Mi-am spart lemnul de Merlin! Reparatii si blindaje din otel zincat!

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11068

Mi-am spart lemnul de Merlin! Reparatii si blindaje din otel zincat!




de Christophe » 19/03/24, 11:40

Deoarece despic lemne rareori am tendința, ca mulți tăietori de lemne de duminică presupun, să lovesc capătul mânerului (oops)... până la urmă asta îl slăbește și al meu a ajuns să se rupă... Trebuie spus că este deja 15 ani și a fost depozitat exclusiv în șoprone de grădină (umiditate, căldură, frig...) ceea ce nu trebuie să fi ajutat!

Deci, mai degrabă decât să pun 50 EUR sau mai mult înapoi într-unul nou (nu este bun pentru PIB... O să-l ratez! : Mrgreen: ) sau pentru a cumpăra un mâner nou, probabil chinezesc și nu neapărat compatibil cu greutatea mea, am decis să-l repar și mai ales să consolidați-l cu o armură de oțel galvanizat, 3mm al cărui diametru interior nu era departe de mâner.

Reparație Merlin.jpg


Pași:

a) Lipirea mânerului cu lipici pentru lemn, 24 de ore de uscare

Reparatie Merlin 1.jpg


b) Pregătirea a 2 mâneci galvanizate, una de 20 cm, una de 15 cm, tăiate pe lungime pentru a face 4 semi-cochilii care vor strânge mânerul

c) Deformarea celor 4 obuze într-o menghină să fie cât mai aproape de forma mânerului (partea superioară a mânerului este mai lată decât cea inferioară, de aici imposibilitatea realizării unei armuri integrale dintr-o singură bucată, o facem clar vede lungimea reziduală a șuruburilor) + găurire

Reparatie Merlin 2.jpg


Reparatie Merlin 3.jpg
Reparație Merlin 3.jpg (466.36 KB) Vizualizat de 556 ori


d) Așezarea pe mâner cu lipire cu adeziv chit poliuretanic

e) Găurirea mânerului și șuruburi

f) Umplerea ultimelor crăpături ale mânerului cu lipici PU

rezultat:

Tot ce mai rămâne de făcut este să tăiați șuruburile puțin prea mult...și să lăsați PU să se usuce...

Reparatie Merlin 4.jpg


Aș putea adăuga câteva puncte de lipire între masă și manșonul superior.

Ce crezi Ahmed? Util sau chiar nu?

Am niște lemne de despicat care sosesc în curând, vă voi anunța cum rezistă... dacă rezistă! : Mrgreen:
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16183
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Mi-am spart lemnul de Merlin! Reparatii si blindaje din otel zincat!




de Remundo » 19/03/24, 12:07

Cred că mânerul poate deveni dăunător pentru mână, dar vei vedea cu uz.

Eu și tatăl meu rupem deseori mânerul barosului pentru a trage în țăruși, aveam un tub de oțel sudat direct pe el și de atunci nu am mai avut nicio problemă.

Pot să vă spun că bătăm ca nebuni cu el de 30 de ani în lemn, pietre și colțuri de oțel (tatăl meu mai mult decât mine de fapt, dar am participat).

Are totusi un mic defect, transmite vibratii mai mult decat lemnul si degetele uneori furnica.
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11068

Re: Mi-am spart lemnul de Merlin! Reparatii si blindaje din otel zincat!




de Christophe » 19/03/24, 12:12

Da m-am gandit la asta, dar folosesc manusi destul de groase asa ca cred ca va fi bine. Îți spun că în câteva zile...

Pentru vibratii si socuri m-am gandit si eu la asta, de aceea am pastrat miezul de lemn...As fi putut foarte bine sa schimb totul si sa sudez acelasi tub zincat pe masa Merlinului.

Hei, am spart si eu acum cateva saptamani un baros si un baros, cele 2 manere nu se pot repara pentru ca s-au rupt complet la baros, asa ca o sa le repar cu metoda ta! 8)

ps: fu** cu PIB-ul! : Mrgreen:
1 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14980
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4371

Re: Mi-am spart lemnul de Merlin! Reparatii si blindaje din otel zincat!




de GuyGadeboisTheBack » 19/03/24, 12:50

Christophe a scris:Deci, în loc să predea 50 EUR sau mai mult...

