Răscumpărare de energie solară

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
Avatar de l'Utilisateur
plasmanu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2847
Înregistrare: 21/11/04, 06:05
Locul de amplasare: Viaductul 07170 Lavilledieu
x 180

Re: Cumpararea energiei solare




de plasmanu » 16/11/23, 13:31

200 € pe an pentru 3000 W de vârf, asta e înainte de abonamentul de 100 €?
Este jalnic pentru o investiție de 20000 de euro.
Cert este că la momentul respectiv aveam condiții bune de răscumpărare și 50 de euro de abonament de dedus, dar am plătit scump instalația cu 9000 de euro de credit fiscal de dedus.
Am editat factura azi dimineață și am avut vreme mai mult decât bună în Ardèche anul acesta (am făcut 36° în piscină: adică o tabletă de clor la 2 zile pentru 10 m³)
jointes pièces
IMG_20231116_132500.jpg
IMG_20231116_132500.jpg (141.15 KIO) A accesat ori 1170
1 x
„Să nu vezi răul, să nu aud răul, să nu vorbești răul” 3 maimuțe mici Mizaru
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9846
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2678

Re: Cumpararea energiei solare




de sicetaitsimple » 16/11/23, 18:01

Remundo a scris:O propunere sinceră ar fi o achiziție a kWh în prețul de paritate al rețelei <36 kVA,

De ce ar fi sincer?
Doriți să vă însușiți remunerația RTE și Enedis?
Produci energie, remunerația ei „cinstită” este cea a energiei (kWh injectat), nu cea a energiei transportate, distribuite.
2 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16183
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Cumpararea energiei solare




de Remundo » 16/11/23, 19:15

du-te să ai grijă de piața angro la 500 €/MWh (adică 50 c€/kWh de nucleogazocarbon) înainte de a te enerva pe câțiva cenți/kWh de la micii producători de energie curată.

Un preț sub paritatea rețelei este indecent, ușor de înțeles, EDF sau alt furnizor îți ia kWh la 10 și îl revinde la 15 sau 20 fără a oferi nimic concret.

Chiar dacă micii producători sunt și sertare și contribuie atât ca producători, cât și sertare la costurile de întreținere și transport al energiei electrice. Te vei uita la facturile tale, sunt taxe și „contribuții” peste tot.

În plus, electricitatea solară este produsă local și necesită relativ puține linii în ceea ce privește puterea și lungimea. Linii care sunt deja instalate și amortizate în cea mai mare parte.

In fine, si acesta este cazul meu, pe una din instalatiile mele, am finantat personal o extindere a retelei in sat, finantand in pierdere deoarece este detinuta de Enedis... dar in ziua in care un alt client cere case trifazate sau mai multe ca să se conecteze, vor veni și vor trece pe el (linie de 18 kVA, poate chiar mai mult) fără să dea doi bani pe contribuția mea.
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14980
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4371

Re: Cumpararea energiei solare




de GuyGadeboisTheBack » 16/11/23, 19:34

(L-am găsit pe Abbé Pierre de la rețeaua electrică!)
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9846
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2678

Re: Cumpararea energiei solare




de sicetaitsimple » 16/11/23, 20:15

Remundo a scris:du-te să ai grijă de piața angro la 500 €/MWh (adică 50 c€/kWh de nucleogazocarbon) înainte de a te enerva pe câțiva cenți/kWh de la micii producători de energie curată.

Dacă nu vă deranjează, vorbesc despre energia vândută cu 500/600 EUR pe MWh către EDF timp de 20 de ani, în timp ce EDF a revândut-o dureros pentru aproximativ 50.
Aceasta nu este o critică, totul a fost legal. Dar cine a plătit diferența pentru a-l îngrășa pe înțeleptul anuitant Remundo (și pe mulți alții), a fost consumatorul francez, inclusiv cel mai modest, prin intermediul CSPE și al suitei sale.
Pe scurt, mi se pare foarte prost poziționat să vii să dai lecții despre obligația post-cumpărare „prețul corect de cumpărare”.
Restul postării tale este doar o prostie.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16183
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Cumpararea energiei solare




de Remundo » 16/11/23, 22:14

Prețul de vânzare cu amănuntul pentru persoane fizice a fost de mult peste 100€/MWh, nu 50!! Eroare de factor 2 la 3, chiar 4... un pai.

