Donație către locul unei mașini: benzină Golf 2

Editări și modificări ale motoarelor, experiențe diferite, descoperiri si idei.
stepydan
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 12/09/07, 01:39

Donație către locul unei mașini: benzină Golf 2




de stepydan » 12/09/07, 14:36

Trebuie să mă despart de vechiul meu Golf 2 (model pe benzină), care nu a trecut de controlul tehnic și pentru care mecanicul îmi spune că reparațiile ar fi prea scumpe.

Vreau bine dați-o Econologie (în mod legal unei persoane fizice care este membru al site-ului) pentru nimic, astfel încât să poată servi drept dispozitiv de testare pentru cercetări privind Pantone, Joe Cell sau alt proces. În schimbul acestei donații, ar fi frumos să avem rapoarte periodice despre testele efectuate.

Dacă aș avea mai mulți bani, i-aș fi reparat. Dar prefer să mă despart de asta așa decât să mă hotărăsc să o duc la șantier :strigăt:. Sunt, de asemenea, convins că un handyman (care nu sunt deloc) ar putea să-l repare cu piese dintr-o altă sursă decât rețeaua de dealeri Volkswagen.

Conduce perfect, frânele ok, roțile ok, direcția ok etc., este doar o uzură semnificativă a conductei de evacuare și a diferitelor etanșări ale motorului care sunt cauza reajustării sale la controlul tehnic. În plus, despre aceste scurgeri, nu există nici o urmă vizibilă sub mașină ... (!?)

Pe scurt, trebuie totuși să mă despart de ea înainte Septembrie 16, [EDITAȚI | ×: Septembrie 18 , vezi mai jos răspunsul meu la Christophe] sfârșitul suspendării controlului tehnic.

traiesc in al 12-lea arondisment din Paris, și sunt în prezent liber de timpul meu, așa că, dacă cineva vrea să vină să o ia, este bine (în afară de termenul urgent). Pentru cei interesați, trimiteți-mi un MP pentru a schimba detaliile de contact și pentru a lua o întâlnire.
Dernière édition alin stepydan 12 / 09 / 07, 15: 16, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 12/09/07, 14:44

Excelentă inițiativă (am îndrăznit pasajele importante) pe care nu o pot saluta decât! Dacă toată lumea ar fi ca tine, ar ieși mult mai bine (în toate sensurile cuvântului ...)!

Sper că un economist parizian (sau apropiat) va citi acest subiect și că veți putea repede

Această mașină ar putea deveni și o „vitrină” tehnologică pentru diferite teste.

Ce se va intampla dacă cazul nu este soluționat înainte de 16 septembrie?
0 x
stepydan
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 12/09/07, 01:39




de stepydan » 12/09/07, 15:08

Christophe a scris:Ce se va intampla dacă cazul nu este soluționat înainte de 16 septembrie?


Ah, mi-a lipsit precizia la dată, îmi pare rău : Mrgreen: :?. Tocmai m-am uitat la documentul de control tehnic, pe care este așadar scris:
"împotriva vizitei obligatorii cel târziu Marți 18. Dincolo de asta, un nou control complet "


Pe scurt, dincolo de 18 septembrie, ar fi un pic mai enervant. Din punct de vedere tehnic, va putea circula în continuare, legal, nu, cel puțin nu pe drumurile publice. Deci, pentru a-l recupera, ar trebui apoi încărcat pe un camion, remorcă, ... Poate să îl trageți de pe o altă mașină (am o bară de tracțiune), dar nu garantez legalitatea ultima operație.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 12/09/07, 15:19

stepydan a scris:Pe scurt, dincolo de 18 septembrie, ar fi un pic mai enervant. Din punct de vedere tehnic, va putea circula în continuare, legal, nu, cel puțin nu pe drumurile publice. Deci, pentru a-l recupera, ar trebui apoi încărcat pe un camion, remorcă, ... Poate să îl trageți de pe o altă mașină (am o bară de tracțiune), dar nu garantez legalitatea ultima operație.


hi

tot ce riști este de 90 € PV e mai ieftin decât un platou !!!!!

Băieții încetează să te mai cânte, altfel va fi ca Hongkong peste 5 ani în Franța : Evil:

@+
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)
Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 12/09/07, 15:42

Uh, ce mai face HongKong?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 12/09/07, 15:55

cel mai rău

interzis de toate, chiar latrand pentru caini !!!

slăbit pe stradă: fumat băut mâncând scuipând mestecat chwingum purtând pantaloni scurți

la tine: nu există animale în locuințe „colective”, toată lumea din Hong Kong; nu dreptul de a deține un vehicul fără licență locală și fără loc de parcare (MOT 450 € în fiecare an) etc ...........

dacă reușesc să pun mâna pe fotografiile semnelor interzise la intrarea într-un supermarket, le trimit.

@+
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)

Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
stepydan
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 12/09/07, 01:39

terminat




de stepydan » 22/09/07, 18:56

Neavând primit până ieri niciun mesaj de la o persoană posibil interesată, nu am mai putut păstra mașina. L-am dus azi la șantier pentru distrugere ... :strigăt:
Sfarsitul povestii. Multumesc oricum.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Injecția apei în motoare: ansambluri și experimente"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 115