WV - standard 1L / 100Km

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Eloi
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 34
Înregistrare: 10/04/07, 19:12
Locul de amplasare: Toulouse




de Eloi » 15/07/07, 20:46

În ceea ce privește durata de viață a vehiculelor, aș spune că motoarele care suportă 500000 km nu sunt noi, într-adevăr vechiul Mercedes din anii 80 ar putea depăși cu ușurință 500000 km sau chiar ar putea face un tur (1 km).
Avantajul acestor Mercedes față de mașinile mai noi este că motorul nu a fost singurul care a durat mult, a urmat restul.
În umila mea părere, mașinile recente umplute cu electronice vor fi limitate în timp de aceste sisteme electronice care au o anumită fragilitate. Lucrând o vreme într-o fabrică de echipamente electronice pentru mașini (computere de bord, calculatoare cu injecție, senzori de presiune a anvelopelor etc.) am auzit deseori despre defecțiunile acestor sisteme care uneori duc la situații periculoase. , ferestre care se închid singure ...)
Personal, conduc cu un Peugeot 104 din 1984 (23 de bujii deja) care, în ciuda celor 172 km, are un consum apropiat de cel din primele sale zile (indicații ale producătorului).
Motorul său este programat să fie reparat, deoarece piesele de uzură sunt interschimbabile. Nu este ruginit în ciuda vârstei sale mari.
Desigur, este mai puțin liniștitor decât o mașină mai recentă în ceea ce privește manevrabilitatea și accidentele și apoi consumă puțin mai mult.

Eloi
0 x
Avatar de l'Utilisateur
crispus
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 401
Înregistrare: 08/09/06, 20:51
Locul de amplasare: Rennes
x 1




de crispus » 16/07/07, 09:13

elefantul a scris:scuze, crispus, îmi mențin punctul de vedere:

în anii '60 și '70 cutiile perforate după 4-5 ani și am scăpat de mașini de 100.000 km pcq au început serios să-și facă c ... lumea lor.


Înțeleg mai bine despre ce vorbești. Am avut 2 Renault (5 din 1978 și Fuego 1981) și într-adevăr am fost ușurat să scap de ele ...

Mi se pare că „corpurile biodegradabile” au dispărut cu adevărat din modelele ~ 1988. Locuiesc lângă mare, cele 3 vehicule ale mele (91, 93 și 97) sunt spulberate de ani de zile și rugina nu se schimbă cu greu.

Când am aterizat în regiune în urmă cu 20 de ani, am recunoscut la prima vedere vehiculele de pe coastă, prin aspectul lor de „dantelă”.

Pentru mine cele mai bune recolte sunt practic modelele 88-98. De atunci prețul de cost al vehiculelor a crescut semnificativ pentru o fiabilitate egală. Și în cazul unui accident, chiar și minor, înlocuirea airbagurilor vine să sigileze factura și vehiculul devine „ireparabil din punct de vedere economic”.

La rândul meu, am luat ca referință modelele în jurul valorii de 88 ~ 98, când producătorii francezi și italieni (printre alții) au decis serios să se ocupe de coroziune.

Mașinile din mileniul 3 nu prea îmi inspiră încredere și au un război de întârziere: în absența „mașinilor zburătoare”, producătorii ar trebui să vândă deja mai ales hibrizi de serie ...

Dar, după cum subliniază Christophe, asta înseamnă revizuirea completă a designului și a liniei vehiculului.
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 16/07/07, 16:00

bonjour
într-adevăr, vechiul Mercedes din anii 80 ar putea depăși cu ușurință 500000 km sau chiar să facă un tur (1 km).


cele mai robuste sunt cele din seria 123 a 300D turbo 5 cilindri de 3 litri care s-a încheiat în 1984
modelul exportat în SUA pe care nu îl veți găsi în Europa este remarcabil pentru construcția sa, este vârful în care experimentez dopajul cu apă, cele mai bune rezultate sunt 6,05 litri la 100 km ultima călătorie din păcate 6,65, XNUMX litri, în timp ce eu am vrut pentru a-mi bate recordul, dar ne vom recupera, drumul este presărat cu erori.

Există un câștig mic pentru încălzirea combustibilului (mai ales iarna)
Benzină cu carburator de la 45 la 50c maximum
Deci un mic schimbător de căldură cu apa de la motor.
Benzina cu injecție este dificil de depășit 45c, returul este important, cu excepția condusului în oraș, tinde să crească și să facă blocaje de vapori

Gasoil 60 până la 65 c maxim motorul este mai puțin zgomotos și o parte din economie
Ulei 80 până la 85 c maxim 70c minim dacă nu doriți nicio problemă cu filtrul și pompa de injecție.

model 300d turbo 1984 (l, iarna il depozit intr-un teanc de niege)
Reparatie contra
instalarea sistemului de ulei 100% ulei vegetal
panton dopagea apa (vedem rezervorul de apă plat când coborâm nivelul este mai mic decât carburatorul când urcă nivelul este aproape de carburator deci consumă mai multă apă :D : Mrgreen:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Galerie de imagini cu PicTiger
André
0 x
Eric DUPONT
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 751
Înregistrare: 13/10/07, 23:11
x 40




de Eric DUPONT » 11/11/07, 17:03

Imagine

Am calculat că, cu un motor cu aer comprimat, această mașină ar putea parcurge cu ușurință 500 km la 90 km / h și că ar putea avea o viteză maximă de 180 km / h cu un motor de 15 CP.

un rezervor de aer de 250 litri la 200 bar ar costa aproximativ 15 kw / h și ar fi nevoie de aproximativ 1 litru și jumătate de benzină pentru a încălzi aerul.
ar produce deci 0,3 litri de benzină și 3 kWh la 100 km. la prețul actual al energiei 0,7 euro la 100 km.

pentru a parcurge 15000 km pe an, veți avea nevoie de aproximativ 50 de litri de etanol.

Ar face asta un vehicul total ecologic care nu emite CO2 și mai competitiv decât trenul și transportul public sau chiar avionul?

dreapta?

un câmp de sfeclă de 125 de metri pătrați ar fi suficient pentru a produce combustibilul necesar pentru un an! Deci, în Europa este nevoie de 40 de ori mai mult teren agricol pentru a hrăni o persoană.
0 x

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 184