de broquignole.... Care sunt îngrijorați să găsească o soluție pentru a recepționa TV... Ecologia chiar a căzut în fundul de jos...


S-ar putea să fie tocmai pentru că econologia a căzut pe plan secund și rețelele sociale în general (dar mai puțin la fel :) ), să revenim la televizor!
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2212
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 504

Re: Amplificator antenă HS?




de phil59 » 14/10/22, 21:22

Macro a scris:O grămadă de broquignole.... Care sunt îngrijorați să găsească o soluție pentru a recepționa TV... Ecologia chiar a căzut în fundul de jos...



De ce ești atât de amar, Macro?
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Amplificator antenă HS?




de izentrop » 15/10/22, 01:49

Exnihiloest a scris:
izentrop a scris:
Exnihiloest a scris:Asta aș face, să pun un T simplu
Nu am fost niciodată nefericit : Roll:
Pierdem potrivirea impedanței, este ușa deschisă pentru paraziți de tot felul,
...
Dacă credeți că impedanța antenei și cea a televizorului este de 50 ohmi de la un capăt la altul al benzii, este că ați schimbat realitățile tehnice pentru o specificație comercială.
La 25 ohmi în loc de 50 ohmi, rămânem în marjă pentru o recepție bună și, cu presupunerea sălbatică că totul este corect, ai vedea diferența doar cu măsurători atente. In plus reflexii prea marcate, si acolo nu ar fi cazul, era un pb la momentul analogului; digital, nu o poți vedea.
pierderea funcției de ecranare a cablului coaxial...
Există teorie și practică. Ne puteți spune care va fi rata undelor staționare când trecem de la 50 la 25 ohmi? Și câștigul antenei care ar constitui acum cablul care și-ar „pierde” ecranarea?

Oricine are puține cunoștințe ți-ar spune:
Observați prezența unui „T” turnat? daca da, este esential sa il scoti, pune un splitter cu 2 cai
https://forums.commentcamarche.net/foru ... ptions-tnt (sfaturi vechi, probleme cu 4G nu sunt menționate)

Ai vorbit pe bună dreptate de cablu 17 VATC, este cablul coaxial de recomandat pentru televizor, deoarece are o bandă care îi mărește protecția împotriva paraziților și oferă mai puține pierderi pe măsură ce îmbătrânește decât cablurile vechi.
Este într-adevăr în interesul nostru să înlocuim un cablu lung, vechi de 50 de ani, cu acest tip de coaxial https://www.elbac.fr/datasheet?fichier=100160-00-E.pdf

Pe de altă parte, impedanța sa caracteristică nu este de 25 sau 50 ohmi, ci de 75 ± 3 Ω.
Ruperea acestei impedanțe într-o nepotrivire creează reflexii false ale semnalului. În epoca analogică, a provocat un ecou în imagine... În digital, provoacă o pierdere de calitate pe anumite multiplexuri, cu înghețari, înghețari, imagini intempestive sau pierderi de-a dreptul de multiplexuri.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Amplificator antenă HS?




de Exnihiloest » 15/10/22, 19:34

izentrop a scris:...
Oricine are puține cunoștințe ți-ar spune:
Observați prezența unui „T” turnat? daca da, este esential sa il scoti, pune un splitter cu 2 cai
https://forums.commentcamarche.net/foru ... ptions-tnt (sfaturi vechi, probleme cu 4G nu sunt menționate)


Ai căzut rău, bietul meu. HF este unul dintre domeniile mele de expertiză, recepție și transmisie. Da, avem o potrivire aproximativă a impedanței. Nu, nu are nicio consecință practică, cu excepția cazurilor de nivel de semnal cu adevărat limitat, și atunci chiar și fără T ai avea pbs pe un canal sau altul. Folosesc unul de ani de zile pentru a servi 2 televizoare, fără probleme și semnalul nu este deosebit de puternic. Având în vedere prețul unui T, este evident ceea ce trebuie să încerci mai întâi și care are toate șansele să funcționeze.

Ai vorbit pe bună dreptate de cablu 17 VATC, este cablul coaxial de recomandat pentru televizor, deoarece are o bandă care îi mărește protecția împotriva paraziților și oferă mai puține pierderi pe măsură ce îmbătrânește decât cablurile vechi.
Este într-adevăr în interesul nostru să înlocuim un cablu lung, vechi de 50 de ani, cu acest tip de coaxial https://www.elbac.fr/datasheet?fichier=100160-00-E.pdf

Pe de altă parte, impedanța sa caracteristică nu este de 25 sau 50 ohmi, ci de 75 ± 3 Ω.
...


