PV: Impozitul pe consumatorul belgian este o înșelătorie financiară și politică?

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: PV: Impozitul pe consumatorul belgian este o înșelătorie financiară și politică?




de Christophe » 27/10/22, 18:26

sicetaitsimple a scris:
Christophe a scris:nu-ți pasă? Oh bine ? Atunci de ce să-l deschizi atât de mult pe un subiect care nu te preocupă?

Pentru că ai scris la 14:45 "Atat de USOR? Îl aducem înapoi mai puțin acolo, nu! O, dacă o vei aduce înapoi ca tipul de lobby pov care ești... "
Nu aș vrea să te dezamăgesc.


Uita-te la asta: : Arrow: nuclear-fossil-energy/edf-has-a-little-difficulty-making-winter-t15001-310.html#p514755
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: PV: Impozitul pe consumatorul belgian este o înșelătorie financiară și politică?




de phil59 » 27/10/22, 20:34

Mai există ceva care se schimbă cu Franța, iar linky este aproape generalizat acum.

Produc puțin, puțin surplus, vreo 150 kWh din iunie 2021, dar nu voi atinge nimic de el, iar deocamdată nu mi se cere nimic, și nimic nu mi se interzice. Până când se pune întrebarea, pentru că și eu cred că mai mult sau mai puțin vom ajunge.

Daca tot as avea contorul vechi, si nici vazut, nici cunoscut, s-ar intoarce cu susul in jos, si as avea bateria mea virtuala.

Îmi aduce aminte de o cunoștință, acum decedată, pe care și Macro o cunoaște, cel puțin prin forum, care avea o moara de apa, cu generator de 20 kW...

A rulat aproximativ 22 de zile pe an, pentru a-și reseta contorul la 0, înainte de a trece la linky.
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9842
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2678

Re: PV: Impozitul pe consumatorul belgian este o înșelătorie financiară și politică?




de sicetaitsimple » 27/10/22, 21:30

philxNUMX a scris:Produc puțin, puțin surplus, vreo 150 kWh din iunie 2021, dar nu voi atinge nimic de el, iar deocamdată nu mi se cere nimic, și nimic nu mi se interzice. Până când se pune întrebarea, pentru că și eu cred că mai mult sau mai puțin vom ajunge.

Aș putea greși, dar, așa cum am mai spus, m-aș mira dacă Enedis ar veni să caute păduchi în capul unor oameni care injectează câteva sute de kWh pe an fără să fi declarat producători. Cu siguranță au și alte priorități, mai ales că kWh în cauză le sunt furnizate gratuit....
Așteptați și vedeți.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13726
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: PV: Impozitul pe consumatorul belgian este o înșelătorie financiară și politică?




de izentrop » 28/10/22, 01:22

sicetaitsimple a scris:
philxNUMX a scris:Produc puțin, puțin surplus, vreo 150 kWh din iunie 2021, dar nu voi atinge nimic de el, iar deocamdată nu mi se cere nimic, și nimic nu mi se interzice. Până când se pune întrebarea, pentru că și eu cred că mai mult sau mai puțin vom ajunge.

Aș putea greși, dar, așa cum am mai spus, m-aș mira dacă Enedis ar veni să caute păduchi în capul unor oameni care injectează câteva sute de kWh pe an fără să fi declarat producători. Cu siguranță au și alte priorități, mai ales că kWh în cauză le sunt furnizate gratuit....
Așteptați și vedeți.
Atâta timp cât nu sunt multe, nu este o problemă, altfel există riscul supraîncărcării rețelei locale, așa cum s-a întâmplat în Belgia (răscumpărarea succesului), care necesită costuri de consolidare a rețelei.... https://www.rtl.be/info/vous/temoignage ... 33061.aspx
Acest cost ar fi pe care belgienii îl transferă pe nedrept mai departe...

Deși prin instalarea unui linky, rata de prosumer nu s-ar mai aplica? https://www.engie.be/fr/blog/panneaux-s ... onie-2020/
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: PV: Impozitul pe consumatorul belgian este o înșelătorie financiară și politică?




de Christophe » 11/02/24, 02:18

Bună nenorociți (de două ori)!

Abandonările panourilor fotovoltaice (taxate de taxa pentru proconsumatori): spre compensarea proprietarilor?

https://moustique.lalibre.be/actu/conso ... res-267147

Am avut dreptate de la început: taxa asta e un idiot de stat...
1 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13726
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: PV: Impozitul pe consumatorul belgian este o înșelătorie financiară și politică?




de izentrop » 11/02/24, 16:13

Christophe a scris:Am avut dreptate de la început: taxa asta e un idiot de stat...
Articolul citat este din 08/2023.
Prin urmare, nu este nici o taxă sau taxă, nici o rată de injecție.
Ci mai degrabă o participare financiară adresată unui utilizator al rețelei, care este și producător, atunci când preia energie electrică din rețeaua de distribuție....

Dincolo de a viza o contribuție mai echitabilă la costurile de distribuție a energiei electrice, acest tarif încurajează prosumatorii să consume mai mult din energia regenerabilă pe care au produs-o.
https://www.bobex.be/fr-be/panneaux-sol ... f-prosumer

Daca am inteles: cu un debitmetru dublu platesti mai putin decat cu un debitmetru cu disc. Totodata, ce se injecteaza in retea se scade din factura celor care au un contor care merge inapoi.

Rămâne de văzut care este mai avantajos pentru prosumer?

Nu mai există o rată de prosumer pentru instalațiile după 01.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 192