Depozitarea inter-sezonieră a energiei termice solare

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79366
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Depozitarea inter-sezonieră a solarului termic




de Christophe » 23/12/22, 11:16

Remundo a scris:O idee care îmi trece în cap de câțiva ani.

Nu am putea lua în considerare o piscină în aer liber
1) destul de bine izolat pe pereții laterali și superiori (de ce nu o seră deasupra piscinei și pereți cu rezistență termică ridicată)
2) cu o serpentina la fundul piscinei si folositi-o ca pompa de caldura reversibila cu apa glicol.

Vara ar putea fi aduse calorii, atat de soare, cat si de racirea casei, calorii care ar difuza in profunzimea pamantului.

Dimpotrivă, iarna, încălzirea casei ar extrage caloriile din fundul piscinei.

Piscina s-ar comporta ca o fântână din care ar fi extrasă sau adusă căldură.

După câțiva ani, o masă mare de sol sub piscină ar putea fi la 20-25°C, poate mai mult. O temperatură destul de optimă, indiferent dacă doriți să încălziți sau să climatizați (COP-urile mașinilor sunt atunci de cel puțin 5)

Spun asta cu degetul ud, mi-a venit ideea asta cu DLSC.ca care aplică acest principiu mult mai „industrial”.

Mi-ar fi placut sa vad simulari de difuzie termica in sol cu ​​scenarii meteo, sunt destule de modelat in opinia mea.


O „piscină” nu ar fi suficientă (cel puțin nu acolo unde îngheață puternic iarna), și cu degetul umed, cred că ar fi nevoie de cel puțin un iaz de 150 până la 200mc deci un teren mare prinde... și gestionați evaporarea vara nu va fi ușoară...

Stocarea și recuperarea în 200 m3 poate costa mai mult decât aceeași cantitate de energie stocată în MCP, preț „tot inclusiv”, deoarece nu prețul apei va fi important...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16179
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5262

Re: Depozitarea inter-sezonieră a solarului termic




de Remundo » 23/12/22, 11:23

Materialul MCP ar putea fi bun.

Bine prins într-o carcasă izolatoare termic.

Dar cu ce purtăm de fapt?

ulei de parafina? altceva ?

Atentie, parafina se topeste la 60°C, face un gradient termic semnificativ cu solul sau cu aerul, pe scurt se stimuleaza pierderile de caldura.

o temperatura de topire de 20-30°C maxim... care este cea mai buna setare? Folosim o pompă de căldură reversibilă sau doar circulatoare cu transfer de căldură?

Apar multe întrebări...
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79366
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Depozitarea inter-sezonieră a solarului termic




de Christophe » 23/12/22, 11:43

Ah, dar n-am spus niciodată că e simplu... Dacă nu vedem atât de multe, e pentru că sunt probleme de rezolvat... nu suntem wokist, ne putem ocupa de asta! : Mrgreen:

Practic depinde cum vrei sa il folosesti... fie central, fie localizat...

Localizat este locul în care trebuie să acționeze: dacă îl puneți în pereți, fără izolație pentru carenă și temperatură mai scăzută. Alegerea materialului depinde de locația lui: centralizat 60°C este bine, local, în pereți de exemplu, în jur de 30°C este mai bine...

Este absolut necesar ca temperatura să joace în jurul punctului de topire, altfel nici un interes.

De exemplu, în spatele unei sobe cu lemne la 40°C, va fi interesant să stocați câțiva kWh după stingerea focului. Am topit cateva kg de parafina in boluri de ani de zile pe ale mele sa vad daca retinerea in timp este suficienta...nimic nu s-a schimbat in 10 ani...

Altfel mai ai 1 camera de izolat acasa? Ai putea pune un semn... : Roll: : Roll: : Roll:
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79366
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Depozitarea inter-sezonieră a solarului termic




de Christophe » 17/04/24, 10:09

Văzut pe Facebook:

Vaanta Energy, deținută de Helsinki și Vaanta din Finlanda, intenționează să înființeze cel mai mare sistem de stocare a energiei termice din cavernă din lume.

Această instalație, formată din trei caverne subterane, va stoca energie regenerabilă sub formă de căldură, cu o capacitate de stocare de 90 gigawați oră (GWh). Acesta își propune să răspundă nevoilor de încălzire ale unui oraș de dimensiuni medii până la un an.
Proiectul abordează problema intermitenței surselor de energie regenerabilă, oferind o soluție de stocare la scară industrială care marchează un progres semnificativ în infrastructura energetică durabilă.


O legătură : https://eu-mayors.ec.europa.eu/fr/node/818?etrans=fr

Pentru a crește eficiența, Vantaa Energy plănuiește să construiască cea mai mare unitate de stocare a căldurii din lume. Această instalație ar avea capacitatea de a stoca un milion de metri cubi de apă sub roca de bază. Apa ar fi încălzită cu excesul de căldură produs în timpul verii, care ar putea fi apoi folosită pentru a produce căldură mai durabil în timpul iernii.
1 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9838
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2674

Re: Depozitarea inter-sezonieră a solarului termic




de sicetaitsimple » 17/04/24, 11:50

Dacă am înțeles bine, nu este vorba de stocarea căldurii de origine solară, ci de cea produsă și neconsumată pe timpul verii prin incinerarea deșeurilor menajere locale. Este puțin diferit.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79366
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Depozitarea inter-sezonieră a solarului termic




de Christophe » 17/04/24, 12:29

Aceasta rămâne stocarea intersezonală...

