Kager pentru apa de apă

Inovații, idei sau brevete pentru dezvoltare durabilă. Scăderea consumului de energie, reducerea poluării, îmbunătățirea randamentelor sau proceselor ... Mituri sau realitate despre invențiile din trecut sau viitor: invențiile lui Tesla, Newman, Perendev, Galey, Bearden, fuziunea la rece ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79322
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043




de Christophe » 11/09/07, 21:26

Vă mulțumim pentru această clarificare, acesta este un motiv foarte bun pentru a interzice sudarea cu o torță de apă!

În cele din urmă, aplicația de oxi-tăiere ar fi încă valabilă ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
camel1
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 322
Înregistrare: 29/01/05, 00:29
Locul de amplasare: Loire
x 1
A lua legatura cu:




de camel1 » 12/09/07, 19:54

À tous Salut!

Fii atent! Nu vorbim despre același lucru, Flytox pdf vorbește despre sudare (tig mig) de tip électrique, pe oțel.

Lanterna de apă este destinată suda, ceea ce nu este același lucru. În acest caz, hidrogenul și oxigenul se recombină în timpul arderii (flacără) și abia văd că această reacție poate polua lipitura ...

Ideea de electrolizare a apei pentru a produce combustibil și oxidant la cerere pare foarte inteligentă și foarte sigură ...

Nu cred că putem respinge această aplicație așa.

A+

Michel
0 x
Eram pe marginea drumului, dar am făcut un mare pas înainte ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79322
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043




de Christophe » 12/09/07, 20:49

Ei bine, adevărul este că H2 în lipire nu este un mix bun, asta spune documentul lung și lat.

Cu toate acestea, într-o sudură electrică, singurul H2 posibil provine (cred) de la fisurarea umidității aerului ... prin urmare cantitate foarte mică, dar suficientă pentru a deteriora sudurile ...

În cazul torței de apă există inevitabil o parte a H2 care nu este arsă și, fără îndoială, mai importantă decât cantitatea de H2 rezultată din umiditatea mediului ... ghiciți continuarea.

Atentie nu inseamna ca principiul nu este bun, ci pentru o aplicatie in sudura (se vede lipitul?) Este limitat ...

Un fapt este sigur: aceste torțe de apă nu au avut niciodată succes comercial și mă întreb bine pkoi? (vezi întrebarea mea de mai sus)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 12/09/07, 21:28

Bonjour à tous

La locul de muncă există o față mare de metalurgie, sudare etc ..., îl voi întreba (vineri). : Mrgreen:
A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 13/09/07, 11:18

Christophe a scris:Un fapt este sigur: aceste torțe de apă nu au avut niciodată succes comercial și mă întreb bine pkoi? (vezi întrebarea mea de mai sus)


face parte din care aerul lichid ????????????

@+
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)
Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79322
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043




de Christophe » 13/09/07, 12:18

Există o mulțime de ele Lichidul de aer

În orice caz, zona super documentare, exemplu: http://encyclopedia.airliquide.com/CO2.pdf

Când am lucrat în acvacultură am rămas uluit de prețul sticlei de CO2 ... reîncărcarea de 50L la 150 € dacă îmi amintesc corect.

Ok, a fost CO2 „pur”, dar la fel ... pentru un gaz atât de „comun”, care este ușor de produs ...

Șeful nu a vrut niciodată să recuperăm CO2 din grupul său EJP, nu am înțeles niciodată pkoi ... frica de „poluarea cu petrol” fără îndoială ...

Ei bine, am găsit o pagină frumoasă pe acest subiect (CO2 prin fermentarea drojdiei): http://aquaplanete.free.fr/CO2maison.php
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 13/09/07, 15:17

Flytox a scris:Bonjour à tous
Hidrogenul din torță poate fi un poluant. Prin urmare, este cu siguranță o problemă de îmbinare a oțelului:

http://bil-ibs.be/FR/Metallerie/pdf/f25met30.pdf
A+


Da, poate în industrie, dar pentru instalatori și instalatori de încălzire, nu cred
Au sudat deja cu C2H2 (acetilenă) timp de 50 de ani

Așa că spun da la torța de apă
și imediat ce am timp, fac unul
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
goodeco
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 121
Înregistrare: 14/02/06, 06:54
Locul de amplasare: marseille




de goodeco » 13/09/07, 19:20

Nu cred că deranjează să sudăm cu acest fel de torță, în special pentru lipire.

Poate că modifică oțeluri sau chiar oțel inoxidabil, dar dacă sudăm oțelul inox cu procese post-tig sau în stil mig sub gaz neutru (argon) acestea trebuie să fie pasiveze, adică aplicarea unui produs acid pe sudură pentru a modifica schimbarea materialului, în special pentru crom.
În caz contrar, se va rugini la prima adâncime.

Oricum în industrie după sudare sau prelucrare există aproape întotdeauna un tratament de suprafață

vezi aici : Arrowd:
http://cedemo.free.fr/technical_data/di ... ements.htm
0 x
În învățătura veșnică
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 14/09/07, 18:14

Bonjour à tous

După ce a consultat fața în metalurgie, mi-a spus că hidrogenul slăbește, fie pentru lipire sau sudură cu arc, TIG, MIG etc ... nu schimbă nimic.

Imagine
Imagine

Totul depinde de ceea ce vrem să facem cu asamblarea sa, dacă nu există restricții din partea respectivă, nu vă pasă, dacă trage puțin ... poate fi decupat în funcție de linia punctată. . : Lol:

În sfârșit, într-o utilizare aeronautică, este exclusă (fără a fi făcut niciun test în plus ...) Este de ordinul reflexului, Hidrogen = fragilitate ---> respingere imediată. Există deja suficiente probleme cu soluții dovedite care funcționează fără a căuta problemele în altă parte. : Mrgreen:

A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 01/04/08, 22:00

Încă nu există amatori care să facă o torță de apă?
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Inovații, invenții, brevete și idei pentru dezvoltare durabilă”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 145