Scheme universale WOP DOPING pentru mașini

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4

Re: DIAGRAME UNIVERSALE DE DOPARE A APEI PENTRU AUTOMOTIVE




de lejustemilieu » 11/06/07, 22:17

PITMIX a scris:hi
Aș vrea să las aici câteva diagrame UNIVERSALE „spun” ale sistemului de dopare a apei pentru mașini.

Apoi am putea da diagrame ale pieselor în special și mai detaliat. Sau dați explicații precise cu privire la adaptările în funcție de vehiculele pe care le-am dopat cu apă.
Ideea, dacă este posibilă, ar fi crearea unei baze de date în care să nu discutăm prea mult, dar în care să beneficiem de diferitele noastre experiențe.
Ar putea fi o modalitate bună de a converti novicii care nu îndrăznesc să facă pasul pentru că cred că nu au înțeles sistemul.
********************************************
Bravo, Pitmix, este o idee grozavă, pentru că în acest moment sunt prea multe de citit pe această temă; lucrurile au evoluat.
Chiar dacă greșești, ideea este făcută și economisești timp pentru o mulțime de novici.
Complimente tuturor celor care se implică în această aventură și celorlalți
Semnat, un om care se va încălzi cu ulei de restaurant în această iarnă : Cheesy:

Ei bine, plec : Lol:
https://www.econologie.info/share/partag ... acteur.JPG

Ah da .. Nu am știința infuzată : Lol:
Schimbați ceea ce nu vi se potrivește ...
Șoarecilor tăi :P
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 11/06/07, 22:54

Mulțumesc, sunt drăguți băieți. 8)
De asemenea, am vrut să subliniez un lucru.
T3RPR tipul pe care l-am întâlnit sâmbătă a luat inițiativa de a se întâlni cu mine pentru a discuta subiectul față în față.
Chiar dacă nu sunt cea mai bună poveste de succes în acest sens forum, am vorbit o oră bună.
Îi încurajez și pe alții să facă la fel.
Așa cum o diagramă merită un discurs lung, vorbirea directă merită sute de rânduri pe un forum.
Pacat ca nu ne putem intalni cu totii pentru ca ar fi cu siguranta un lucru bun.
Felicitări din nou celor care au înființat asociații, în opinia mea este un lucru foarte bun. Ce a făcut Christophe și reacția directă. A pune un reactor pe o ladă și apoi a-i învăța pe oameni să-i facă pe alții prin instruirea lor este minunat.
A+
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 11/06/07, 23:24

Buna ziua Pitmix

PITMIX a scris:Poate cineva să-mi spună dacă sunt necesare alte scheme?
....
Venturi de admisie pentru a permite aerului să fie aspirat mai puternic prin reactor:
Imagine
Am realizat-o prin termoformare cu un pistol electric a unei bucăți de tub din PVC cu diametrul de 32 mm și folosind două sticle de vin de diferite forme pentru a face conurile.


Pentru a face un venturi „optimizat” fără a vă încurca ..... puteți recupera unul complet casat direct pe un carburator vechi.

https://www.econologie.com/fichiers/partager/venturi1.jpg
https://www.econologie.com/fichiers/partager/venturi.jpg

La unele carbohidrați Solex, partea venturi este ușor demontabilă și este interschimbabilă, cea din fotografie este de 33 mm în exterior / 25 mm în interior. Ar trebui să fie posibil să găsiți cu ușurință diametre mai mari pentru a vă putea adapta la dimensiunea motorului.

Venturi mici din interiorul venturi mari pot fi ușor rotite, dacă este necesar.

Crestătura laterală este pentru a aduce țeava care va fi în depresiune.

În plus, este ușor de introdus într-un furtun și fixat cu un guler în exterior.

