Lobic Tri-Ring mașină cu piston rotativ

Dezbateri științifice generale. Prezentări ale noilor tehnologii (care nu au legătură directă cu energiile regenerabile sau biocarburanții sau alte teme dezvoltate în alte subsectoare) forums).
Adrian46
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 28/05/07, 22:53

Re: motor cu piston inelar tri-lobat




de Adrian46 » 28/05/07, 23:22

lui Pascal
[Scuzați-mă că insist, intenționez să mă mut în Republica Dominicană la mijlocul anului 2007. Motorul dvs. mi se pare ideal pentru a asigura independența energetică, respectând în același timp mediul. Site-ul pe care l-am ales are un bazin de apă, diametrul stâlpului este de 40 mm, iar înălțimea picăturii este de 50 de metri.
-------------------------
Am descoperit întrebarea cu câteva luni târziu.
În ciuda interesului muncii lui Pascal, cred că ar trebui să apelați la o soluție dovedită, care este mult mai puțin critică în ceea ce privește curățenia apei. Recent am făcut o căutare pe web pentru un prieten. Mașinile cele mai potrivite pentru problema dvs. sunt turbinele Francis - eficiente, dar scumpe - și turbinele Banki, cu o putere ușor mai mică, dar mai puțin costisitoare și mai ușor de întreținut, sau chiar de fabricat. O companie belgiană (sau elvețiană) vinde chiar rotorul singur. (de găsit de Google)
Pentru debitul posibil și presiunea rămasă la capătul conductei de alimentare, o formulă de calcul trebuie găsită cu ușurință pe web sau într-o carte. (5 bare, corespunde unei rețele de apă)

Adrian46
0 x
Avatar de l'Utilisateur
pascal HA PHAM
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1461
Înregistrare: 30/01/06, 14:56
Locul de amplasare: soleil
x 25

motor cu piston inelar tri lobic




de pascal HA PHAM » 05/06/07, 08:27

gâfâit nu văzusem postarea ....
Excuzi!
scuze mașinile mele nu sunt comercializate încă ...

Răspund pe scurt ... Nu prea am timp să scriu!
Mă angajez într-o nouă fază de cercetare fundamentală bazată pe lecțiile primei mele familii de prototipuri funcționale ....
de la ultimele schimbări, evoluția conceptului a explodat .... noi prototipuri, mult mai puțin tăiate, au apărut în timp și lucrurile devin din ce în ce mai puternice.
Acest lucru este destul de promițător în ceea ce privește simplificarea prelucrării în vederea creșterii mai rapide și a creșterii eficienței: mașini cu pistoane tri-lobice fracționate (+ prelucrare simplă) și mașină rotativă cu cap cilindru reactiv care permite recuperarea unei părți din energia de reacție (este ca dacă pe un motor electric rotorul se rotește într-o direcție și statorul în cealaltă ....
în contextul natural cu variații semnificative ale energiei primite, este interesant să recuperăm efortul și cuplurile reactive ....

Bine: promisiunea mea de a actualiza într-o zi planurile pentru un motor / demonstrator de bază super simplu și super economic pentru fabricarea standurilor și va fi pe forum....
poate in curand ...

Pa! Pa! : Roll:
0 x
În jurul valorii de munca mea, videoclipuri complete pe web:
https://www.google.fr/webhp?source=sear ... 80&bih=672
Avatar de l'Utilisateur
pascal HA PHAM
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1461
Înregistrare: 30/01/06, 14:56
Locul de amplasare: soleil
x 25

motor cu piston inelar tri lobic




de pascal HA PHAM » 14/09/07, 07:39

: Roll:

haide .... scoopul vine în curând ....
Tocmai am depus două cereri suplimentare de brevet din 24 august și 3 septembrie ... tocmai mi-a fost acordată autorizația de către administrația competentă pentru a dezvălui conținutul .... sfârșitul anului și construcția de motoare / demonstratoare simple și ieftine vor fi achiziționate și toată lumea va putea să-și construiască proto-demonstratorul.

