Controlați caloriferele „apă”.

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Controlați caloriferele „apă”.




de phil59 » 10/04/23, 22:18

Eu ("un meșter") sunt în proces de finisare a unei camere în casa mea și, deoarece caloriferele sunt instalate de aproximativ 20 de ani, iar robinetele termostatice sunt încă închise, am de gând să le schimb, precum și setări „T”.

Pentru capul supapelor, vreau să încerc

termostat pe supapă.JPG
termostat pe supapă.JPG (91.81 KiB) Vizualizat de 1390 de ori


https://fr.aliexpress.com/item/1005002433465221.html

A priori este „zigbee”, iar de când am instalat jeedom, va fi ocazia.

Este o cameră care va fi folosită rar, în zilele lucrătoare, dar în weekend.

Ați încercat vreodată aceste „trucuri”?

Daca merge bine, intenționez să echipez camerele principale cu el, iar „ei” vor fi cei care vor declanșa cazanul dacă va fi nevoie, cu un tp mai mic, cu 2°, sau altul, decât ceea ce va fi „programat” .
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13726
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: Controlul caloriferelor „apă”.




de izentrop » 10/04/23, 23:07

bonjour,
Nu prea vad sensul. Am termostate mecanice clasice. Odată ce a fost găsită setarea potrivită pentru cameră, nu există niciun motiv să o modifici.
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Controlul caloriferelor „apă”.




de phil59 » 10/04/23, 23:55

izentrop a scris:bonjour,
Nu prea vad sensul. Am termostate mecanice clasice. Odată ce a fost găsită setarea potrivită pentru cameră, nu există niciun motiv să o modifici.


Pentru cazarea ta poate, nu pentru a mea.
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 130