OMG-uri: dați-vă părerea, vă cerem !!

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Forumecolo
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 27
Înregistrare: 15/12/05, 14:20
Locul de amplasare: Nord-Est

OMG-uri: dați-vă părerea, vă cerem !!




de Forumecolo » 24/04/06, 21:50

Bonjour!

Știați că guvernul a organizat o consultare publică majoră pe tema OMG-urilor? Nu ? Ei bine, asta nu este chiar surprinzător, deoarece pentru a-l accesa trebuie să-l cunoști și să-l dorești!

Iată procedura de urmat:

1. Accesați site-ul: http://www.ogm.gouv.fr/
2. Apoi accesați „Experimente în Franța” (În coloana din stânga)
3. Faceți clic pe linkul „consultare publică” (Nu este ușor de găsit, nu?)
4. Găsiți adresa de e-mail: BRAB.SDRRCC.DGAL@agriculture.gouv.fr

Pentru a trimite recenzia ta, grăbește-te! Această consultație are loc doar în perioada 14 – 28 aprilie 2006! Doar pentru informarea dumneavoastră, același proces de consultare a avut loc în 2005 și a obținut doar 800 de răspunsuri... Nu-mi imaginez cum după aceea guvernul mai poate pretinde că este interesat de opinia cetățenilor... Dar până la urmă, este Este asta cu adevărat important?

Iată ce le-am trimis... îl puteți folosi ca șablon sau copiați/lipiți...
Domnul. **** ******
adresa
e-mail

bonjour,

Chiar dacă deja vorbisem cu parlamentarul meu despre noile programe de cercetare privind OMG-urile, vă transmit și părerea mea în calitate de eco-cetățean.
Directiva europeană 2001/18/CE referitoare la diseminarea OMG-urilor în mediu și alimente va fi transpusă în curând în legislația franceză. Această directivă nu creează condițiile care să permită o protecție optimă a mediului. Separarea strictă a sectoarelor se confruntă cu un anumit număr de contradicții care fac imposibil de implementat coexistența dintre culturile OMG și cele non-OMG. Mai rău, legea franceză riscă să nu identifice cu exactitate principalii vinovați ai poluării genetice.
Prin urmare, cred că aceste programe sunt dăunătoare și riscă să afecteze dorința de a favoriza calitatea în detrimentul productivismului agricol.
Vă rog să acceptați, domnule, expresia celor mai sincere salutări ale mele.

Am primit mare ajutor de la documentul „Prietenii Pământului” pentru a scrie acest e-mail... să-i dăm înapoi Cezarului ceea ce îi aparține...

Răspândește mesajul în jurul tău!
Și spune-o dacă l-ai trimis... e mai motivant...

@ în curând

;-)

PS: Mulțumesc lui Sam.B pentru informații și ajutor...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6980
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2905




de gegyx » 25/04/06, 22:41

Participați la această consultare publică!
--mail la: BRAB.SDRRCC.DGAL@agriculture.gouv.fr
--------
Principiul precauției este înțeles de cetățenii responsabili, dar nu se pare de cei de la putere, mai preocupați de subjugarea lor și de confortul lor material, decât de muncă și preocuparea pentru viitorul planetei și devenirea tuturor locuitorilor ei...
Sunt îngrozit de aceste uşurinţe, aceste inconsecvenţe...
Semințele de cultură roiesc la 20 km distanță!
A autoriza studii și culturi neprotejate înseamnă a face alegerea, a decide imediat și iremediabil, pentru diseminarea planetară, fără posibilitatea de corectare sau de întoarcere...
Cu ce ​​drept își arogă „experții”, funcționarii publici, dreptul de a decide definitiv, asupra viitorului tuturor, să dispună de transformarea biodiversității, într-o manieră atât de arogantă? A persista, a susține o voință a Statelor Unite, este de neconceput, pentru că este o negare a bunului simț. Este absurd de observat că oamenii maturi, sensibili, cărora li se atribuie puțină înțelepciune, pot juca ucenicii vrăjitori cu viitorul copiilor lor... Dacă persistă, vor fi discreditați pentru totdeauna! Nu vor mai merita respectul celorlalți!…
În curând vor fi considerați responsabili pentru o crimă împotriva planetei și a locuitorilor acesteia, pentru un genocid împotriva biodiversității și vor fi pedepsiți fără prescripție medicală.
Ei fac acest lucru cu cunoștințe deplină și, prin urmare, sunt pe deplin responsabili...
OMG-urile sunt sfârșitul fermelor mici, al diversității, al grădinilor mici, al alimentelor sănătoase, al etichetelor organice, în beneficiul exclusiv al câtorva entități...
Care, însă, au deja o răspundere grea în ceea ce privește daunele cauzate planetei.
Sunt dezgustat că cineva ar putea pune întrebarea! Să țin o anchetă publică (foarte furioasă), de parcă ar fi loc pentru mai multe opțiuni?
În timp ce principiul precauției este în dreptul francez, iar dreptul european...
Respectă-ne fundamentele!
Oameni „responsabili”, puțin curaj politic, odată!...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 05/02/08, 09:54

Scot acest subiect în urma unui e-mail pe care tocmai l-am primit:

întrebare despre o lege privind coexistența OMG-urilor unde trebuie să vă dați cu părerea pentru emisiunea „le téléphone sonne” de la France Inter
http://www.radiofrance.fr/franceinter/accueil/

Intrebarea este:
"Telefonul suna
Vă simțiți liniștit de o lege care ar organiza coexistența sectoarelor OMG și non-OMG, fără risc de contaminare?"
răspunsurile posibile sunt da, nu, nicio părere.
Pentru moment, acest sondaj dă NU la 85%.
Așa că dă-ți și părerea chiar dacă în locuri înalte nu ne pasă deloc. Mai mult, Sarko și-a planificat un buget substanțial pentru dezvoltarea OMG-urilor, așa că aleșii noștri vor proceda, fără îndoială, ca și în cazul Tratatului de la Lisabona, o copie a proiectului de constituție europeană refuzat prin referendum de francezi. Suntem suficient de buni doar pentru a vota și a plăti. Apoi își fac sosul călcând pe noi...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 05/02/08, 10:12

Apropo de OMG-uri, l-am adăugat ieri pe EconoTV și pe site-ul Stream pe foarte bunul Trimis Special pentru OMG-uri:

https://www.econologie.com/envoye-specia ... -3464.html
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 05/02/08, 10:47

bham a scris:Mai mult, Sarko a planificat un buget substanțial pentru dezvoltarea OMG-urilor


Ah, deci acesta era planul lui!! Interziceți OMG-urile, dar numai pe cele pe care le importam noi.

Sarko este din ce în ce mai mult președintele contradicțiilor „eu spun alb și eu fac negru” cu alte cuvinte, el este din ce în ce mai mult președintele Imagine

Pentru a reveni la OMG, observați că trebuie să mâncați OMG-uri chiar dacă sunt francezi, nu?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6980
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2905




de gegyx » 05/02/08, 11:06

În discuție în fața legii, senatorii au depus în jur de șaizeci de amendamente, care subminează principiul precauției, totuși recuperate și preluate ca o certitudine intangibilă și inalienabilă, de marele nostru președinte. „Cuvântul meu, jur!”

: Evil: Dar nu, nu există lobby...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 05/02/08, 15:12

Pentru a susține ceea ce tocmai a spus gegyx, vedeți știrile de la 13:2 pe France 04 astăzi 02/2008/13 la 19:XNUMX: Proiectul OMG examinat în Senat
http://jt.france2.fr/13h/
0 x

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 392