Imagine

În prezent vând energie electrică curată cu contracte la 300 €/MWh în timp ce piața angro a energiei electrice poluante este de 2 până la 3 ori mai scumpă.

De exemplu ...

Imagine


CSPE-ul pe care îl ridiculizați constant reprezintă în jur de 16% din taxele pe energie electrică

Imagine

Și Solar OA în cadrul CSPE reprezintă doar aproximativ 1/3

Imagine

Sunteți doar obsedat de obligația de a achiziționa primele contracte, dar aceste prime contracte au permis să apară o piață fotovoltaică și să aibă în zilele noastre panouri la mai puțin de 0,5 €/Wp apoi la momentul la care costau 6 €/Wc. Aceste contracte foarte interesante, menite să scoată mici producători privați, dar și IMM-uri de panouri fotovoltaice și invertoare europene, fuseseră în cele din urmă înghițite în mare parte de EdF Energies Nouvelles sub conducerea lui Paris Mouratouglou, care era dornic să cumpere panouri chinezești. la un preț redus, cu subvenții franceze în spate...

Este chiar mai profitabil astăzi să investești în PV decât în ​​anii 2000-2010, deoarece raportul Preț kWh / Preț Wc este mai bun acum. În 2009, prima mea instalare, aveam 0.60 €/kWh / 6€/Wp = 0.1

În prezent avem 0.2 €/kWh / 0.5 €/Wp = 0,25

Astăzi recuperăm de 2,5 ori mai mulți bani pe € investit în panouri solare decât în ​​2010. Prețul parității rețelei a devenit suficient în sine, fără subvenții, pentru a face solar fotovoltaic profitabil. Acesta este motivul pentru care descriu și acest preț ca fiind corect.

Ca de obicei stralucesti cu reprosurile tale acide, geloase si nefondate si cu aroganta ta de a judeca cine este bine plasat sau prost plasat pe baza micilor tale mofturi. Iar oamenii care vin să te susțină sunt motivați mai ales de sentimentul de „încolțire de mine” în beneficiul cifrelor, în timp ce ca și tine, nu aduc absolut nimic competent sau cuantificat în dezbatere.
0 x
Imagine
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9846
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2678

Re: Cumpararea energiei solare




de sicetaitsimple » 17/11/23, 12:22

Remundo a scris:Prețul de vânzare cu amănuntul pentru persoane fizice a fost de mult peste 100€/MWh, nu 50!! Eroare de factor 2 la 3, chiar 4... un pai.

Imagine


Atâta timp cât continuați să confundați în mod deliberat prețul energiei (kWh injectat) cu prețul kWh transportat, distribuit, de fapt nu există niciun risc de convergență.
În ceea ce privește partea „solară” a CSPE, cu 2544 de milioane de euro în 2019, nu este „o paie”. Puțin mai mult de 40 EUR de persoană franceză.
Cu asta, mă opresc.
2 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16183
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Cumpararea energiei solare




de Remundo » 17/11/23, 12:32

buna idee, opreste-te,

iar dacă ai un moment, vei număra cât costă cele 20 de miliarde de euro de EPR + 5 miliarde de euro de Uramin total pierdut pe francez. Eu cred că nu a ieșit nici un kWh, ceea ce are avantajul de a evita finanțarea transportului de energie electrică.
0 x
Imagine
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Cumpararea energiei solare




de phil59 » 17/11/23, 22:04

izentrop a scris:
philxNUMX a scris:Dacă cineva îmi cumpără 208€ net, producția mea, prefer să nu revând nimic și să folosesc totul (o parte bună cu un „router”, care va încălzi apa unui cumulus gratuit, mai mult de 200€ pe an , chiar și ca 2 persoane)
mai mult de 1000 kWh, mai bine îl izolezi.


De ce?

1000 kWh este o „cantitate” de producție anuală, și nu 1000 kW instantaneu.
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Martine24
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 20/11/23, 16:30

Re: Cumpararea energiei solare




de Martine24 » 28/11/23, 21:56

Din câte știu eu pe acest subiect, putem revând toată energia electrică unui furnizor de energie precum EDF Obligation d'Achat, cu contracte pe 20 de ani. Cu toate acestea, această posibilitate necesită instalarea panourilor solare de către un profesionist calificat RGE pentru a fi posibilă. Sper că acest lucru vă va fi de folos.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 139