Universitatea de emulsie combustibil / apă din Koeln

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Ghilgameș
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 144
Înregistrare: 11/07/07, 19:51

Universitatea de emulsie combustibil / apă din Koeln




de Ghilgameș » 21/07/07, 15:56

bonjour,

De ceva timp, cunosc un cercetător din Koeln care a inventat o microemulsie apă / casrburant. Are aceleași probleme ca și pantoneurul: râdem de el și industriașii nu vor să știe nimic despre asta și spun că sunt gunoaie.

Am făcut traducerea automată a site-ului:

Legătură
0 x
nu există adevăr absolut în domeniul fenomenelor

Ghilgameș
Avatar de l'Utilisateur
abyssin3
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 623
Înregistrare: 18/07/05, 15:12




de abyssin3 » 06/08/07, 00:26

Am putut vedea pe ei fiche:
O cerere de brevet german a fost depusă pentru hydroFUEL în iulie 2003.

Mi se pare că pe site există deja ceva de la Universitatea din Köln. Nu știu dacă corespunde acestui brevet.
La fel ca toate emulsiile care conțin apă, observăm dispariția particulelor și o scădere a NOx. Putem înțelege de ce producătorii nu doresc acest lucru: nu ar mai fi nevoie să vândă un filtru de particule sau un sistem deNox (marca germană) ...
Cu un astfel de combustibil, dieselurile vechi ar fi aproape la fel de poluante ca și cele noi, este un argument mai puțin să cumperi o mașină nouă ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 07/08/07, 13:25

abyssin3 a scris:Mi se pare că pe site există deja ceva de la Universitatea din Köln. Nu știu dacă corespunde acestui brevet.


Exact există o pagină dedicată acestei cercetări
https://www.econologie.com/par-l-univers ... s-218.html

Dacă este posibil să nu fie exact aceeași echipă, este sigur că lucrarea este legată ... Provendis pare să fie compania responsabilă cu distribuția combustibilului.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 321