Tensiuni cu Rusia în Ucraina

Catastrofe umanitare (inclusiv războaie de resurse și conflicte), naturale, climatice și industriale (cu excepția celor nucleare sau petroliere forum energie fosilă și nucleară). Poluarea mării și a oceanelor.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Tensiune cu Rusia în Ucraina




de Obamot » 28/01/23, 16:09

Exnihiloest a scris:Încă nu vă puteți exprima propriile idei, aveți nevoie de intermediari?
Sau ascunderea laș în spatele altora pentru a-și răspândi propaganda otrăvitoare prin insinuare, este metoda?
După ce a scris asta, cel mai ciudat lucru este că Tolstoi își exprimă cu curaj idei puternice punându-se în prima linie, nu face propagandă ci îi trimite pe occidentali înapoi la cinismul lor și la neajunsurile lor... de fapt...

... propriile voastre aspirații! Ar trebui să-l închini! Ciudat.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5188

Re: Tensiune cu Rusia în Ucraina




de Remundo » 28/01/23, 18:14

Tolstoi ăsta, se înnebunește...

spune adevarul, din pacate si el are pozitii excesive de beligerante.

Deci, atâta timp cât rușii și occidentalii sunt pe acest teren, Ucraina nu a terminat de prăbușit...

Consider că argumentele recente ale lui Arno Klarsfeld sunt corecte.

2 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Tensiune cu Rusia în Ucraina




de Christophe » 28/01/23, 19:00

Asta e ? Deci este oficial? Arno Klarsfeld a concediat conspirația esttremdrouaaate? : Lol: : Lol: : Lol: : Lol:

(Am ascultat totul, fiul are niște probleme de vorbire, nu-i așa? Prea multă cola?)
1 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6930
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2870

Re: Tensiune cu Rusia în Ucraina




de gegyx » 28/01/23, 19:06

Cine e ?
A urmărit ca tatăl său, criminali de război și banderiști, chiar și în toalete?
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Tensiune cu Rusia în Ucraina




de Christophe » 28/01/23, 19:17

Ei bine, cred că este fiul tatălui său... și încă 2 sau 3 lucruri: https://fr.wikipedia.org/wiki/Arno_Klarsfeld : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6930
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2870

Re: Tensiune cu Rusia în Ucraina




de gegyx » 28/01/23, 19:26

Da ca toata lumea.

și, de asemenea, cruci.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Tensiune cu Rusia în Ucraina




de Obamot » 29/01/23, 20:09

Arno Klarsfeld merge pe coji de ouă, nu poate vorbi despre cealaltă față a monedei. interesele evreiești în acest război.

Există încă o mare comunitate evreiască în Ucraina, dar mai degrabă grupată în partea de limbă rusă, din cauza figurilor controversate pe care extremiștii le venerează (Bogdan Khmelnitsky sau Stepan Bandera). Ucraina a avut chiar un prim-ministru evreu (Volodymyr Groysman) sub Poroșenko și apoi Zelensky... Evreii din cercurile puterii sunt întotdeauna foarte pricepuți. A vrut să candideze din nou în 2019, dar partidul său a eșuat. Desigur, s-a înregistrat o întărire a poziției extremiștilor, dar trebuie văzut că această situație paradoxală datează cu mult înainte de 2014. Pușchiul a dus doar la stigmatizare (începând cu Poroșenko, bărbatul de la Washington...)

Joe Biden tocmai a ales un evreu ca noul său șef de cabinet! Un semnal puternic transmis comunității, pentru a reafirma sprijinul SUA... În prezent, poziția Rusiei față de Israel este cea mai paradoxală. Nu știu dacă ați observat și remarcabilul tango al rușilor cu turcii... Dictatura realității este izbitoare... Și atât de ușor de stigmatizat fără a intra în profunzime.

Klarsfeld are totuși meritul și curajul posturilor sale. Chiar dacă este limitat de un context complex.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5188

Re: Tensiune cu Rusia în Ucraina




de Remundo » 29/01/23, 22:05

Nu mi-au plăcut întotdeauna luptele Klarsfeld.

Mi-am imaginat că este mai degrabă atlantist în conflictul ucrainean, dar observ că ia o poziție destul de corectă, respingând Ucraina (indirect NATO) și Rusia spate la spate cu un oarecare panaș.

Ei bine, atunci de ce această postură destul de îndrăzneață în bunăvoința occidentală obișnuită? Nu am raspunsul.
1 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Tensiune cu Rusia în Ucraina




de Obamot » 30/01/23, 02:48

Semnal precursor al nașterii unei alte paradigme (văzând sosirea prăbușirii Kievului)?

În orice caz, în aceste cercuri apare orbirea față de situația reală.
După cum am spus cu minciunile din jurul covid și vaxchins, va exista un punct de inflexiune când se va termina... Și este acolo ca un alibi, că „rufele murdare” ale fanatismului ucrainean vor fi probabil prezentate pentru a explica Lașitatea occidentală...

Mărturisirile despre Covid sunt pe cât de timide, pe cât de mare este dubla negare...
La fel și în Ucraina, cu triplă negare: gaură mare căscată a tăcerii așteptate....
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Tensiune cu Rusia în Ucraina




de Obamot » 30/01/23, 04:23

Michel Onfray evocându-l pe Arno Klarsfeld:
– „Ne îndreptăm către un al treilea război mondial”


2 x

Reveniți la "Dezastrele umanitare, naturale, climatice și industriale"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 126