Din punctul meu de vedere ... până ieri, „sortarea lobică” nu a ieșit cu adevărat din cercetarea de bază și am fost foarte atent să vorbesc despre asta acum că ieșirea pare iminentă, care va putea fi schimbată.

Așa că ne vedem curând pentru noi aventuri. ....

Imagine

semnat Tournesol
0 x
În jurul valorii de munca mea, videoclipuri complete pe web:

https://www.google.fr/webhp?source=sear ... 80&bih=672
Tagor
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 06/04/07, 12:31

Re: motor cu piston inelar tri-lobat




de Tagor » 14/09/07, 11:19

pascal HA PHAM a scris:: Roll:

haide .... scoopul vine în curând ....
Tocmai am depus două cereri suplimentare de brevet din 24 august și 3 septembrie ... tocmai mi s-a acordat autorizația de către administrația competentă pentru a dezvălui conținutul ....


bravo Pascal pentru perseverența ta
0 x
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 15/09/07, 19:35

salut pascal

propunerea mea de a face un mada încă se menține.

noroc si nu renunta, cel mai greu ai facut-o !!!!

@+
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)
Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043




de Christophe » 17/09/07, 11:52

Tocmai am primit CdRom-ul trimis de Pascal, iată imaginile conținutului său:

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
pascal HA PHAM
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1461
Înregistrare: 30/01/06, 14:56
Locul de amplasare: soleil
x 25

motor cu piston anular tri-lobic




de pascal HA PHAM » 26/09/07, 18:34

Mulțumesc Christophe pentru că ai pus toate astea online ...

Aduc suplimente ...

Am spus SCOOP SCOOP:

Sylvain a obținut doar o notă bună la TIPE = a produs electricitate la colțul biroului (alimentare cu aer comprimat de joasă presiune ....
Am râvnit încă o dată pe o versiune a motorului și mai nebună
Raymond „profesorul” a filmat ... David „pro” a încărcat ....

Iată ce oferă:

http://www.delta-sierra.com/machines_ecologiques/

vezi pagina „media” pentru biblioteca video ....

ca bonus descrierea ultimelor două brevete depuse la 24 august și 03 septembrie ....

foarte fierbinte cu cifrele și diagrama care o însoțesc și un motor în formă de farfurie zburătoare - cu ieșiri duble anti-rotative - care scuipă bine în alimentarea cu abur viu (în curând încălzire solară și / sau energie geotermală vulcanică în insule. ...)

: Idee:

bien cordialement
A+
Mă întorc la mașinile mele
0 x
În jurul valorii de munca mea, videoclipuri complete pe web:

https://www.google.fr/webhp?source=sear ... 80&bih=672
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 26/09/07, 21:03

Acest motor este, printre altele, un fantastic motor cu aburi. Ar putea fi o alternativă la hub-ul Stirling?
Am putea lua în considerare un model capabil să conducă un vehicul (încălzit cu lemne, de exemplu)? Fără explozii, fără cutie de viteze ... Ce autonomie de putere posibilă?
Școala lui Clément Ader era condusă de un motor cu aburi (piston). Cu un dispozitiv trilob, probabil că ar fi zburat mai bine ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043




de Christophe » 26/09/07, 23:08

Avantajul acestui motor este mai presus de toate, din câte am înțeles, de a putea funcționa cu delta de presiune foarte mică ...

O suflare umană este suficientă pentru ao pune în mișcare!

Prin urmare, este posibil să-l utilizați atunci când mașina sau mașinile convenționale nu pot recupera un singur joule. fluxuri naturale sau pierderi din alt proces...

Dar momentan motorul este încă în dezvoltare ....
0 x
Avatar de l'Utilisateur
toto65
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 490
Înregistrare: 30/11/06, 20:01




de toto65 » 26/09/07, 23:30

este incitant.
Un alt subiect care merită ocolul. Mult succes Pascal.
Zac sugerează o realizare. Este o idee bună, ce crezi că este pascal?

Îmi place videoclipul cu greutatea unui kilogram. : Cheesy:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Știință și tehnologie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot] și oaspeții 203