Alcool și mortalitate: decese 50 000 pe an în Franța

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Alcool și mortalitate: 50 000 decese pe an în Franța




de Exnihiloest » 20/11/22, 19:32

izentrop a scris:două ore pe subiect, îi va face plăcere lui Janic : Mrgreen:


"Cu Herve Martini"! Cu agitatorul sau cu lingura? Un program întreg. Vor fi acolo și Bénédictine și Johnnie Walker?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Alcool și mortalitate: 50 000 decese pe an în Franța




de Christophe » 20/11/22, 20:53

philxNUMX a scris:Ieri după-amiază târziu, am fost la o degustare de șampanie, eu care nici măcar, nici berea de altfel.


:şoc:

eu cine nici macar?

Șampania era evident bună, mai aveai resturi când ai scris acest mesaj!! : Lol: : Lol: : Lol:
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2212
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 504

Re: Alcool și mortalitate: 50 000 decese pe an în Franța




de phil59 » 20/11/22, 21:02

Christophe a scris:
philxNUMX a scris:Ieri după-amiază târziu, am fost la o degustare de șampanie, eu care nici măcar, nici berea de altfel.


:şoc:

eu cine nici macar?

Șampania era evident bună, mai aveai resturi când ai scris acest mesaj!! : Lol: : Lol: : Lol:


Nu, nimic beat, nu-mi place șampania, berea.
Și ultima coliprană la ora 12, cu doar una în această dimineață.

Dispărut ? pai nu, ramane in gama.

Dar e adevărat, chiar acum, degetele mele „tastează diferit față de ce mi-a rămas din creier”, și din nou, corectez mult, uneori chiar mă surprind când recitesc.

Creierul PB cine este singurul rău? Ideea cred că este corectă, dar degetele se supun foarte rău momentan.

O sa le pun in colt!
1 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Alcool și mortalitate: 50 000 decese pe an în Franța




de Janic » 21/11/22, 08:26

izmentrop a scris:
două ore pe subiect, îi va face plăcere lui Janic
Trebuie să spuneți asta familiilor din care unul dintre membrii săi a murit sau a fost responsabil de un accident, sau de violență familială și socială!
În realitate, în Franța, subiectul este tratat cu respectarea dependenței și nu a consumului în sine, în orice cantitate, pentru că băutura face parte din cultură și mai ales din economie.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2212
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 504

Re: Alcool și mortalitate: 50 000 decese pe an în Franța




de phil59 » 21/11/22, 11:07

luate de la https://www.stych.fr/code/reglementatio ... %A9tropole.

Factori de accident:


Vom vedea că din nou comportamentul șoferului este sursa accidentelor.

Viteza este acum principalul factor de accidente mortale înaintea alcoolului: 32% dintre decese se datorează vitezei excesive. 1 șofer din 3 depășește limitele autorizate în ciuda dispozitivelor implementate precum camerele de viteză și limitările ocazionale.

Alcoolul este al doilea factor principal cu 29%.

Drogurile sunt, de asemenea, cauza a 22% din decesele rutiere.

Nepurtarea centurii de siguranță crește considerabil riscul de a muri într-un accident: 20% dintre cei uciși nu au fost fixați sau prost fixați.

iluminatAtenție la această idee primită: absența centurii de siguranță nu vă va permite să coborâți mai repede din vehicul în cazul unui accident. Riscați să vă răniți grav.



Apoi vin și alți factori pe care îi găsim în accidente:

oboseală sau neatenție: 10 până la 20% din decese, dar oboseala sau somnolența sunt cauza a 1 din 3 decese pe autostradă;
utilizarea telefonului;
medicatie;
refuzul priorității;
nerespectarea distanțelor de siguranță.


Dacă luăm un raționament absurd așa cum a știut să ne arate Coluche, dacă bei, reprezinți doar 30% din accidente, iar dacă nu bei, e 70%! Asa de ?

Ca ce, putem spune orice....

3000 de morți pe drumuri, când eram copil, vorbeam de peste 16 pe an, cu imaginea unui sat, Mazamet, mi se pare, unde ai fi murit tu satul....

Ești pregătit ca mașina (mașina) să omoare 500 de oameni pe an?

