terorismul de mediu

dezbateri și companii filosofice.
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: terorismul de mediu




de Exnihiloest » 30/12/22, 18:30

gegyx a scris:Nu din chiloții tăi.

Nu încălca paturile de flori ale spălătorului meu, te rog. Accidentele mi se par specialitatea ta, am un job de ucenic grădinar dacă ai chef, parcul castelului este vast, vorbesc cu stewardul meu despre asta.
0 x
SebastianL
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 219
Înregistrare: 28/12/22, 21:21
x 104

Re: terorismul de mediu




de SebastianL » 30/12/22, 19:37

Exnihiloest a scris:
izentrop a scris:...în timp ce marii șefi sunt escrocii și profitorii crizei. Acest tip de acțiune chiar li se potrivește. : Twisted:

Problema sunt politicile. Cretinii Europei au indexat energii unul asupra celuilalt!
Acestea fiind spuse, dacă nu ești fericit, fă-ți treaba, în loc să te plângi. Marii sefi nu te obliga sa le cumperi electricitatea. Sunt chiar obligați să plătească un preț mare pentru cel pe care îl reinjectați în rețea!


Nu prostia indexează energiile către ceilalți, ci utilizarea lor într-o rețea de nave comunicante, este ca la bursă există indexări peste tot, pentru că în ceea ce privește o investiție, piața de energie electrică urmează o logică a rentabilității financiare și își pune activele pe profitabil în momentul de față T.
Nici cu oamenii deștepți din Europa nu am putea avea în același timp luxul de a cumpăra energie electrică de la vecinul nostru fără a fi nevoiți să construim singuri centrala și să nu suferim creșterea medie a prețurilor la energie electrică în Europa.
Corelația este fizică și tehnologică, cu siguranță nu politică
2 x
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: terorismul de mediu




de Exnihiloest » 30/12/22, 21:03

SebastianL a scris:...
Nu prostia indexează energiile către ceilalți, ci utilizarea lor într-o rețea de nave comunicante, este ca la bursă există indexări peste tot, pentru că în ceea ce privește o investiție, piața de energie electrică urmează o logică a rentabilității financiare și își pune activele pe profitabil în momentul de față T.
Nici cu oamenii deștepți din Europa nu am putea avea în același timp luxul de a cumpăra energie electrică de la vecinul nostru fără a fi nevoiți să construim singuri centrala și să nu suferim creșterea medie a prețurilor la energie electrică în Europa.
Corelația este fizică și tehnologică, cu siguranță nu politică


Este politic. am citit aici:
https://www.sirenergies.com/article/pou ... il-du-gaz/

„Un mecanism de piață europeană care șterge mixurile energetice regionale
Prețurile cu ridicata de pe piețele de energie sunt stabilite la costuri marginale.

Adică, în orice moment prețul pieței este egal cu costul de producție al celei mai scumpe centrale electrice din întreaga rețea interconectată europeană., chiar dacă ponderea producției acestei fabrici reprezintă o mică parte din producția totală, deoarece acest mecanism de formare a prețului cu ridicata este independent de cantitățile produse
."

Este suficient ca partea de gaz, din ce in ce mai scumpa, sa fie foarte importanta pentru producerea de energie electrica undeva in Europa, astfel incat in Franta unde nu este cazul, preturile cresc tot la fel! Eu o numesc „prostie”.
0 x
SebastianL
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 219
Înregistrare: 28/12/22, 21:21
x 104

Re: terorismul de mediu




de SebastianL » 30/12/22, 21:08

Da, dar dacă nu ai acest „cretineriu” al unei piețe indexat la prețul stocării, nu ai alocația pentru a construi și a rula stocarea, deci o rețea cu black out.
Singurul truc politic în acest caz este să fi decis să tăiem gazul rusesc ieftin, fără să fi luat măsura că toate investițiile noastre în stocare au fost utilizate pe gaz.
3 x
SebastianL
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 219
Înregistrare: 28/12/22, 21:21
x 104

Re: terorismul de mediu




de SebastianL » 30/12/22, 23:38

De fapt, este mai rău decât alocarea spațiului de stocare.
Din câte am înțeles despre această piață de energie electrică, trebuie să ne amintim originea acestei soluții.
Înainte, aveam variații în cerere și, prin urmare, aveam copii de rezervă.
Backup-ul este costisitor pentru că este folosit foarte puțin, așa că avea nevoie de o modalitate de a trece mașinile mai puțin profitabile printr-un semnal economic.
Dintr-o dată funcționează ordinul de merit, remunerează maximum producții low-cost grație câtorva vârfuri de cerere, iar apoi backup-urile de la finalul cursei nu mai sunt finanțate de comunitate, sau măcar se face un arbitraj politico-tehnic. făcut pentru a alege care necesită cea mai mică verificare.
Am ajuns rapid cu o turbină cu gaz eficientă și ieftină.

Dar asta era înainte, acum cu ENR este o bătaie de cap pentru că comanda de merit plătește întotdeauna un maxim pentru producții ieftine precum ENR în afara acordului de răscumpărare garantată și, în același timp, aceleași mijloace de producție ENR duc la nevoia de turbine cu gaz, care, totuși, funcționează adesea în același timp cu stocarea și, prin urmare, supra-remunerează, ca o buclă de amplificare, energiile regenerabile prin ordine de merit.
Șarpele e mort în coadă, semnalul prețului nu mai reglementează nimic, și întotdeauna este mai profitabil să faci ENR, se fac bani ușor, tăcem și nimic nu se mișcă până la criză!

Am putea spune că până la urmă ar fi suficient să subvenționăm „baza” turbinelor cu gaz care funcționează cel mai bine și des, care va scădea mecanic prețul energiei electrice, dar dintr-o dată prețul este pur politic deoarece depinde de partea pe care suntem de acord. subvenţiona.
În plus, dacă subvenționăm turbinele cu gaz, există concurență neloială pentru orice alt tip de depozitare inovatoare și rămânem blocați cu gaz!

Pe scurt, această piață este în total PLS, iar cu certificatele de capacitate nu văd ce se schimbă fundamental
2 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 147