Maneta „regulator” sau „variator” ...

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Buga
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 115
Înregistrare: 24/02/05, 11:53




de Buga » 14/05/07, 19:36

da, este mai ușor să experimentezi pe o mașină unde este loc sub capotă ...
așa că, chiar dacă sunt suprasolicitat în acest moment,
Știu că voi experimenta orice vreau să experimentez sub capota dyanei mele ...
pentru că dacă în plus îmi fac o capotă de „smucitură”, care îmi place vizual, am și mai mult loc ...
și pentru bile de watt, chiar dacă aceasta nu este singura soluție ..
este încă o soluție care vă permite în cele din urmă să modificați totul pe ansamblu ... cu ușurință ...
mai mult, nu cred că este necesar să construim un sistem de bile de watt „grele”.
viteza de rotație, cred, va da putere mecanismului ... și de fapt nu este nevoie de putere ...
pentru o comanda ...
un arc amplasat în unghi drept compensează dificultatea ....
uneori două arcuri în opoziție, cum ar fi testul meu de regulator manual, care fac posibilă echilibrarea forțelor în joc și obținerea unei comenzi ușoare de operare ....
un arc la 90 ° al comenzii face posibilă facilitarea mișcării sau chiar blocarea acesteia în poziția deschisă sau închisă ...
un pic ca balamalele mobilierului de bucătărie din PAL sau ușa atârnă în poziția închisă sau deschisă ...

în cele din urmă, dacă nu sudați, aceasta nu este o problemă reală pentru un sistem de control, pârghii ...
de multe ori este suficientă o tijă metalică străpunsă cu trei găuri ...
gaura dintr-un capăt, cu o axă, dă comanda ...
gaura centrală (sau nu în centru) este punctul de rotație pentru o singură pârghie ...
o axă și un știft sunt suficiente ...
iar orificiul de pe cealaltă parte este orificiul de anulare manuală ....
dacă pârghia trebuie să acționeze în „aceeași direcție”, dar cu o amplitudine mai mare, atașamentul la mașină nu se află în mijloc, ci dintr-o parte până la capăt.

în cele din urmă, pentru un sistem fix de pârghii,
un picior din oțel îndoit și străpuns, câteva axe și un cablu pentru bicicletă vă permit să controlați aproape orice doriți ...
Folosesc foarte des setările de încălzire ale dispozitivelor mele, a sistemului analogic, a cablului (rigid) și a învelișului, cu control ...

prin urmare, nu este neapărat necesar să poți să sudezi pentru a obține un "control" prin pârghie ...
pe de altă parte, pentru ca sistemul să fie testat, acolo este adesea necesar să se poată suda ....
dar totul depinde de ce sistem vorbim ...
pentru un vortex simplu, lipirea cu tablă este suficientă ...
dacă nu, picioare de oțel, șuruburi / piulițe și se rostogolește ...
și pentru bilele de watt, îmi pot imagina folosirea a două „rulmenți” pentru lagărele de ambreiaj de tracțiune .... și furcile sale ....
întreaga ființă să facă să funcționeze imaginația lui ....
0 x
nebun după independența energetică, înfrângeri, bugatti ...

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 207