Lumânări mai speciale

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
rosco12
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 01/09/05, 10:52

Lumânări mai speciale




de rosco12 » 11/07/07, 09:23

Bonjour à tous,

Au existat deja o mulțime de „lumânări revoluționare” fără a fi, dar par să încorporeze puțin mai mult tehnicism decât găuri peste tot (!).

Pentru a vedea dacă este la fel de bun ca asta ...

http://www.pulstarplug.com/howtheywork.html

http://www.directhits.com/

Cu stimă,

Rosco12
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 11/07/07, 13:30

Îmbunătățirea calității scânteii a fost întotdeauna un factor în economie și câștig de putere. Îmi amintesc că, în anii 70, am experimentat cu succes Lodge Golden în loc de bujiile originale din mașina mea.
Alfa Romeo folosește, de asemenea, o scânteie dublă

Ar merita o încercare, este mult mai ieftin decât unii „economisiți” pe care îi cunoaștem.

Ceea ce m-ar îngrijora mai mult este fiabilitatea și durata de viață: ar fi nevoie de puțină aritmetică pentru a vedea dacă merită la un nivel strict economic.

Celălalt lucru de văzut: mi se pare sigur că o economie ar putea fi obținută pe mașini înainte de 2000, pentru cel mai recent mi se pare mai puțin evident.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 11/07/07, 13:43

Am navigat pe link pe directhits ...

Este destul de cherro ... pentru volvo-ul meu cu 5 cilindri: 225 $ fără port ...

Ei publică o scrisoare referitoare la testarea produsului lor de către laboratoare SANDIA, doar asta, cunoscut pe forum pentru munca lor pe MAȘINA Z !

Iată un extras din scrisoarea în cauză tradus succint:

„Am demonstrat prin experiență și analize că utilizarea condensatoarelor DirectHits într-un circuit de aprindere auto convențional poate crește semnificativ eficiența conversiei electrică-plasmă.
În lucrarea menționată în revizuire: circuitele de aprindere au fost analizate cu un model și măsurători efectuate de computer pentru a confirma acuratețea modelului.
Am constatat în ambele cazuri că eficiența transferului OEM al sistemului de aprindere a fost în general de aproximativ 2%.
Adăugarea condensatorului DirectHits a sporit eficiența la aproape 50%. Aceasta reprezintă o creștere a eficienței transferului de energie de 250 de ori.
Condensatoarele de vârf DirectHits produc semnificativ mai mult din curentul de vârf decât sistemul de aprindere original al echipamentului. Curentul măsurat în scânteia aprinderilor tipice din fabrică este cuprins între 30 și 100 miliamperi.
Instalarea condensatorului DirectHits a crescut vârful curentului la presiunea cilindrului 120psi și 035 spațiu bujie la peste 1000 amperi. Acesta este de peste 10.000 de ori mai mult curent „maxim”. Aceste rapoarte pot fi și, de fapt, au fost verificate prin analiză, experimentare și măsurare computerizată.
Dacă pot fi din orice alt departament, anunțați-mă.

Vă rugăm să acceptați expresia celor mai bune salutări,

G. Rohwein "

cine va comenta acest lucru? :?:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 11/07/07, 14:36

Site-ul și animațiile sale sunt destul de bine realizate, dar îmi pun câteva întrebări:
- Faptul că lumânarea „livrează 1 milion de wați” are o influență reală asupra calității arderii?
- este cu adevărat interesant faptul că arderea este mai rapidă?
- aceeași întrebare în ceea ce privește presiunea: creșterea presiunii de vârf din cilindru este cu adevărat interesantă, știind că presiunea medie efectivă susținută de piston este utilizată pentru a crea muncă și, prin urmare, putere? (și nu vârful foarte scurt al presiunii maxime)

În cele din urmă aici, există cu siguranță ideea și munca din spate, dar pentru ce rezultate?

Nimeni nu are un singur cilindru (va costa mai puțin : Mrgreen: ) la îndemână pentru testare?
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 11/07/07, 18:55

:se încrunta: „1 milion de wați” mă lasă sceptic ...

Cu toate acestea, cu cât scânteia este mai puternică, cu atât aprinderea amestecului de aer / combustibil este mai bună.
(La mașinile mele GPL, acest lucru este foarte sensibil, deoarece GPL necesită mai multă energie decât alți combustibili pentru a se aprinde și are o rată de aprindere mai mică.
În mod logic ar trebui să convertim mai degrabă motoarele diesel în GPL și nu motoarele pe benzină, eficiența ar fi mult mai mare.)

Rapiditatea aprinderii poate genera sunete de clic.
Sistemele moderne de aprindere compensează viteza de propagare a frontului de flacără printr-o cartografiere adecvată ... este puțin probabil ca lumânările miraculoase să o deranjeze ...
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 11/07/07, 19:41

bonjour
Rapiditatea aprinderii poate genera sunete de clic.



Mașinile cu senzor piezoelectric electric adaptează avansul
pentru ceilalți, atunci când îmbunătățim viteza de ardere, lumânarea sau turbulatorul, este necesar să micșorăm avansul.
avansul se face acolo pentru a compensa viteza de ardere.

Prea multă energie pe electrozii bujiei duce la supraîncălzirea și uzura electrozilor
mutați electrozii deoparte, dacă tensiunea o permite, face lumânarea mai fierbinte la electrozi.

Avem tot interesul să avem o scânteie puternică și lungă care să permită aprinderea mai rapidă a amestecurilor sărace.

sistemele de aprindere curente este un tren de scântei care este amortizat în oscilație, este curent alternativ de înaltă frecvență
unele au inclus o diodă de cuptor cu microunde în serie, pentru a putea folosi o capacitate ...

Valorile date pot părea uriașe, dar această energie este livrată într-un timp relativ scurt, la fel ca un exploziv care arată ca o mare energie, toată energia concentrată, într-un timp infinit de scurt.

Andrew.
André
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 172