Renault Espace 2.2i

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Canin Louis
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 03/01/08, 18:06
Locul de amplasare: Țara Loarei

Re: spațiul Renault GPL




de Canin Louis » 05/01/08, 19:04

citro a scris:
Peutin Louis a scris: : Evil:
Utilizator de GPL din 1988 într-un spațiu din 2001 echipat de un profesionist, am fost încântat să văd Renault lansând un spațiu de GPL. Așa că am cumpărat-o nouă de la un angajat Renault. De atunci colectez tâmpenii ... 2 schimbări ale chiulasei, prima la 1, a doua la 70000, schimbarea motorului la 2. Nu număr timpul sau filtrul de aer a explodat. Am crezut că am terminat rahatul cu un motor nou, dar pe 120000 ianuarie 197000 a murit Couroie de distribution. Mulțumim Renault pentru această mașină minunată. Ne vedem curând în serviciul clienți .....


Bin profesionistul tău, care este ... pentru că nu trebuie să mergi.
Flashback-urile sunt probleme cunoscute cu cauze cunoscute.
În cele din urmă, GPL-urile „originale” vândute de Renault nu au succes și, în special, tehnicienii GPL buni sunt rare, inclusiv în rețeaua Renault, unde îi auzim pe tehnicieni spunând multe „prostii”. :şoc:

Problema ta este mai mult o problemă de garaj incompetentă decât o problemă cu GPL ...
Ruperea curelei de distribuție nu are nimic de-a face cu GPL, ci mai degrabă o problemă de întreținere (periodicitatea nu este respectată) sau de piese (care nu înlocuiesc dispozitivele de tensionare) sau de asamblare (asamblare slabă, care se pierde).
Odată am avut probleme la instalarea unui kit GPL (o marcă franceză care a intrat rapid în faliment) L-am schimbat în garanție de către instalator cu un kit olandez special conceput (computer, cablaj ...) pentru mașina mea (safrane 2.2si). Acum rulează în a 2-a safrane (în curând 6 ani de serviciu și 120.000 km).
Ah da, am oprit întreținerea la dealer la 1.000 € TTC 10 zile de imobilizare și GPL defalcate de garaj. : Evil:
Acum mă descurc singur ... :?
: Evil: : Evil:

: Evil: : Evil: : Evil: Nu cred că este normal ca cureaua de distribuție să se desprindă pe un motor nou după 80 km cu o întreținere normală. Cred că Renault ar trebui să ia reparația ca garanție. Tu ce crezi. Multumesc anticipat. JLP [/ i]
0 x
JLP
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4

Re: spațiul Renault GPL




de jean63 » 05/01/08, 19:44

Peutin Louis a scris: : Evil: : Evil: : Evil: Nu cred că este normal ca cureaua de distribuție să se desprindă pe un motor nou după 80 km cu o întreținere normală. Cred că Renault ar trebui să ia reparația ca garanție. Tu ce crezi. Multumesc anticipat. JLP [/ i]

Noroc, dar după părerea mea vor spune că se poate întâmpla; indicațiile privind km-urile maxime pentru schimbarea curelei de distribuție variază foarte mult de la un vehicul la altul și de la o marcă la alta.
Data viitoare cumpărați un Mercedes, nu există centură, ci un lanț. Am un Peugeot 504 vechi care are 26 de ani și 270000 km (motor original cu lanț original), am folosit un Peugeot 104 la peste 200000 km cu lanț de distribuție original. Apoi, în jurul anilor 90, au montat curele de distribuție, un avantaj pentru mecanici și un catamaran pentru șoferi. Doar Mercdes și un alt brand? a rămas în lanț.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79118
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: spațiul Renault GPL




de Christophe » 05/01/08, 20:24

jean63 a scris:Doar Mercdes și un alt brand? a rămas în lanț.


Nivelul mașinii Nu știu prea multe despre asta, dar pe VFR (94) am chiar mai bine decât un lanț: o cascadă de pinion!

Asta este montat pe motoare industriale ... 20h durata de viață (vă voi permite să calculați câți km este la 000 km / h în medie).

Din 2002, VFR s-a întors în lanț ... logică de consum sau constrângeri tehnologice?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11

Re: spațiul Renault GPL




de Am citro » 06/01/08, 13:03

Peutin Louis a scris: : Evil: : Evil: : Evil: Nu cred că este normal ca cureaua de distribuție să se desprindă pe un motor nou după 80 km cu o întreținere normală. Cred că Renault ar trebui să ia reparația ca garanție. Tu ce crezi. Multumesc anticipat. JLP [/ i]


Si eu cred la fel... :se încrunta:

De asemenea, cred ca Christophe, pentru că a avut și un VFR echipat cu o distribuție în cascadă a pinionului, deci fără întreținere și mai presus de toate fără joc (deci silențios).
La fel ca la Citroen 2cv, pinionul de distribuție a fost format din 2 pinioane adiacente „defazate” de un arc care a eliminat jocul.

Nu aș cumpăra niciodată vreodată un VFR 800 FI cu temporizare variabilă a supapei ... : Evil:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 181