FR3 19-20h 08/12: o casă ecologică lângă Chambéry

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4

FR3 19-20h 08/12: o casă ecologică lângă Chambéry




de jean63 » 09/12/07, 23:57

Da, încă un raport ........ dar acesta nu este un „pasiv”

http://jt.france3.fr/1920/index.php3?jt=1

faceți clic pe „o casă ecologică lângă Chambéry”

misterloxo mai merge !! mulțumesc.

Editare de Christophe: iată videoclipul live
https://www.econologie.com/video-d-une-m ... -3554.html
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
Misterloxo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 480
Înregistrare: 10/02/03, 15:28
x 1




de Misterloxo » 10/12/07, 21:37

0 x
Învățarea neascultării este o călătorie lungă. Este nevoie de o viață pentru a atinge perfecțiunea. Maurice Rajsfus
A gândi este să spui nu. Alain, filosof
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 11/12/07, 00:26

multumesc misterloxo.

Draga mea casă verde : 440 euro dar cu acoperiș acoperit în întregime cu panouri fotovoltaice + pompă de căldură (aer-aer?) + 000 cm plută în pereții cadru din lemn (pluta este foarte scumpă) + placare exterioară din cedru roșu. producție electrică revândută către EDF: 15 euro/an conform proiectantului

Suntem departe de casa octogonală de paie (pasivă) la 150 de euro de la Johnix. Daca ar fi sa aleg as lua octogonala pasiva.

Singura subvenție plătită de consiliul general este de 30 de euro.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 11/12/07, 14:50

jean63 a scris:Suntem departe de casa octogonală de paie (pasivă) la 150 de euro de la Johnix. Daca ar fi sa aleg as lua octogonala pasiva.

Singura subvenție plătită de consiliul general este de 30 de euro.


Mulțumesc încă o dată misterloxo 8)

Sunt de acord cu jean63, este încă o prezentare „capitalistă”.
Încercăm să facem clientul să creadă că casa lui îl va îmbogăți.
De fapt, clientul își va îmbogăți în principal bancherul pe o perioadă de minim 30 de ani!!!

Cât despre cei 6000€ vânduți către EDF, am înțeles că este necesar să răscumpăr 4000€ din consumul anual al casei, sau „doar 2000€ câștig”.
Mi se pare că contractele de cumpărare a energiei electrice sunt la preț fix în timp ce prețurile de vânzare a energiei electrice vor crește semnificativ (acum că EDF este privatizat) : Evil:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 11/12/07, 15:26

Cât despre cei 6000€ vânduți către EDF, am înțeles că este necesar să răscumpăr 4000€ din consumul anual al casei, sau „doar 2000€ câștig”.
Mi se pare că contractele de cumpărare a energiei electrice sunt la preț fix în timp ce prețurile de vânzare a energiei electrice vor crește semnificativ (acum că EDF este privatizat)

Corect, aceasta este o mare escrocherie !!

Dacă se bazează pe acest tip de raportare pentru a promova așa-zisele case „verzi”, ei bine, e o idee proastă.......

Arată mai bine case pasive, în special cele 3 modele care au fost deja puse în economie:

- Ardenele belgiene
- Octogonal (paie)
- Casa franceză aproape pasivă (80%) citată într-un reportaj de FR2 sau FR3, al cărei videoclip este aici.

Sincer, echipele noastre de „pseudo-specialiști în locuințe eficiente din punct de vedere energetic” care au lucrat la Grenelle de l’environnement ar putea avea multe de învățat de la acest tip de casă.

Suntem cu adevărat fraieri în Franța (vezi Austria și Germania).
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 11/12/07, 15:39

Aici am pus videoclipul vizibil direct pe site: https://www.econologie.com/video-d-une-m ... -3554.html

citro a scris:Cât despre cei 6000€ vânduți către EDF, am înțeles că este necesar să răscumpăr 4000€ din consumul anual al casei, sau „doar 2000€ câștig”.
Mi se pare că contractele de cumpărare a energiei electrice sunt la preț fix în timp ce prețurile de vânzare a energiei electrice vor crește semnificativ (acum că EDF este privatizat) : Evil:


Nu asta am înțeles:

a) economisesc 4000€ la factura de energie (deci all inclusive, nu doar electricitatea), putem deduce că există aproximativ 1000€ în factura EdF (25% electricitate pe factura de energie).

b) revind pentru 6000 EUR pe an în rețea

c) vorbește despre un câștig de 150 € pe 000 de ani sau 20 € (de unde vin cei 7500 € suplimentari?) pe an compensând „costul suplimentar” de 1500 €...Doar el uită să spună că după 20 de ani HP-urile sunt aproape la limita vieții...

