O casă superbă bioclimatică în Elveția

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79325
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 13/02/08, 14:15

Ești sigur că nu este auto-construcție?
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 13/02/08, 14:55

Ei bine, este doar conducte!
deja în renovare unii o fac pentru încălzire ...

altfel văzusem un astfel de aragaz cu schimbător de căldură ... 4800 €!
pentru pasionații de bricolaj, puteți pune întotdeauna un schimbător de căldură în partea cuptorului, de tipul din partea superioară.

christophe, nu trebuie sa ai 3 circuite, voi incepe cu 2.
Am ales cimentul pentru că îți poți construi singur capacitatea fără a fi nevoie să cumperi un rezervor scump de plastic sau chiar oțel inoxidabil! ... de asemenea, partea de decantare și partea cu bule de aer (pompa de acvariu) rămân ușor de construit. de asemenea, este recomandat să reduci aciditatea apei și să o faci minerală / potabilă, mă voi gândi la căptușeală ...

pentru pompă fără întreținere, filtrele sunt atunci când sunt înfundate, o puteți vedea pe mană ;-)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79325
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 13/02/08, 16:40

jonule a scris:pentru pompă fără întreținere, filtrele sunt atunci când sunt înfundate, o puteți vedea pe mană ;-)


Nu asta mă îngrijorează, ci costul schimbării lor + electricitate + barbotare + orele de curățare a tuturor în caz de dezvoltare bacteriană (asta mă îngrijorează cel mai mult în recuperarea „apă de ploaie) ...

La noi suntem încă mai puțin de 1 € pe m3, cred că pentru apă potabilă cu siguranță, dar, de asemenea, potabilă nu ca la Strasbourg sau mai rău în sudul Bretaniei, de exemplu ...

Ținând cont de deprecierea lucrării, de costul ecologic al pieselor de schimb și al energiei electrice ... încep să mă îndoiesc foarte mult că acest lucru va fi „profitabil” pentru noi (prin renovare, așadar ... spune că în nou nu este ...)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 132