Problemă cu cenușă și peleți nearse la cazanul easypell (Okofen)

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
martod
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 27/01/23, 11:40
x 2

Problemă cu cenușă și peleți nearse la cazanul easypell (Okofen)




de martod » 27/01/23, 11:45

bonjour,
Deci am un cazan easypell de un an, am fost destul de multumit de el pana acum, a doua iarna care a mers destul de bine pana acum (in afara de cresterea pretului peletilor!!!)

Dar acum vreo zece zile cand am mers sa golesc scrumiera am observat o multime de pelete negre dar neconsumate in scrumiera, si mult clincher.
Curăț farfuria și scrumiera o dată, umplu rezervorul și reîncep.
Și acolo consumul meu de peleți se dublează.
Brusc imi spun ca trebuie sa fie din cauza murdariei asa ca fac o curatenie majora (completa jumatate de zi) apoi umplu din nou si o iau din nou.
3 zile mai tarziu e din nou gol cu ​​un consum tot dublat si din nou multa pelete neconsumata si mult clincher.

Totusi nu am schimbat nimic in setari asa ca nu inteleg consumul dublat sau pbs de ardere...

Toți peleții folosiți de la începutul iernii provin de pe același palet, depozitați la loc uscat. Am spălat farfuria din nou pentru a mă asigura că găurile nu erau înfundate. Am deschis conducta pentru a îndepărta cât de mult am putut (foarte puțină funingine în ceea ce am putut ajunge), am spălat și ventilatorul din spate...

Dacă cineva are o idee, piste, o soluție minune, eu sunt un acceptator!

Multumesc anticipat pentru toate ideile si sfaturile voastre.
2 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79373
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Problema cu cenușa și peleții nu s-a ars la cazanul easypell (Okofen)




de Christophe » 27/01/23, 13:48

Care sunt variațiile vremii din zona dumneavoastră între aceste măsurători și constatări?

Dacă aerul de ardere este mai umed, este posibil ca arderea să fie mai puțin reușită?

De asemenea, este posibil ca chiar și pe același palet să nu existe exact aceeași calitate a peleților... (rumeguș diferit, probleme la fabricare sau ambalare sau depozitare înainte de vânzare?)

Îmi imaginez că nu ai observat nimic din acest punct de vedere?
0 x
Belladonna
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 44
Înregistrare: 28/01/15, 19:10
x 6

Re: Problema cu cenușa și peleții nu s-a ars la cazanul easypell (Okofen)




de Belladonna » 27/01/23, 15:35

avand un cazan pe peleti (marca poloneza) am avut o problema de tiraj, totusi 12m de teava, am pus asta in partea de sus a tubului:
https://fr.aliexpress.com/item/1005003298745311.htm
e mai bine
dar se întâmplă să aibă machefert, așa cum spune Christophe, din păcate, putem pune prețul în pelete, ei pun ce vor ei în el
iar acum speculează
0 x
martod
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 27/01/23, 11:40
x 2

Re: Problema cu cenușa și peleții nu s-a ars la cazanul easypell (Okofen)




de martod » 27/01/23, 15:42

Vă mulțumim pentru răspunsurile dvs.

Deci pentru vreme, am avut zapada, dar in mod normal asta nu are efect, si am verificat ca nimic sa blocheze acoperisul la iesire, iar priza de aer pentru ardere este in camera cazanului, care inca este bine izolata.
La peleti nu s-a observat nimic dar am cumparat cateva pungi de la alta marca sa fac testul imediat ce mi se goleste rezervorul (ceea ce nu va dura mult...)

Pentru bellad, linkul nu funcționează și în mod normal totul a funcționat bine, fără probleme cu imprimarea până acum, așa că nu a fost nevoie să schimbi instalarea, care inițial a fost făcută corect.
Dar e frumos să oferi idei!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79373
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Problema cu cenușa și peleții nu s-a ars la cazanul easypell (Okofen)




de Christophe » 27/01/23, 16:03

martod a scris:Vă mulțumim pentru răspunsurile dvs.

Deci, pentru vreme, am avut zăpadă, dar în mod normal asta nu contează,


E... da, da, te asigur, temperatura vremii are un impact (semnificativ) asupra consumului de energie pentru incalzire...si 5°C mai putin iti pot dubla consumul...(depinde de multe lucruri... )

martod a scris:La peleti nu s-a observat nimic dar am cumparat cateva pungi de la alta marca sa fac testul imediat ce mi se goleste rezervorul (ceea ce nu va dura mult...)

Pentru bellad, linkul nu funcționează și în mod normal totul a funcționat bine, fără probleme cu imprimarea până acum, așa că nu a fost nevoie să schimbi instalarea, care inițial a fost făcută corect.
Dar e frumos să oferi idei!


Da, primul lucru de făcut este să schimbi crema...poate chiar să testezi alte 2 sau 3 mărci dacă poți...

Pentru tiraj, logic o centrala instalata in regulament si intretinuta (o faci evident) nu ar trebui sa aiba o problema de tiraj, mai ales nu dupa 1 an sau vreodata... mai ales la aparatele cu aer fortat...

In plus, soba mea pe peleti este echipata cu un senzor de presiune la iesire: intra in siguranta daca vreodata apare o suprimare la iesire (= conducta infundata)...deci o centrala Okofen trebuie sa aiba si aceasta functie...

În sfârșit, o problemă de curent ar scădea consumul, nu l-ar crește...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Problema cu cenușa și peleții nu s-a ars la cazanul easypell (Okofen)




de Flytox » 27/01/23, 19:39

Nicio problema tocmai la acest stil, dar de doua ori am gasit o vrabie care cazuse in teava de esapament (in afara perioadei de incalzire).
Au avut noroc că i-am auzit și am reușit să-i eliberez prin trapa mică de la fundul țevii.
Acest tip de „obstacol” trebuie să poată face o defalcare frumoasă.
Trebuie sa merg pe acoperis sa pun o grila....sa limitez recurentele... : Wink:
1 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 258