Ei bine, într-o casă

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Robi
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 02/10/07, 13:46

Ei bine, într-o casă




de Robi » 02/10/07, 14:01

bonjour,
Tocmai am cumpărat o casă cu o fântână ÎN bucătăria cu pompă de mână! (Departamentul Loarei)
Care sunt dezavantajele sau avantajele acestui aranjament?
Cum se cunoaște adâncimea fântânii?
Cum pot cunoaște suprafața și contururile feței de masă?
Pot săpa în curte pentru a pune un rezervor septic cu apă? Unde ar trebui să încep să așez canalele de împrăștiere pentru această groapă?
Cum și unde să testați apa.
Este posibil să folosiți această apă pentru spălarea chiuvetelor,
Dacă da, cum,
Există vreo legislație, cereri care trebuie făcute la primărie sau altele.

Există o mulțime de întrebări, am uitat?
Vă mulțumim pentru orice răspuns
0 x
bpval
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 561
Înregistrare: 06/10/06, 17:27




de bpval » 02/10/07, 14:52

bonjour

Nu vă voi răspunde la întrebări
dar aș vrea să luați în considerare acest punct de vedere în prealabil.

Un puț direct sub influența unei case nu pune o problemă pe termen lung dacă este utilizat cu un flux rezonabil.: Hopa:
Pompa manuală intră în acest criteriu.

Pe de altă parte, dacă intenționați să puneți o pompă electrică (pentru udare, spălare, toalete etc ...) ar trebui să știți că un debit prea mare are efectul de a transporta cu apa pompată „finele” de la subsol. (Particule fine)

În cele din urmă, acest lucru are ca rezultat eroziunea subsolului (lipsa materialului) cu un risc de așezare diferențiată a terenului sau mai rău, sub influența casei.

aici

Alo
0 x
PIF PAF POUM
Robi
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 02/10/07, 13:46

bine




de Robi » 02/10/07, 14:58

Mulțumesc pentru acest răspuns,

Deci, ar fi mai înțelept să nu puneți o pompă electrică, deoarece ar putea cauza o așezare a solului dacă aș înțelege corect
0 x
bpval
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 561
Înregistrare: 06/10/06, 17:27




de bpval » 02/10/07, 15:30

Re

Important este rata de pompare care poate cauza îngrijorare.

Pe de altă parte, un debit scăzut pe care îl recuperați într-un rezervor sau cisternă nu ar trebui să provoace daune PESTE TIMP.

Un bun indicator al „amenzilor” extrase: fundul rezervorului cu prezență mai mult sau mai mică de nămol.

Alo
0 x
PIF PAF POUM
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 02/10/07, 21:58

[Mod HUMOR ON]
În ziua în care chiuveta dvs. este suficient de scăzută pentru a servi drept bideu, vă puteți spune că ați pompat prea multă apă ... : Cheesy:
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 186