Eco-Domuri

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Avatar de l'Utilisateur
abyssin3
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 623
Înregistrare: 18/07/05, 15:12

Eco-Domuri




de abyssin3 » 24/05/07, 19:41

Tocmai am dat peste asta terenîn urma unei știri yahoo.

Conceptul mi se pare bun și ușor accesibil.
(Doar) probleme:
- dificil de plasat acolo rețeaua electrică, idem pentru apă, deoarece totul este sigilat de ... foc.
- Este posibil să nu reziste foarte bine la climele umede ca aici (ploaie, zăpadă?). Dar, în cele din urmă, odată cu încălzirea, va fi bine peste tot în curând :D
0 x
Avatar de l'Utilisateur
abyssin3
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 623
Înregistrare: 18/07/05, 15:12




de abyssin3 » 24/05/07, 21:57

Iată un alt site (comercial) de pe cupole, de lemn de data aceasta:
http://www.domespace.com/bonjour.htm

Mai ușor de montat datorită prezenței pereților dubli. Dar practic, în afară de formă, nu se schimbă prea mult într-o casă convențională din lemn ...
0 x

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 103