Mizeria școlii

dezbateri și companii filosofice.
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Mizeria școlară




de Exnihiloest » 02/02/23, 22:06

Christophe a scris:Da, ai dreptate... eroarea de 100% în fizică este zero puncte! : Cheesy:


Deja, este mult mai bun decât IPCC. Atunci nu există nicio eroare în ceea ce privește ipoteza de aproximare. În cele din urmă, ordinul de mărime este mai ales ceea ce este interesant de știut, în orice caz este ceea ce am vrut să văd, parcă uiți că eu am căutat să știu greutatea în altitudine.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Mizeria școlară




de Exnihiloest » 02/02/23, 22:08

Remundo a scris:Nihilo a raționat despre energie, ceea ce i-a dat un ordin de mărime. Dar fizic, există o eroare, este necesar să raționăm pe teren în sine.

În realitate, caracterul pătratic al câmpurilor gravitaționale înmulțește cu două cantitatea mică z/RT

RT/(RT+z) = 1 / (1+z/RT)

dong g/g0 = (1+z/RT)^(-2)

Și dacă faci o dezvoltare puțin limitată pentru că z/RT este o cantitate foarte mică...

g/g0 este aproape de: 1 - 2 z/RT

g/g0 aproape de 1 - 2 * 10 / 6400 = 0.996875

suntem foarte aproape de calculul exact care a dat 99,688%.


bine vazut. sunt bine
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Mizeria școlară




de Christophe » 02/02/23, 22:40

Exnihiloest a scris:
Christophe a scris:Da, ai dreptate... eroarea de 100% în fizică este zero puncte! : Cheesy:


Deja, este mult mai bun decât IPCC. Atunci nu există nicio eroare în ceea ce privește ipoteza de aproximare. În cele din urmă, ordinul de mărime este mai ales ceea ce este interesant de știut, în orice caz este ceea ce am vrut să văd, parcă uiți că eu am căutat să știu greutatea în altitudine.


Încetează să ne mai prostie... mgh e energie potențială! Nimic de-a face cu metoda bună Remundo...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Mizeria școlară




de Exnihiloest » 04/02/23, 18:33

Christophe a scris:...
Încetează să ne mai prostie... mgh e energie potențială! Nimic de-a face cu metoda bună Remundo...


Energia potențială nu este proporțională cu greutatea?! : Roll:
Metoda lui Remundo nu este „corectă”, este exactă. Metoda mea este o aproximare, totul depinde de ceea ce vrei să faci și de timpul pe care îl petreci. Nu sunt surprins de întârzierea lui Flamanville, generația voastră de ingineri mi se pare complet depășită, chiar și pe conceptul de metodă. Deci in ceea ce priveste ecuatiile...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Mizeria școlară




de Christophe » 04/02/23, 19:06

Exnihiloest a scris:
Christophe a scris:...
Încetează să ne mai prostie... mgh e energie potențială! Nimic de-a face cu metoda bună Remundo...


Energia potențială nu este proporțională cu greutatea?! : Roll:
Metoda lui Remundo nu este „corectă”, este exactă. Metoda mea este o aproximare, totul depinde de ceea ce vrei să faci și de timpul pe care îl petreci. Nu sunt surprins de întârzierea lui Flamanville, generația voastră de ingineri mi se pare complet depășită, chiar și pe conceptul de metodă. Deci in ceea ce priveste ecuatiile...


Dacă și greutatea este fixată de constanta gravitației, care variază cu distanța suprafața corpului care creează această gravitație.

Deci nu văd cum poți găsi variația cu formula mgh!

Metoda ta nu este aproximativă, este falsă... și îți găsești judecățile de valoare...
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Mizeria școlară




de Janic » 05/02/23, 09:43

iar judecățile tale de valoare le pătrați...
cu toate mânerele măturii deja acolo, inclusiv periile, va rămâne fără spațiu... orice! : Roll:
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16183
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Mizeria școlară




de Remundo » 05/02/23, 21:32

energia potențială a gravitației are 2 expresii foarte diferite:
* dacă câmpul g se presupune a fi uniform cu z orientat în sus și g în jos: Ep = mgz + constantă
* dacă luăm câmpul radial și variabil g: Ep = - G m M / r + constantă

unde m este masa mică considerată, iar M masa planetară mare.


energiile potenţiale sunt definite până la o constantă. Ele pot fi calculate cu o ipoteză suplimentară (de exemplu, Ep(z=0)=0)

În cazul avionului, este prima formulă care se aplică de bunăvoie și devine celebrul „mgh”.
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Mizeria școlară




de Exnihiloest » 06/02/23, 16:19

Asta e corect. Presupunând g constantă între R și R+h, ne oferă un factor în R/(R+h) în loc de [R/(R+h)]². Cu siguranță este inexact, dar întrucât acest factor rămâne aproape de 1, avem încă ordinul de mărime.

Așa este să răspunzi rapid. Apoi avem tipi ca Janicon și Christ'ouf care au jucat rolul abonatului absent când a venit să facă calculele și care apoi vin și te hărțuiesc pentru că au aflat că soluția mea nu este soluția exactă și că nu înțeleg nimic despre asta, ceea ce cu greu. schimbă obiceiul.
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Mizeria școlară




de Janic » 06/02/23, 20:41

prost
Apoi avem tipi ca Janicon și
contrar naz' y fascist nullard, conspirator etc... nu pretind ca stiu, ceea ce nu stiu! 8)
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 156