Ceva nebunesc cu IBERDROLA și EDF!

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2214
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 506

Re: Ceva nebun cu IBERDROLA si EDF!




de phil59 » 27/10/22, 00:51

Am observat că ai multe dificultăți în a înțelege postările, și nu neapărat doar pe cele mai bune.

Dar hei, hai să mergem mai departe.

Eu și părinții mei am fost la IBERDROLA.

Am sunat la EDF, să merg la ei acasă, pentru părinții mei și pentru mine.

Părinții mei aveau abonament de 6 kVA cu linky, și au cerut din nou unul de 6 kVA, atâta tot, așa că nu văd cum poate fi complicat pentru EDF, să ia, să proceseze, acest contract, făcut pe 29/09. / 22, și cum ești tăiat pe 26/10.... Cineva pur și simplu nu și-a făcut treaba, asta-i tot.

Pentru cazul meu, ceva mai complicat, trec de la 6 kVA HP HC, la 12 kVA tempo, dar linky. Dar nu am suc acasa, confirmat pe linky, si nu ma pot conecta la home automation, niciun dispozitiv nu raspunde.
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6515
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1637

Re: Ceva nebun cu IBERDROLA si EDF!




de Macro » 27/10/22, 08:05

O să fie bine în congelator când ajungi acasă...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9805
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: Ceva nebun cu IBERDROLA si EDF!




de sicetaitsimple » 27/10/22, 14:19

philxNUMX a scris:Am observat că ai multe dificultăți în a înțelege postările, și nu neapărat doar pe cele mai bune.
Dar hei, hai să mergem mai departe.
Eu și părinții mei am fost la IBERDROLA.
Am sunat la EDF, să merg la ei acasă, pentru părinții mei și pentru mine.


Mă poți lua de idiot, dar am trecut prin cele 3 pagini ale firului, nu s-a pus niciodată problema de două abonamente separate înainte de 26/10 la 20:05.
1 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2214
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 506

Re: Ceva nebun cu IBERDROLA si EDF!




de phil59 » 27/10/22, 16:26

Și?
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9805
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: Ceva nebun cu IBERDROLA si EDF!




de sicetaitsimple » 27/10/22, 16:40

philxNUMX a scris:Și?


Bah, și nimic, nu ne vom enerva.

Dar, în ceea ce priveșteAm observat că ai foarte greu să înțelegi postările”, Cred ca ar trebui sa te gandesti la felul tau de a expune problemele inainte de a spune ca ceilalti nu inteleg nimic.....
Ai găsit o urmă de „două abonamente” înainte de postarea ta aseară la 20:05?
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2214
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 506

Re: Ceva nebun cu IBERDROLA si EDF!




de phil59 » 27/10/22, 16:49

Nu sunt supărată, dar nu ai încetat să mă „falsești”, că între ghilimele, dramatizam...

Poate nu sunt foarte clar, dar sunt 2 abonamente în joc, cel al părinților mei care locuiesc la peste 80 km de casa mea, al tatălui de 86 de ani, cilicoză, și al mamei în vârstă de 82 de ani.
Tatăl începe să fie foarte greu pentru el.

Părinții mei un abonament foarte simplu, și chiar și asta, nu au nicio idee să urmărească, între 29/09 și 26/10, cred că a avut timp, să facă ce trebuie la linky.

Cazul meu este un pic mai complicat, dar e același lucru, într-o lună, nu au o soluție.

Aseara, am trimis un recomandat, cu AR....
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2214
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 506

Re: Ceva nebun cu IBERDROLA si EDF!




de phil59 » 29/10/22, 07:53

Pe la 11-12, voi fi acasă, tot fără suc....

Am plănuit agrafe de rufe pentru nas....
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2214
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 506

Re: Ceva nebun cu IBERDROLA si EDF!




de phil59 » 29/10/22, 07:53

Pe la 11-12, voi fi acasă, tot fără suc....

Am plănuit agrafe de rufe pentru nas....
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2214
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 506

Re: Ceva nebun cu IBERDROLA si EDF!




de phil59 » 30/10/22, 10:52

Deci, desigur, când m-am întors, fără suc și apăsând +, totul a dispărut.

Deci congelator, într-unul care era bine umplut, de miercuri dimineața până sâmbătă dimineața, așa că în jur de 72 de ore, ei bine, un sac de cuburi de gheață era încă aproape întreg și abia începea să se topească.

Celălalt, aproape gol, totul este mort...

Frigider, e destul de bine, sunt multe de recuperat, brânză, fructe, e în regulă, doar mezeluri = gunoi.

Neavând suficientă încredere în congelatorul care începea să se dezghețe, ei bine, o să facem suporturi de masă în zilele astea....

A rămas, de exemplu, o cassoletă de turte, pe care urmează să o mâncăm în această după-amiază, iar buzunarul de câteva kg (3) cumpărate la super promoție, soția mea o să o gătească, și să recongelăm.... o să fac asta cu o mulțime de lucruri.

80% pot fi economisiți, dar în același timp vor fi, cred, mai mult de 95% din premii...
Și asta nu mă va împiedica să fiu rambursat de „EDF”.

Acum stiu ca congelatorul meu principal poate rezista cel putin 48 de ore fara probleme, fara sa-l deschid, iar daca nu am fost atent, aproape 72, dar odata cu valul, nu te baga prea tare...


sucul tăiat.JPG
jus cut.JPG (38.65 KiB) Consultat de 2004 ori
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 405