Eu, da, dacă vor fi cu 2500 mai puțin în total.... și probabil și, cazuri mai puțin grave în parte pentru răniți.

Moartea 0? Nu pot sa cred.

Aparatul va ucide 500 de oameni pe an!

În mai puțin de 20 de ani, oamenii se vor ridica să spună că mașina ucide, iar noi vom lua din nou volanul....

Suntem con...
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Alcool și mortalitate: 50 000 decese pe an în Franța




de Janic » 21/11/22, 11:18

Viteza este acum principalul factor de accidente mortale înaintea alcoolului: 32% dintre decese se datorează vitezei excesive. 1 șofer din 3 depășește limitele autorizate în ciuda dispozitivelor implementate precum camerele de viteză și limitările ocazionale.
și câți dintre acești vitezători sunt ei înșiși sub influența alcoolului?

Alcoolul este al doilea factor principal cu 29%.
numai când dozele depăşesc pe cea autorizată
Este interzis să conduceți cu o alcoolemie mai mare sau egală cu 0,5 g/l de sânge (adică 0,25 mg alcool pe litru de aer expirat).
sub această doză, alcoolul nu este considerat predispus la accidente.
Nepurtarea centurii de siguranță crește considerabil riscul de a muri într-un accident: 20% dintre cei uciși nu au fost fixați sau prost fixați.
concepție greșită când viteza depășește 64 km
64 kilometri pe oră
În timpul testelor de impact pentru impactul frontal parțial, vehiculul este lansat cu o viteză de 64 km/h împotriva unei bariere deformabile, care reprezintă un alt vehicul. Deoarece obiectivul este de a simula un impact parțial în partea din față a vehiculului, lățimea obstacolului lovit este de 40%.

adică o viteză de două vehicule la 32 km/h fiecare, dincolo de aceasta caroseria se deformează complet prin strivirea picioarelor șoferului/pasagerului și mai rău în funcție de viteză. Astfel, 2 vehicule la 80 km/h fiecare reprezintă un impact frontal „parțial”, adică o viteză de 160 km/h pentru care centurile de siguranță devin inutile, și asta de la 64 km/h combinat.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Alcool și mortalitate: 50 000 decese pe an în Franța




de Obamot » 21/11/22, 11:27

Dacă viteza ar fi admisă ca „dopa”, aceasta ar fi 83% din cauza tuturor tipurilor de droguri! : Idee: :şoc:
1 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Alcool și mortalitate: 50 000 decese pe an în Franța




de izentrop » 22/02/23, 23:20

Bisfenolul A și alcoolul, nu este cel care sperie cel mai mult care provoacă cancer...
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Alcool și mortalitate: 50 000 decese pe an în Franța




de Obamot » 22/02/23, 23:45

(iar chtarbé satelizat, minimizează utilizarea unei otravi prin alibiul efectelor unei dependențe)

Sursă? Blogul unui alt inginer care știe foarte puțin despre biodiversitate și aproape nimic despre medicină...

Orientat către conținut, opusul lui „neutru” și se preface că vorbește „știință” vrei să ne dai lecții TDC?

= gunoi

Screenshot_2023-02-22-23-56-27-15_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
Screenshot_2023-02-22-23-56-27-15_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg (221.18 Kio) Consulté 947 fois
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Alcool și mortalitate: 50 000 decese pe an în Franța




de Obamot » 23/02/23, 09:10

„Atașamentul” care arată pedigree-ul TDC a sărit din motive necunoscute, iată-l din nou:

IMG_20230223_000407.jpg
IMG_20230223_000407.jpg (155.58 KIO) A accesat ori 919
exemplul tipic al unui „agent de sistem” de lungă durată, care mai degrabă decât să se pună la îndoială, și-a găsit o nouă vocație la pensionare, perpetuând înșelăciunile maselor care au constituit cea mai mare parte a carierei sale ( fără discernământ, deoarecenu atingem „pâinea câștigată”,» chiar prima dintre corupții). Un alt inginer agricol autoproclamat „coronist științific” fără nicio competență de a o proclama, iată izvoarele mării2 viata de mare2 de Izy Mentrop
0 x

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 241