Fotovoltaic: Care este rolul unui invertor?

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
Avatar de l'Utilisateur
jezy
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 26/11/07, 08:39

Fotovoltaic: Care este rolul unui invertor?




de jezy » 26/11/07, 08:47

stiu ca in sistemul unui panou solar fotovoltaic exista un invertor dar nu stiu exact ce face?? Mă puteți ajuta??! Este urgent, multumesc!!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 26/11/07, 09:13

: Arrow: Invertorul nu este o obligație, unii utilizatori operează pe un loc izolat (neconectat la rețeaua EDF) cu o tensiune de 12V DC și folosesc curentul doar pentru a alimenta un frigider de 12V, un televizor de 12V, lumini în 12V...

Dacă doriți să alimentați echipamente cu 220V, aveți absolut nevoie de un invertor care transformă curentul continuu în curent alternativ (condut) la 50Hz. : Arrowu:

Există în principal două tipuri de invertoare:
- Cvasi-sinusurile, economice cu o eficienta intre 50 si 90%
- Sinusurile pure, care sunt foarte scumpe, păstrează fiabilitatea dispozitivelor electronice care sunt conectate la ele (TV, calculator etc.) iar eficiența lor oscilează între 95 și 98%.

Odată ce curentul a fost modelat, acesta poate fi eventual reinjectat în rețeaua EDF.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jezy
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 26/11/07, 08:39




de jezy » 26/11/07, 09:20

Îți mulțumesc că ai răspuns atât de repede, dar sunt doar în primul S și am avut dificultăți în a înțelege anumite lucruri în explicația ta... :|
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 26/11/07, 10:01

jezy a scris:Îți mulțumesc că ai răspuns atât de repede, dar sunt doar în primul S și am avut dificultăți în a înțelege anumite lucruri în explicația ta... :|


Principalul lucru este să cunoașteți diferența dintre curentul continuu (DC) și curentul alternativ (AC = Curent alternativ).
În mod normal, învățăm asta în clasa a doua.
Curentul continuu este usor de gestionat dar sufera mai repede de pierderi datorate efectului Joule daca este transportat (lungimea firelor).

Pentru a depăși acest dezavantaj, genialul Nicolas TESLA a avut ideea să ridice tensiunea și să o facă alternativă. La începutul secolului, era furnizat curent continuu.
Astăzi toată lumea folosește curent alternativ și pentru a face față cererii în creștere fără a schimba firele, creștem tensiunea. Acesta este motivul pentru care tensiunea rețelei de 220v a crescut oficial la 240v (aproximativ 230v în medie în Franța)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jezy
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 26/11/07, 08:39




de jezy » 03/12/07, 08:22

Am înțeles tot ce mi-ai spus, dar tot e HS.

Ați putea să o simplificați, vă rog, pentru că nu înțeleg prea multe despre asta.

Vă mulțumesc anticipat.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 03/12/07, 09:22

marele avantaj al curentului alternativ este că induce variații a câmpului magnetic din jurul conductorilor: tensiunea acestuia poate fi așadar ușor modificată în sus sau în jos, cu pierderi acceptabile folosind un transformator, o componentă simplă tehnologic, fiabilă și relativ ieftină.

In plus, cu cat tensiunea de transport este mai mare, cu atat ai mai putine pierderi ohmice in conductori, cu atat iti poti transporta curentul mai departe, cu conductori relativ economici (subtiri), deci mai ieftini.

Dacă rulați 20 volți 30 sau 12 de metri, aveți deja pierderi și supraîncălzire. Pentru o lampă cu halogen de 50 de wați, întâlnim adesea probleme de încălzire la contactele (proaste).
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 03/12/07, 11:02

jezy a scris:Am înțeles tot ce mi-ai spus, dar tot e HS.

HS? Te referi la Off Topic? :?:
Scuze, ai înțeles mai bine din răspunsul lui elefant?

Pentru „sinus pur” și „cvasisinus” aceasta este calitatea sinusoidei (forma semnalului alternativ) produsă de invertor.
Acesta este semnalul pe care îl vizualizăm pe un osciloscop.
0 x
Tagor
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 06/04/07, 12:31

Re: Fotovoltaice: Care este rolul unui invertor?




de Tagor » 03/12/07, 11:32

jezy a scris:stiu ca in sistemul unui panou solar fotovoltaic exista un invertor dar nu stiu exact ce face?? Mă puteți ajuta??! Este urgent, multumesc!!


invertorul transformă curentul continuu în curent alternativ

fotovoltaicele furnizează curent continuu care poate fi utilizat direct aproape ca în mod continuu atunci când este soare

dar daca vrei curent alternativ trebuie sa folosesti un convertor
(invertorul), este și mai practic atunci când dispozitivele sunt conectate
sunt la 10 m distanță, de exemplu (vezi răspunsul, vezi elefantul)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 135