Ar fi mai degrabă 12 până la 25 de bile.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6528
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1643

Re: Mi-am spart lemnul de Merlin! Reparatii si blindaje din otel zincat!




de Macro » 19/03/24, 13:13

Acesta se va rupe la găurile pe care le-ați făcut pentru a vă trece șuruburile...
una ca asta... Nu o vei uza niciodata si il poti lasa la juniori nici macar pentru 20 de dolari... La naiba cu PIB-ul : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:

https://agrifournitures.fr/haches-merli ... revex.html
2 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6528
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1643

Re: Mi-am spart lemnul de Merlin! Reparatii si blindaje din otel zincat!




de Macro » 19/03/24, 13:18

și este destul de versatil... Înlocuiește cu ușurință bâta de baseball... Foarte eficientă ca gumă de șters pentru fețele zâmbitoare
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11068

Re: Mi-am spart lemnul de Merlin! Reparatii si blindaje din otel zincat!




de Christophe » 19/03/24, 13:33

Macro a scris:Acesta se va rupe la găurile pe care le-ați făcut pentru a vă trece șuruburile...
una ca asta... Nu o vei uza niciodata si il poti lasa la juniori nici macar pentru 20 de dolari... La naiba cu PIB-ul : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:

https://agrifournitures.fr/haches-merli ... revex.html


Aș fi surprins dacă s-a spart având în vedere lipirea și șurubul din PU (știți, oțelul e mai bun decât lemnul) dar...de urmat în practică! Astea sunt gauri de 4mm...Nu m-am comportat prost!

Și nu sunt sigur că acest mâner este compatibil cu greutatea mea...

Am un târnăcop cu mâner compozit, e adevărat că e mult mai bun decât lemnul! Un merlin de calitate cu maner din fibra costa in jur de 70€ azi...Am vazut 200 azi dimineata!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11068

Re: Mi-am spart lemnul de Merlin! Reparatii si blindaje din otel zincat!




de Christophe » 19/03/24, 13:35

GuyGadeboisLeRetour a scris:
Christophe a scris:Deci, în loc să predea 50 EUR sau mai mult...

Ar fi mai degrabă 12 până la 25 de bile.


Încă unul care nu a înțeles că totul s-a făcut în Ucraina din februarie 2022! : Lol:

Fără glumă: arată-ne un merlin cu o masă de 3 kg la 12 €... :şoc:
Dorință și Temu interzis eh!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14980
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4371

Re: Mi-am spart lemnul de Merlin! Reparatii si blindaje din otel zincat!




de GuyGadeboisTheBack » 19/03/24, 14:15

Nu vorbesc de merlin, ci de mâner de merlin. Macro de asemenea.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6993
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2915

Re: Mi-am spart lemnul de Merlin! Reparatii si blindaje din otel zincat!




de gegyx » 19/03/24, 15:11

Aveam o cazma cumparata de 50F, care bineinteles se indoise la baza manerului.
Am pus un maner din tub de fier sudat pe cazma, cu intarituri metalice si un suport sudat in varful cazmaului, pentru a-l rigidiza si ca suport pentru picioare, pentru a presa in pamant. Pune un capac rotunjit de lemn deasupra și este indestructibil.
Acesta servește ca un tăietor de rădăcini foarte eficient.

Am avut un mâner de topor (piață de vechituri) rupt la bază. Am refăcut capătul scurtând capătul, dar lemnul era prea uscat pentru a se despica din nou plantând colțul puțin tare.

Ei bine, am luat acest mâner pentru a înlocui un mâner de masă rupt pe care îl folosesc pentru toate lucrările rapide și pentru a debloca orice lucru mecanic. : Lol:
Deci un mâner rupt poate fi folosit pentru un ciocan mai scurt.


Dacă doriți să evitați vibrațiile pe un mâner din tub de fier, acoperiți capătul cu un tub de cauciuc.
sau spumă învelită în bandă adezivă.
1 x

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 91