Dar gunoiul poate fi de fapt depozitat „fizic”, deoarece este palpabil mai ușor decât radiația solară de vară! : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16179
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5262

Re: Depozitarea inter-sezonieră a solarului termic




de Remundo » 17/04/24, 13:33

Remundo a scris:O idee care îmi trece în cap de câțiva ani.

Nu am putea lua în considerare o piscină în aer liber
1) destul de bine izolat pe pereții laterali și superiori (de ce nu o seră deasupra piscinei și pereți cu rezistență termică ridicată)
2) cu o serpentina la fundul piscinei si folositi-o ca pompa de caldura reversibila cu apa glicol.

Vara ar putea fi aduse calorii, atat de soare, cat si de racirea casei, calorii care ar difuza in profunzimea pamantului.

Dimpotrivă, iarna, încălzirea casei ar extrage caloriile din fundul piscinei.

Piscina s-ar comporta ca o fântână din care ar fi extrasă sau adusă căldură.

După câțiva ani, o masă mare de sol sub piscină ar putea fi la 20-25°C, poate mai mult. O temperatură destul de optimă, indiferent dacă doriți să încălziți sau să climatizați (COP-urile mașinilor sunt atunci de cel puțin 5)

Spun asta cu degetul ud, mi-a venit ideea asta cu DLSC.ca care aplică acest principiu mult mai „industrial”.

Mi-ar fi placut sa vad simulari de difuzie termica in sol cu ​​scenarii meteo, sunt destule de modelat in opinia mea.

si ce parere ai despre asta?

Nu trebuie să construim o piscină.

Am putea pune serpentina de saramură, sau chiar o altă bobină de serviciu (de exemplu, pentru a aduce apă caldă din surse regenerabile și/sau reziduale) sub fundația/parterul casei.

Iată ideile fizice, dar nimic nu este criptat

1) inerția termică a pământului de sub casă este foarte mare, aducerea sau eliminarea caloriilor este un pic ca a lua un lichid (calorii) sau a-l aduce la un nivel constant (temperatura)
2) utilizarea aerului condiționat vara aduce căldură în subsol, la fel ca eventual colectarea termică solară sau arderea deșeurilor
3) iarna tragem din subsol pentru a incalzi casa
4) ar fi necesar să se ridice temperatura subsolului la aproximativ 20°C după câteva cicluri, pentru a avea COP-uri mari atât la aer condiționat, cât și la încălzire, am auzit că pivnițele foarte adânci erau în mod natural la 10-15° C la latitudinile noastre.
5) un pic fotovoltaic rotește pompa de căldură reversibilă.


Ar trebui să simulați toate acestea, cu un software cu elemente finite care se ocupă de difuzia termică cu furnizarea/retragerea locală a căldurii
0 x
Imagine
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9838
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2674

Re: Depozitarea inter-sezonieră a solarului termic




de sicetaitsimple » 17/04/24, 14:39

Remundo a scris:si ce parere ai despre asta?

Iată ideile fizice, dar nimic nu este criptat[/b]
1) inerția termică a pământului de sub casă este foarte mare, aducerea sau eliminarea caloriilor este un pic ca a lua un lichid (calorii) sau a-l aduce la un nivel constant (temperatura)
2) utilizarea aerului condiționat vara aduce căldură în subsol, la fel ca eventual colectarea termică solară sau arderea deșeurilor
3) iarna tragem din subsol pentru a incalzi casa
4) ar fi necesar să se ridice temperatura subsolului la aproximativ 20°C după câteva cicluri, pentru a avea COP-uri mari atât la aer condiționat, cât și la încălzire, am auzit că pivnițele foarte adânci erau în mod natural la 10-15° C la latitudinile noastre.
5) un pic fotovoltaic rotește pompa de căldură reversibilă.


Ar trebui să simulați toate acestea, cu un software cu elemente finite care se ocupă de difuzia termică cu furnizarea/retragerea locală a căldurii



În afară de faptul că nu există bobină îngropată ci o „piscină” dotată cu schimbătoare, ceea ce descrii tu seamănă destul de mult cu sistemul lui Christophe. Si nu am impresia, sau am inteles gresit, ca se stabilizeaza la temperatura pe termen lung.
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79366
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Depozitarea inter-sezonieră a solarului termic




de Christophe » 17/04/24, 15:32

Anul acesta l-am coborât la 14-15°C...circulatorul la explozie maximă 24/20...e un record, înainte să nu-l mai folosesc la XNUMX°C...

Nu cred că poate coborî mai jos, deci există stabilitate (aportul caloric al plăcii)...

O pivniță este în general stabilizată la 13°C...da cu o pompă de căldură apă-apă ar funcționa mai bine, dar ar consuma mult mai mult...decat un circulator de 40W...
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9838
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2674

Re: Depozitarea inter-sezonieră a solarului termic




de sicetaitsimple » 17/04/24, 16:56

Christophe a scris:Anul acesta l-am coborât la 14-15°C...circulatorul la explozie maximă 24/20...e un record, înainte să nu-l mai folosesc la XNUMX°C...


Vrei să spui că apa care intră prin pardoseala încălzită a fost în jur de 14/15° după ce a trecut prin schimbătoare? Trebuie să ai un tricotat bun când vii la tine acasă iarna! :D
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 117