Tabelul periodic al elementelor lui Mendeleev

Dezbateri științifice generale. Prezentări ale noilor tehnologii (care nu au legătură directă cu energiile regenerabile sau biocarburanții sau alte teme dezvoltate în alte subsectoare) forums).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Tabelul periodic al elementelor lui Mendeleev




de Christophe » 28/01/08, 10:08

Iată un tabel periodic complet al elementelor. Este interesant că apare abundența elementelor din univers (presupun că ??) (nu mă întrebați cum au calculat-o ... dar răspunsul mă interesează). Faceți clic pentru a mări.

Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 28/01/08, 10:19

Am făcut asta cu mult timp în urmă, Dmitri Ivanovici Mendeleev era un tip grozav, eu sunt Baba în fața unei astfel de precauții

http://fr.wikipedia.org/wiki/Tableau_p%C3%A9riodique_des_%C3%A9l%C3%A9ments a écrit : Istoric

În chimia generală, la începutul secolului al XIX-lea, problema cu care se confruntau chimiștii era clasificarea elementelor. Lumea vie sau minerală pare a fi extrem de variată și complexă. Chimiștii de pretutindeni au reușit să extragă compuși bine definiți care astăzi se numără în milioane. Cu toate acestea, toți acești compuși sunt în final compuși dintr-un număr mic de elemente care permit realizarea tuturor acestor edificii chimice. Chimiștii au observat analogii între anumite elemente și au venit cu ideea unei clasificări.

Prima versiune adevărată a tabelului periodic al elementelor, incompletă pentru că toate elementele nu erau încă cunoscute, a fost creată de rusul Dimitri Ivanovici Mendeleiev în 1869. O primă clasificare fusese deja efectuată de Lothar Meyer în 1864, dar aceasta - Aceasta a constat din doar 28 de elemente, acestea fiind clasificate numai după valență. Mai mult, Meyer nu s-a gândit să prezică alte elemente și să corecteze greutatea atomică a elementelor din tabelul său.

Mendeleev a observat că anumite proprietăți variază periodic cu masa atomică. Astfel, în loc să clasifice toate elementele de pe aceeași coloană, le-a clasificat pe cinci coloane de optsprezece elemente [1], lăsând cutii goale, prezicând că alte elemente vor fi descoperite mai târziu.

În 1913, clasificarea s-a schimbat: am observat că, dacă luăm în considerare proprietățile chimice ale elementelor naturale, elementele nu ar trebui clasificate în funcție de masele atomice, ci în funcție de numărul de sarcini.
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 28/01/08, 10:45

Da un geniu ca multi altii !! Este puțin lângă ...

Dar, așa cum spune Wiki, pictura nu era în forma sa actuală pe vremea lui Mendeleev și, în plus, nu am văzut-o niciodată în forma sa „originală” ...kk1 am văzut deja un fel de istorie a acestui tabel?
0 x
Hydraxon
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 183
Înregistrare: 17/02/08, 17:07




de Hydraxon » 22/02/08, 15:34

Abundența poate fi determinată de radiația pe care o primim de la stele (ne permite să le cunoaștem compoziția) și de înțelegerea fenomenelor de fuziune, îmi imaginez.

Pentru modificări, a fost deosebit de supărat când Pauli a descoperit principiul excluderii, am înțeles în cele din urmă logica acestui tabel în ceea ce privește distribuția electronilor.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 22/02/08, 15:40

Ah, nu analiză spectrală stupidă, nu m-am gândit la asta ... așa că neglijăm abundența terestră ... și presupunem că partea vizibilă a stelelor universului este semnificativă pentru toate celelalte? Moué să recunoaștem ...

Vedeți când doriți puteți oferi informații interesante ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 06/08/09, 12:56

Tocmai am găsit un tablou Mendeleiev „amuzant” cu câteva sfaturi memnotehnice:

Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 06/08/09, 14:18

super-educativ, într-adevăr, dar de ce este reprezentat Scandium de o bicicletă? Abia știam că există :strigăt:
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 06/08/09, 14:22

Nu știam doar acest exemplu de obiect obișnuit care conține un element „rar”! : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 06/08/09, 14:39

Pentru ceasuri nu este un rahat și nu a fost doar puțin radioactiv ... waw ...

http://www.youtube.com/watch?v=t8kD7XdsIws

: Cheesy: :şoc:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 06/08/09, 14:59

Apropo, nu vindeți Geiger la magazin?
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Știință și tehnologie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 224