Operația mea „spate” (canal lombar îngust)

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Operația mea „la spate” (canal lombar îngust)




de Obamot » 26/09/22, 13:05

Tu predici un credincios! Atât pe plan mental, cât și pe cel fizic (care sunt complet împletite...)
Departe de certitudini, aici imi iau 3 luni pentru un fitness, ca sa renunt la o usoara imbunatatire, dar pe termen mai lung.
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Operația mea „la spate” (canal lombar îngust)




de phil59 » 17/02/23, 00:15

Anul trecut, în același timp, am fost într-un Sunpark din Belgia.

Diferența, nu este operată și operată.

Ziua și noaptea.

Nu m-am bucurat prea mult cu fetițele anul trecut și, chiar dacă anul acesta, nu este în totalitate asta, mă bucur cu fetițele.

Nu cred că se poate îmbunătăți foarte mult, dar „minimul mai mult decât vital” este acolo, suficient pentru a putea să te miști mai mult decât puțin, fără să fi găsit o „viață” plină.

Între nu mult, și mult mai mult, fără a fi „normal”, e mult mai bine.
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Operația mea „la spate” (canal lombar îngust)




de Obamot » 17/02/23, 02:35

Foarte fericit pentru tine și felicitări pentru că a trebuit să rezistăm! : Wink:
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Operația mea „la spate” (canal lombar îngust)




de phil59 » 11/04/23, 08:59

Acum câteva zile, la o vizită medicală, mi s-a făcut un test de genunchi cu ciocanul, ultimul a fost în decembrie, și nu a fost nicio reacție, și asta de mult, și acolo o minune, începe să aibă un reflex...

Bine, întotdeauna durere și, uneori, de la prânz, începe să fie mai greu să te miști din nou.

De fapt, vești bune mixte.

SLR-urile revin, dar și mai multă durere decât acum câteva luni.

Și uneori și zile consecutive aproape normale, dar rare.

Nu stiu inca daca o sa incerc sa ma intorc la munca cu fractiune de norma, 1-2 luni, sa vad, sau sa ma pensionez, ceea ce se poate, dar la reducere....

Mi-e un pic teama ca dupa 2-3 zile nu voi fi complet in ordine....

Vom vedea....
1 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Operația mea „la spate” (canal lombar îngust)




de Obamot » 11/04/23, 10:53

Bună Phil. Încearcă acest „exercițiu” dacă poți să-l faci și vei vedea singur.

Evitați orice conține zahăr/i rafinat, dulciuri, prăjituri, suc, înghețată etc.

(Fructe și miere, desigur, nicio problemă)

De asemenea, inlocuiesti, TREPTAT (in ritmul tau) toate produsele de paine cu tot ce vrei din cartofi fierti, sau cu orez daca se poate complet (prajituri de orez, risotto, orez umflat etc.,) sau gustare de morcovi, napi, leguminoase. Personal, nu mă plimb niciodată fără un cartof fiert în buzunar ca suprimant pofta de mâncare...

Pe scurt, nimic cu grâu, nici pâine/i (mici/e), nici pizza, nici gris, nici spaghete, dar atenție: dacă în timpul acestui „exercițiu”, după ce ai început, dacă într-o zi ai o dorință irezistibilă de pizza sau oricare din cele de mai sus, e normal si nu trebuie sa ii rezisti, sa o mananci... Ca apoi sa-ti reia "exercitiul" ca NU este o dieta...

Fă asta timp de două luni și vei vedea cum te descurci.
În principiu, pragul inflamator ar trebui să scadă (+ alte efecte benefice).
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Operația mea „la spate” (canal lombar îngust)




de phil59 » 27/05/23, 23:22

Timp de două săptămâni bune, am reluat lucrul cu jumătate de normă, puțin greu, dar de la 8 la 12 ore, aproximativ. De la 10-11 am mai puțină încredere în pașii mei, nu o să spun că pică, dar e puțin ideea.

Am făcut un test într-o după-amiază, și nu e bine, dimineața, chiar dacă a începe nu este întotdeauna ușor, ești în formă mai bună decât după-amiaza.

Am mai făcut o analiză de sânge și e aproape de la un tânăr.

Pentru mine, mai ales partea mecanică este cea care nu merge bine, dar partea chimică nu e deloc rea, fără să fiu prea atentă, la 62 de ani.

A priori sunt sub toate marjele mari, iar pentru unii, GAMMA GT-urile sunt la 30, pentru 55 maxim tolerabil, chiar dacă în 5-6 ani, am trecut de la 16 la 30, nu e delir.

Dar întrebarea este poate, și dacă aceste valori pentru mine, toate, ar trebui să fie mai mici, în cazul meu ?????

La 20 de ani aveam 63 kg pentru 1.81 m, iar azi o chintala.
Chintalul „1” este mult mai bun decât 100 kg. !!! : Lol:

Reluarea contactului cu munca este un plus, din punct de vedere moral.
1 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Operația mea „la spate” (canal lombar îngust)




de Obamot » 28/05/23, 05:49

Suport pentru Phil59

Imagine

Stai oricum.
Și ascultă-ți mereu corpul, nu-l forța.
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Operația mea „la spate” (canal lombar îngust)




de phil59 » 28/05/23, 13:28

Obamot a scris:Suport pentru Phil59

Imagine

Stai oricum.
Și ascultă-ți mereu corpul, nu-l forța.


Dacă m-ai cunoaște cu adevărat, ai ști că nu am impresia de a forța, dar asta e în cap, ci corpul, face ce vrea, și spune „nu, nu poți”.

Totuși e ciudat.

Fără pb de urechi care ar putea explica anumite lucruri, RMN-ul creierului este bun, dar... nu merge.

Doctor House, unde ești? : Lol: Deja nu a făcut nimic în timpul covid....
1 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Operația mea „la spate” (canal lombar îngust)




de Obamot » 28/05/23, 15:51

IMC, ești suficient de mare ca să știi ce să faci.

Tot ce putem face este să vă încurajăm din plin...!

Imagine

: Wink: : Hopa:
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Operația mea „la spate” (canal lombar îngust)




de phil59 » 04/11/23, 21:49

Deci o mică veste de la operație.

Munca se reia la norma intreaga, dupa cateva luni part-time, dar cu unele restrictii.

Și e din ce în ce mai bine, chiar dacă nu va fi la fel de bine ca înainte.

Mersul pe jos, acum, este aproximativ posibil, vorbesc de 7-10 km, fără „reseche” semnificative, și mai presus de toate, prin a nu fi trezit constant de durere, chiar dacă mai este puțin.

Pe de alta parte, lucrurile simple, sangerarea unui calorifer, de exemplu, care nu dureaza mult, curatarea sticlei sobei pe lemne, raman dificile pentru ca nu sunt la indemana.

Amețelile și crampele devin ocazionale și, prin urmare, foarte suportabile.

Au mai fost nevoie de 18 luni pentru ca acesta să devină foarte semnificativ din punct de vedere al evoluției.

Rețineți că aproape că m-am pensionat pentru că asigurările sociale au vrut să mă pună pe invaliditate.

Acum, să știi, că de la 1 decembrie nu voi avea reducere, dar m-am căsătorit cu o fetiță de 57 de ani, iar după 33 de ani de căsnicie, și nu mai locuiesc împreună, acum că lucrurile merg mai bine, Voi aștepta poate până la 1 ianuarie 2025, dacă va continua măcar așa.
1 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 263