Generator de hidrogen din aluminiu de la F. P Cornish.

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
Guidi
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 102
Înregistrare: 20/08/05, 16:53
Locul de amplasare: Belgique
x 3

Generator de hidrogen din aluminiu de la F. P Cornish.




de Guidi » 05/09/06, 23:52

Salutare tuturor, am început construcția generatorului de hidrogen cu oxidare a aluminiului conform planului.
Am actualizat pagina pe subiect.
Există un brevet european, un brevet american, am găsit urma inventatorului și există un scurt articol pe această temă.

http://users.skynet.be/fa272699/Energie ... /index.htm

Lectură bună pentru cei interesați.
Cu respect, Pat.
0 x
Patrick Guidi
www.pfgtechnologie.be
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 17/09/06, 23:09

este grozav, dar cred că trebuie să-l folosești pentru a experimenta relația dintre cantitatea de hidrogen/creșterea randamentului, pentru că cred că nu este „soluția” ecologică pentru producerea hidrogenului.

poți opri reacția rapid (instantaneu) dacă este necesar?
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
strungler
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 31/12/06, 14:40
Locul de amplasare: Regiunea Rouan




de strungler » 31/12/06, 15:15

bonjour,

Din păcate, producția de hidrogen din oxidarea aluminiului nu este nici ecologică, nici economică:

aluminiul extras din cariere este de fapt bauxita, pentru a face aluminiu trebuie electrolizat si asta necesita o cantitate enorma de energie, incat fabricile de producere a aluminiului sunt obligate sa fie amplasate in poalele puterii producatoare de energie electrica. centrale pentru chestiuni de limitare a pierderilor prin rețelele fir. atunci știind că electricitatea este costisitoare pentru mediu (din cauza energiei nucleare și a aurului negru), hidrogenul produs în acest fel nu poate fi în niciun fel ecologic, fără a ține cont de faptul că producția globală de energie nu va asigura nu doar apă, așa cum ați putea face dvs. gandeste-te, dar electricitate si oxid de aluminiu cu care nu vom sti ce sa facem, decat bineinteles sa-l trimitem la o rafinarie pentru reprocesare.la pret mare de electricitate pentru a face din nou aluminiu.

Nu uitați că nimic nu se câștigă și nu se pierde nimic în tot acest transform.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 31/12/06, 17:16

+1

Dar experiența merită, așa cum spune elefantul.

Doar pentru a vedea cum se comportă un motor cu o cantitate definită de hidrogen... :?:
0 x
gabriel
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 20/02/08, 22:19

Sectorul aluminiu - alumină este foarte promițător




de gabriel » 21/02/08, 11:37

Consider că nu ar trebui să respingem acest sector pe motiv că crearea de aluminiu necesită prea multă energie (de fapt cred că a spune asta este o enormitate).

Energia necesară este stocată în aluminiu și apoi folosită pentru a produce hidrogen.

dacă suntem capabili să producem energie datorită aluminiului suntem capabili să stocăm... electricitate, dar este ultimul element care lipsește pentru a genera energie curată.

Această tehnologie ar fi complementară turbinelor eoliene și are, de asemenea, marele merit de a păstra canalele obișnuite de distribuție (reumplerile de aluminiu ar putea fi distribuite în stațiile de service) și de colectare a deșeurilor reciclabile (reciclarea aluminei).

Pentru mine este în mod clar o descoperire tehnologică majoră în ziua în care cineva realizează isprava de a cupla un generator de hidrogen din aluminiu cu o pilă de combustibil.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5188




de Remundo » 21/02/08, 14:12

Bonjour à tous,

Această invenție este în conformitate cu ceea ce am făcut într-o altă postare...*

Aici este:
Remundo a scris:De fapt, pentru depozitarea hidrogenului, natura a făcut ceva prost ...

Le pune pe un lanț de carbon! Inteligent nu?

Și asta ne permite să ardem totul cu oxigenul din aer și să avem combustibili lichizi ușor de transportat și transferat ...

Așa că ne putem distra depozitând H2 la 400 Bar... Știați că BMW hydrogen 7 își pierde din capacitate maximă după câteva săptămâni în care NU îl folosiți? H2 este mic și presurizat, încât difuzează ușor prin orice perete metalic sau nemetal.

De asemenea, este extrem de periculos în aer liber, aruncați o privire asupra acestuia:
http://ww3.ac-poitiers.fr/sc_phys/cyber ... /NaH2O.htm
și video
http://ww3.ac-poitiers.fr/sc_phys/cyber ... /NaH2O.mpg

Vă reamintesc că H2 este practic 2 protoni și câțiva neutroni ... aproape întotdeauna gazoși (cu excepția la - 250 ° C sau câteva sute de bari ...) Nimic nu este mai mic și dificil de manevrat

Daca vrem cu adevarat sa facem H2 pentru a nu avea CO2 la finalul arderii, cred ca trebuie sa il producem in situ in aplicatie.


Una dintre cele mai bune producții in situ este reacția apei de la robinet cu metale foarte electropozitive.

Sodiul și aluminiul fac parte din el...

Ele constituie un adevărat rezervor de H2 în măsura în care avem apă aproape peste tot pe pământ.

Sunt de acord cu Gabriel pentru viziunea lui despre „depozitarea” prin metale.

Evident, la fiecare nouă etapă de transformare apar pierderi. Dar randamentele electrolizei sunt încă destul de bune, este un sector foarte vechi, deci stăpânit pentru aluminiu (aeronautică!)

@+
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 21/02/08, 14:38

Remundo a scris:Le pune pe un lanț de carbon! Intelept, nu? Și asta ne permite să ardem totul cu oxigenul din aer și să avem combustibili lichizi ușor de transportat și transferat...


+1 la acest subiect, îmi doresc de multă vreme să calculez ponderea energiei H2 și carbon într-un combustibil fosil...
Mă voi gândi imediat :)

Nu sunt pentru depozitare în metale hidruri pentru că randamentul în masă este în prezent destul de slab (câțiva % și da ai citit corect) și nici prin reacții chimice pentru că „trișează”.

Pentru mine, există o singură cale rezonabilă către utilizarea masivă a H2 (pe care am menționat-o și în această dimineață pe https://www.econologie.com/forums/energie-th ... t4853.html ): este cel al reproducerii naturii (încă o dată).

Adică, creând, datorită acestui H2, un combustibil sintetic mai greu și lichid (deci ușor de transportat) cuprinzând, de exemplu, carbon sau eventual azot.

Apoi, dacă avem nevoie de H2 pur, reformați acest combustibil pe vehicul...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5188




de Remundo » 21/02/08, 15:15

Deci ești ca mine, ai observat că purtarea hidrogenului pe lanțuri de carbon sau azot îți permite să ai combustibili lichizi ușor de manevrat, având în același timp o putere calorică mare (pentru că numai H2 nu este groaznic”).

Rămâne în continuare mica problemă a emisiilor de CO2, și mai ales de NOx care nu sunt renumite respectiv pentru efectul de seră și pentru respirație...

Dacă hibridizarea nu rezolvă aceste probleme în oraș : Idee: și că combustibilii provin exclusiv din surse regenerabile!

@+
0 x
Imagine

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 247