Bună ziua tuturor: Opel Astra dopat cu apă

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 27/09/07, 01:02

bonjour
Primesc o mașină pentru a merge la serviciu (un motor opel astra 1L7 TD isuzu)
Pentru asta am cumpărat 2 (motorul 2 funcționează, dar 1 are o problemă)
cine are o problemă nu este prea grav. de fapt, fostul proprietar a montat o nouă chiulasă cu capace de rulment AAC de neegalat. Rezultat, motorul funcționează foarte rău (3 dintre rulmenți strâng prea mult arborele) Am intenția de a folosi această moară pentru a începe să mă gândesc la sistemul pantone înainte de al trece la cealaltă mașină.


Nu este neobișnuit să facem acest tip de asamblare, fiul îl numește poutine cu 3 motoare, adăugăm un turbo și descărcăm pompa de injecție.

Pentru rulmenții tăi, ar fi trebuit să-i fi cheltuit în plastic pentru a fi sigur de joc
majoritatea mașinilor japoneze toate verișoarele sunt împerecheate
vinde verișoare de diferite dimensiuni, (cod culoare)
Îndepărtați carterul și măsurați rulmenții cu fire de plastic înlocuiți verișoarele cu măsura potrivită, aceasta se vinde separat la un preț (acceptabil)
Nu întâlnim niciodată aceste metode pe mașinile americane.
Cilindrii când puneți pistoane vechi, treceți pietrele pentru a îndepărta gulerul din partea superioară și glazura cilindrului, unele motoare astfel reasamblate fac 150 km fără probleme, cumpărați doar un kit de garnituri ..

André
0 x
mimouss
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 25/09/07, 12:56




de mimouss » 27/09/07, 07:02

salut Andre,
de fapt moara mea nu are nicio verișoară la nivelul arborelui cu came ... Am o cutie care mă poate face să refaceți rulmenții cu 150 de euro.
Dar nu voi suporta costuri pentru acest motor care mă va servi doar pentru a-mi aprofunda cunoștințele în sistemul pantone ...
Tocmai îmi voi ridica pălăriile AAC printr-un fel de zăvor (mecanicul care a lucrat la asta a pus câteva, dar abia au făcut 3mm2 ... Le voi face la dimensiunea ET la forma exactă a rulmentului .
Al doilea este acum reparat și transformă nichelul, avea o față frontală HS, dar partea mecanică este impecabilă.
0 x
mimouss
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 25/09/07, 12:56




de mimouss » 27/09/07, 08:53

bine, după o mulțime de explorare a informațiilor, cred că pentru a merge spre un sistem G +, prin urmare, fără buleur. Găsesc acest sistem ideal pentru mașina mea, deoarece într-adevăr nu există prea mult spațiu. : Cheesy:
Va trebui să trec CT, așa că voi avea testul de opacitate înainte de instalare. Voi lua din nou măsurarea pentru a compara.
Rămâne doar pentru mine să fac calculele de dimensionare pentru vela principală și reactor pentru a putea reflecta. : Idee:
0 x

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 154