..... eu în sfârșit! Mulțumesc pentru sinteză
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 12/06/07, 10:22

Iată ce mi-a trimis André:
Imagine

André a scris:
Rețineți unghiurile venturi atunci când spune că intrarea de 30 de grade și ieșirea de 7 grade este relativă față de linia de referință, deci ar trebui să fie de 60 de grade de intrare și de 14 grade de ieșire, deși am măsurat pe venturis de avion pe 14. gradele corespund, dar gradul 60 este mai mic, cred că va trebui să găsim valorile teoretice exacte, pe internet există valori diferite, dar nu sunt sigur că aceasta este o referință, într-o carte de mecanică am 30 de grade în total?
André


Bună Flytox.
O idee foarte bună recuperarea venturi pe carbohidrați vechi.
Zac mi-a spus că pe injecția Peugeot 106 există un venturi în tubul de admisie din plastic. Cred că acesta poate fi folosit pe multe vehicule cu injecție pe benzină și motorină.
Trebuie să știți că un venturi perfect făcut va funcționa foarte bine, dar, deoarece nu suntem profesioniști, chiar și un venturi dur funcționează foarte bine.
Dernière édition alin PITMIX 12 / 06 / 07, 11: 10, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 12/06/07, 11:07

Iată un mic desen pentru a arăta cum să testați carburatoarele de apă și venturi de admisie
Imagine
Aspiratorul de apă simulează vidul creat de motor.

Imagine
Coloana de apă trebuie să fie suficient de îndepărtată și sub venturi pentru a evita aspirarea apei. În timpul testului de accelerație, coloana de apă poate crește cu 70cm.
Cu cât apa crește în coloană fără a forța motorul, cu atât este mai eficient venturi.
0 x
Céline OLERON
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 15
Înregistrare: 13/06/07, 08:41
Locul de amplasare: FIL
x 1

și pentru o benzină 205 junior?




de Céline OLERON » 13/06/07, 09:03

LO,

ai dracu 'naibii!

ei bine incerc sa aflu daca am gasit o alternativa la petrol sau un booster de apa pentru motoarele pe benzina !!!

altfel va trebui să-mi schimb vehiculul rapid!

merci
0 x
Céline OLERON
Animator de natură : Idee:
Courbevoie
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 13/06/07, 10:14

Bună, Celine
O alternativă la petrol? Da bicicleta : Cheesy:
Pentru mașina ta oricum, chiar dacă reușești să reduci consumul și poluarea, va fi mai puțin decât prin schimbarea mașinilor.
De exemplu, un C1 mic consumă doar puțin mai mult decât o motocicletă de 125cc.
Personal fac asta pentru că îmi place.
Dar motivul ar dori ca eu să-mi schimb mașina.
A+
0 x
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2

Re: ce zici de o benzină 205 junior?




de ZAC » 13/06/07, 18:43

Céline OLERON a scris:ei bine incerc sa aflu daca am gasit o alternativa la petrol sau un booster de apa pentru motoarele pe benzina !!!


hi

Îi spune primarului să cumpere să vândă 2 sau 3 camere polivalente niciodată utilizate; și cu împingerea sub-închiriere : Lol: : Lol: : Lol:

@+
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)
Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 13/06/07, 19:05

bonjour
Bună Flytox.
O idee foarte bună recuperarea venturi pe carbohidrați vechi.


Venturiul carburatorului are o ieșire mai scurtă și un unghi mai mare de 7 grade pentru a face o separare și o turbulență mică pentru a amesteca emulsia care iese din jet.

Venturiul nostru trebuie să fie ușor diferit de venturi pe măsură ce adăugăm produsul din reactor, conul de ieșire trebuie să fie puțin mai mare de 7 grade.
dar un venturi bun care sifonează fără a căuta perfecțiunea pentru aplicația noastră.
Diferența dintre un tractor și o mașină, tractorul are un colector de admisie mic pentru supapele de admisie mici, nu se întoarce rapid, deci în mod natural are o depresiune bună în colector, o mașină are o țeavă dimensionată pe scară largă uneori 2 supape de admisie, motor la 4500 rpm, deci puțină depresiune la 2500 rpm, trebuie creat artificial

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 13/06/07, 20:54

Apropo, tocmai am văzut titlul mesajului lui Celine.
- Dar un 205 Junior?
Ei bine, este la fel ca pe desenul de pe prima pagină.
Numai conexiunea la admisie va fi diferită, deoarece mașina are un carburator.
Altfel ești genul care îți lasă numărul așa ??? : Cheesy:
0 x

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 106