Da. Sunt atât de obișnuit cu 50 ohmi pro încât am uitat că sunt 75 ohmi pentru televizor. Dar ceea ce am spus rămâne valabil, puteți calcula întotdeauna SWR pentru 37.5 ohmi în loc de 75 ("± 3 Ω" : Lol: , in plus nu va fi niciodata pur rezistiv, masoara o antena TV cu un VNA si vei intelege, sunt cateva mai putin de 80 de euro astăzi și foarte de încredere).
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Amplificator antenă HS?




de izentrop » 16/10/22, 08:28

Exnihiloest a scris:
izentrop a scris:...
Oricine are puține cunoștințe ți-ar spune:
Observați prezența unui „T” turnat? daca da, este esential sa il scoti, pune un splitter cu 2 cai
https://forums.commentcamarche.net/foru ... ptions-tnt (sfaturi vechi, probleme cu 4G nu sunt menționate)
Ai căzut rău, bietul meu. HF este unul dintre domeniile mele de expertiză, recepție și transmisie.
Căderi? nu este un joc, ci doar o discuție între adulți. Ești radioamator? Am si licenta, dar nu mai sunt activ de mult.

Nu avem aceleași cerințe în HF ca în UHF. Ai o receptie buna cu 2 tee, fara pixelare, cu atat mai bine pentru tine, este departe de a fi cazul general.
Un splitter împarte semnalul de intrare pentru a-l distribui în mod egal pe fiecare ieșire, fără a crea o undă staționară, într-o lățime de bandă de 5 până la 2400 Mhz în general... Un tee provoacă reflexii.
Digitalul poate să nu fie deranjat de anumite ecouri, dar este un noroc întâmplător, acestea variază în funcție de frecvență...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Amplificator antenă HS?




de Exnihiloest » 16/10/22, 11:38

izentrop a scris:
Exnihiloest a scris:
izentrop a scris:...
Oricine are puține cunoștințe ți-ar spune: https://forums.commentcamarche.net/foru ... ptions-tnt (sfaturi vechi, probleme cu 4G nu sunt menționate)
Ai căzut rău, bietul meu. HF este unul dintre domeniile mele de expertiză, recepție și transmisie.
Căderi? nu este un joc, ci doar o discuție între adulți.

Exact, nu schimba rolurile, te rog. Repetând clișeele găsite pe net, fără evaluare în raport cu cazul concret despre care vorbim, asta nu numesc discuție.

Un tricou provoacă reflecții...

Asta am spus.
Dar dacă nu le cuantificați sau nu le evaluați impactul, a spune asta sau nimic este același lucru. Este ca și cum ai spune că arsenicul este mortal. Nu, nu este fatal, avem atomi în organism, este o chestiune de doză.
Ți-am explicat că trecerea de la 75 la 37 ohmi provoacă reflexii, dar slabe, care pot fi chiar mai mici decât cele legate de variațiile impedanțelor televizorului sau ale antenei în funcție de frecvență. Deci puțin contează.

Dacă ai primit licența, ar trebui să știi că o sarcină de 37 ohmi pentru o antenă și un cablu de 75 ohmi, îți oferă un raport de unde staționare de 2, ceea ce corespunde unei puteri reflectate de 11,1%. Impedanța de intrare va primi doar 88,9% din putere în loc de 100%, ceea ce corespunde unei pierderi de 0,5 dB (în plus față de 3dB aferente distribuției de putere între cele două receptoare).

0,5 dB este neglijabil, nici măcar nu le-ai vedea pe S-metru, iar 0,5 dB este chiar mai mică decât pierderea de inserție a unui splitter pasiv care ar trebui să respecte impedanța! Deci, evident, T este soluția de încercat mai întâi. Și dacă asta nu funcționează, un splitter nu se va descurca mai bine decât dacă este amplificat.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Amplificator antenă HS?




de izentrop » 17/10/22, 10:05

Într-adevăr, referințele mele de la radio se întâlnesc cu mult timp în urmă și s-au cam tocit în timp. : Cheesy:
În afară de aspectul de fixare psihologică a operatorului care poate duce la nevroză severă, ROS nu este inamicul pe care s-ar crede.
Cauza niste pierderi in plus, tot trebuie sa fie mare, nu produce interferente pe televizoare contrar celor spuse pe ici sau pe colo (dimpotriva le reduce prin reducerea puterii transmise).
http://meteosat.pessac.free.fr/Cd_elect ... lt/swr.htm
0 x

Înapoi la "Defalcare, depanare și reparații: reparați-vă? "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 135