Geoinginerie: răcirea pământului împotriva încălzirii globale

Încălzirea și schimbările climatice: cauze, consecințe, analiza ... Dezbatere privind CO2 și alte gaze cu efect de seră.
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 24/06/07, 19:53

"aer"este substantiv masculin, spre deosebire de zonă ...
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
pluesy
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 291
Înregistrare: 26/11/04, 22:39
Locul de amplasare: saint mor 88 vosges
x 1




de pluesy » 24/06/07, 20:28

oops : Hopa:

ortograful și moua nu am avut niciodată o gospodărie bună : Mrgreen:

multumesc ... este corectat ...
0 x

"Sunt doar două lucruri infinite, universul și prostia umană ... dar pentru univers, nu am absolută certitudine".
[Albert Einstein]
Avatar de l'Utilisateur
JAF
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 38
Înregistrare: 24/02/07, 13:32
Locul de amplasare: Auvergne




de JAF » 25/06/07, 02:45

Între ceea ce simțim în regiunile noastre temperate și ceea ce se întâmplă la tropice, există o mare diferență (înclinarea razelor solare).
Pe sol, deșerturile avansează, pe măsură ce această doamnă explică:
http://www.unccd.int/publicinfo/docs/dw_mali-fre.pdf

Un kilometru pe an! Ne dăm seama cu acești imigranți care provin din țările subsahariene și care sunt blocați pe coastele sudului Europei (Malta, Lampedusa, Ceuta și Mellila).
Deșertificarea amenință Spania: copacii au fost tăiați pentru bărcile invincibilei Armate. Nu a existat Colbert în această țară pentru a replanta pădurile.

Putem vedea deșertificarea în curs cu acoperirea norilor. Iată o imagine de satelit destul de recentă (oricum un an).
http://forums.winstars.net/viewsujet.php?p=576&sid=b3f84904cac7745da5163e23e4a6ab0b
0 x
Arderea mașinilor în suburbi este, până la urmă, doar autodistrugere:
Avatar de l'Utilisateur
Tricouri polo
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 86
Înregistrare: 17/08/06, 19:33
Locul de amplasare: Nancy și Metz




de Tricouri polo » 26/06/07, 11:58

Lol, e ciudat pentru că noi în Franța avem o mulțime de păduri pentru că copacii au fost plantați pentru a... construi o flotă puternică! deci...
0 x
„Nu mă tem de nimic, sper pentru nimic, sunt liber” Nikos kazansakis
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 26/06/07, 21:44

jaf a scris:[...] Deșertificarea amenință Spania: copacii au fost tăiați acolo pentru bărcile invincibilei Armate. Nu a existat Colbert în această țară pentru a replanta pădurile. [...]
Nu este chiar același climat!
„Marile păduri” franceze (unde se lua lemn pentru bărci) nu se află în sudul Franței.

Ce doriți să arătați cu linkul URL către acest site?
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
JAF
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 38
Înregistrare: 24/02/07, 13:32
Locul de amplasare: Auvergne




de JAF » 27/06/07, 01:57

Puțin mai devreme, vorbeam despre un locuitor din Mali. Am crezut că despre asta este vorba când ai întrebat „cine a spus asta!”, Lumberjack!

Pentru Spania, este nordul Spaniei ... Uneori, avem probleme cu înțelegerea reciprocă!
0 x
Arderea mașinilor în suburbi este, până la urmă, doar autodistrugere:
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 27/06/07, 16:34

jaf a scris:Puțin mai devreme, vorbeam despre un locuitor din Mali. Am crezut că despre asta este vorba când ai întrebat „cine a spus asta!”, Lumberjack!
Da, am înțeles pe deplin că te refereai la un locuitor din Mali. Întrebarea mea a fost despre evocarea dvs. de „nocivitate” a vaporilor de apă. Așa că repet: „cine a spus că vaporii de apă sunt dăunători”?

jaf a scris:Pentru Spania, este nordul Spaniei ... Uneori, avem probleme cu înțelegerea reciprocă!
Nordul Spaniei este pustiu? Ah?
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 28/06/07, 10:22

elefantul a scris:Oh, blând, cu răcirea pământului!

Aici ? unde a plecat „dulceata” ta? : Cheesy: : Cheesy:
jaf a scris:Soluțiile S & Vie nu sunt realiste: se ridică, băieți.
Ceea ce poate răci Pământul este evaporarea apei.


Aveți grijă, Pollux are dreptate, vaporii de apă sunt, de asemenea, un gaz cu efect de seră
cu cât este mai fierbinte, cu atât mai mulți vapori de apă vor fi în atmosferă, acesta este riscul de fugă
Defalcarea contribuțiilor la efectul de seră ale diferitelor gaze prezente în atmosferă în 1992. Sursa: IPCCImagine

AM SOLUȚIA!
sau mai bine zis, natura a găsit deja, trebuie să poluăm atmosfera

Permiteți-mi să vă explic, în timpul erupției Pinatubo din Filipine, temperatura medie a planetei a scăzut cu 0.4 ° C timp de 3 ani datorită cenușii proiectate în atmosferă

• Vulcanism:
- Cuplaj termic
- Eliberarea de cantități mari de fum și cenușă
Întunecarea cerului: crearea unei „ierni vulcanice”
(SO2 eliberat în atmosferă formează picături care reflectă lumina, consecință = temperatura solului mai scăzută)

Exemple:
- 1815, erupția Tambora (Indonezia) provoacă o scădere a temperaturii de la 1 ° la 2 ° C în Europa (+ ninsoare în SUA în vara anului 1816)
- 1991, erupția Pinatubo (Filipine) determină o scădere a temperaturii globale de 0,4 ° C

- Erupțiile emit cantități mari de CO2 și lavă:
Încălzirea globală (prin creșterea efectului de seră)

-250 My: Siberian trap, erupții de lanț care acoperă un volum care ar corespunde Angliei pe o grosime de 1,5 km; acest lucru s-ar fi soldat cu o scurtă iarnă vulcanică, urmată de o creștere a temperaturii (= unul dintre factorii care au condus la criza permio-triasică)


http://nico8386.free.fr/Cours/TPTDSorties/couplage.ppt

Este suficient să facem același lucru, fără emisiile de CO2, timpul pentru noi, oamenii săraci, pentru a ne adapta economia
Mă gândesc în principal la țările emergente (China, India)
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
thejoker
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 53
Înregistrare: 26/06/07, 13:56




de thejoker » 28/06/07, 10:43

și bineînțeles sub pinatubo
nu a murit nimeni !!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 28/06/07, 11:22

Imagine???
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^

Reveniți la "Schimbările climatice: CO2, încălzire, efect de seră ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 200