E o prostie ca nu stim cati m² au fost montati si pentru cat. În prezent, prețul PV chinezesc este de 5 EUR, fără taxe, per toaletă dezinstalată.

Ceea ce nu spune este că, ca inginer fotovoltaic, mă îndoiesc că a plătit cu adevărat un preț mare pentru panourile lui (ar fi prost, nu?) și deja studiul era neapărat gratuit... (dacă nu se plătește singur). :D). Ceea ce este deja un câștig semnificativ în sine ...

Oricum prețul anunțat de 440 € este IMENS !! Mai ales că este mai mult o cabană decât o casă, cati mp dupa parerea ta? Nici nu știm dacă există prețul terenului! (este o nebunie imobiliara in aceasta zona ca in multe regiuni din Franta)

Este mai mult o ecologie elitistă decât o economie pentru toți :( ...și sunt complet de acord cu opinia lui Jean63 asupra acestui punct (este destul de rar să o evidențiez :D )

În rest, mi-a plăcut foarte mult ideea „pompei de căldură în pod care recuperează energia exterioară”...dar bineînțeles mulțumesc jurnalişti :) Nu contează nawak! : Lol: : Lol: : Lol: O, da, e adevărat că nu suntem departe de țara vacilor mov și a marmotelor care împachetează ciocolată!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 11/12/07, 16:04

Apropo, credeți că jurnaliștii ar fi interesați de un reportaj despre o casă „solar-wood” cu 70 m² de panou și cu un tampon de 70 m3 „pierdut” (pai nu atât de mult, Sedans-ul este la 20 de minute) în ardenele dar care costa mai puțin decât un apartament „mediu” în marile orașe franceze? : Mrgreen:

Hei, nu v-am spus încă, dar în următoarele zile o să studiez dacă este posibil (econologic vorbind evident) să pun o micro-cogenerare (motorină sau chiar lemn în stirling).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 11/12/07, 16:18

Christophe a scris:a) economisesc 4000€ la factura de energie (deci all inclusive, nu doar electricitatea), putem deduce că există aproximativ 1000€ în factura EdF (25% electricitate pe factura de energie).

b) revind pentru 6000 EUR pe an în rețea

c) vorbește despre un câștig de 150 € pe 000 de ani sau 20 € (de unde vin cei 7500 € suplimentari?) pe an compensând „costul suplimentar” de 1500 €...Doar el uită să spună că după 20 de ani HP-urile sunt aproape la limita vieții...

Nici eu nu am înțeles totul

Christophe a scris:E o prostie ca nu stim cati m² au fost montati si pentru cat. În prezent, prețul PV chinezesc este de 5 EUR, fără taxe, per toaletă dezinstalată.

Asta reprezintă aproximativ 750 € HT pe m²? (la 150w / m²)

Christophe a scris:În rest, mi-a plăcut foarte mult ideea „pompei de căldură în pod care recuperează energia exterioară”...dar bineînțeles mulțumesc jurnalişti :) Nu contează nawak! : Lol: : Lol: : Lol: O, da, e adevărat că nu suntem departe de țara vacilor mov și a marmotelor care împachetează ciocolată!

Mai ales iarna cu -15 ° C! Mă întreb ce vor „pompa”! :x
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 11/12/07, 16:28

Am greșit pentru PV este 3.5€ fără TVA, scuze...5€ fără TVA este prețul PV „european”.

Pentru pompa de caldura, probabil jurnalistii au confundat-o cu un VMC dublu debit...dar este adevarat ca pompeaza si caldura (dar din interiorul casei). : Mrgreen: ) ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 116