Video: motorul Gillier-Pantone (vulcan) pe trauler

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 08/03/08, 15:30

nu am văzut niciodată un motor de avion să se entuziasmeze când intră într-un nor de vată albă
..
: Cheesy: : Cheesy: mare!
0 x
Chatham
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 536
Înregistrare: 03/12/07, 13:40




de Chatham » 08/03/08, 22:43

Andre a scris:Cei care cred că doar înghițesc motorul umezesc aerul pe care îl încearcă (nu am văzut niciodată un motor de avion să se enerveze când lovește un nor de vată albă.


Da, desigur, pe un avion este, de asemenea, comparabil cu viteza și elice egale, nu pe o mașină, deoarece există prea multe variabile ...
întrebare nervoasă : Lol: într-adevăr, atunci când intrăm într-un nor (interzis în VFR!), carburatorul tinde să ... înghețe, iar motorul să se oprească : Mrgreen:
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 08/03/08, 22:58

bonjour
Chestiunea de nervozitate, într-adevăr, când cineva intră într-un nor (interzis în VFR!), carburatorul tinde mai degrabă să ... înghețe, iar motorul să se oprească

Continental c-65 c85 c90 o-200 este tot înghețat în mai mult de 2000 de ore, cu Lycoming niciodată înghețat, chiar și uneori nu trag căldura de carbohidrați.
norii, asta este o altă poveste, ocolind reglementările pentru a supraviețui atunci când este o necesitate și mai bine decât prăbușirea respectând reglementările.
În mod normal, un avion bine reglat zboară singur, dacă renunți la toate .. Lasă-l să plece, va trece ..

André
0 x
Chatham
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 536
Înregistrare: 03/12/07, 13:40




de Chatham » 09/03/08, 11:11

Andre a scris:norii, asta este o altă poveste, ocolind reglementările pentru a supraviețui atunci când este o necesitate și mai bine decât prăbușirea respectând reglementările.
În mod normal, un avion bine reglat zboară singur, dacă renunți la toate .. Lasă-l să plece, va trece ..

André


Ca un mare navigator francez cu un verb ascuțit, în acest caz, Marcel Bardiaux a spus: „Prefer să trăiesc și să supraviețuiesc în încălcare decât să mor în ordine” (despre bărcile de supraviețuire obligatorii în Franța, dar inutile pe barca sa ultra solidă din din oțel inoxidabil, de scufundat cu 18 cutii impermeabile, mai ales că MB era fără bani ...)
Stabilitatea zgomotului, în avion da (în special o Cessna care este aproape o mașină zburătoare), pe de altă parte, în microlumină, nu merge prea departe, lăsând totul să meargă ... : Mrgreen:

Când vă aflați în condiții de îngheț (depinde de temperatura aerului trecut, maximul este cuprins între -5 și 15 ° C la 100% umiditate), vă garantez că, intrând într-un nor, fără se încălzește foarte eficient (aerul la 80 °), motorul se va opri aproape instantaneu ... și dacă apa din nor este supraîncălzită, marginile anterioare ale aripilor și ale elicei vor fi încărcate cu gheață la viteză mare ...
0 x
Pierre-Yves
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 120
Înregistrare: 06/12/07, 17:13
Locul de amplasare: Rennes-Quimper




de Pierre-Yves » 09/03/08, 11:33

Această discuție pe avioane este foarte bună, dar suntem departe de traulerele Boulogne și de sistemul Vulcano !!

Vă reamintesc că pe unul dintre cele două traulere echipate nu există economii de energie și că, pe de altă parte, 10% anunțate sunt dificil de distins de o schimbare de comportament (atunci când investiți într-un sistem sensibil) economisiți motorina, acordăm mai multă atenție).

Vulcano = placebo??
0 x
optimizare, economii de energie
http://www.avel-vor.fr
bolț
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 357
Înregistrare: 01/02/06, 20:44
Locul de amplasare: Pas-de-Calais




de bolț » 09/03/08, 13:08

bonjour

Andre a scris:Nu știu Vulacano sau modul în care este instalat, tocmai am văzut Cutia în fotografii din exterior, nu mai mult de hypnose
André


bine văzut pentru alunecare,


în curând vom citi:
Am instalat un
Pierre-Yves a scris:Vulcano = placebo??


deja testat aici:
https://www.econologie.com/forums/post23574.html#23574
pentru Pierre-Yves, dacă nu l-ați văzut încă, consultați fișierul legat

bolț
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 09/03/08, 16:18

bonjour
Pierre-Yves a scris:Această discuție pe avioane este foarte bună, dar suntem departe de traulerele Boulogne și de sistemul Vulcano !!

Vă reamintesc că pe unul dintre cele două traulere echipate nu există economii de energie și că, pe de altă parte, 10% anunțate sunt dificil de distins de o schimbare de comportament (atunci când investiți într-un sistem sensibil) economisiți motorina, acordăm mai multă atenție).

Vulcano = placebo??


Ce crede designerul Vulcano despre aceste rezultate?
Cei care merg pe traulere? care este diferența în adunare?
Poate că ar trebui să avem o imagine de ansamblu asupra sistemului și a modului în care este instalat
Știți dacă reactorul se încălzește?

Nu cunosc traulere, dar cunosc bărci de agrement cu motoare GM V8 de 6 litri (benzină cu carburator)

Am fost, de asemenea, tentat să pun un dopaj cu apă pe aceste motoare
dar după ce am examinat arhitectura orificiilor de evacuare, este o pierdere de timp pentru a obține căldură pentru reactor, aproape toți cei pe care i-am văzut au un tub răcit cu apă și o injecție cu apă în 'epuiza,
pentru ca aceasta să fie funcțională, ar fi necesară o modificare semnificativă a orificiului de evacuare, astfel încât reactorul să fie direct în orificiul de ieșire fierbinte, apoi să se răcească conducta de evacuare în mod obișnuit.

conductele și evacuarea dintr-o barcă sunt răcite cu apă pentru a evita creșterea temperaturii compartimentului motor, ventilația nu este suficientă.

Instalarea unui sistem în aceste condiții este echivalentă cu instalarea unei simple injecții de ceață de apă.

André
0 x
Pierre-Yves
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 120
Înregistrare: 06/12/07, 17:13
Locul de amplasare: Rennes-Quimper




de Pierre-Yves » 09/03/08, 17:19

Andre a scris:Cei care merg pe traulere? care este diferența în adunare?
Poate că ar trebui să avem o imagine de ansamblu asupra sistemului și a modului în care este instalat
Știți dacă reactorul se încălzește?

................................

Instalarea unui sistem în aceste condiții este echivalentă cu instalarea unei simple injecții de ceață de apă.

André


asta a fost impresia mea inițială. Voi merge să văd la fața locului și voi da un raport. Din partea instalatorului, mi se pare ușor să spun cel puțin ...
0 x
optimizare, economii de energie

http://www.avel-vor.fr
Avatar de l'Utilisateur
crispus
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 401
Înregistrare: 08/09/06, 20:51
Locul de amplasare: Rennes
x 1




de crispus » 09/03/08, 20:36

Pentru Pierre-Yves, un scurt memento istoric:
https://www.econologie.com/forums/pantone-ce ... t1775.html

Un aranjament revoluționar, care merita un brevet!
http://eco2sphere.free.fr/images/schema.jpg

Și în cele din urmă explicații științifice clare și verificabile:
Acest dispozitiv care utilizează sunet și rezonanță permite apei și aerului produce un gaz mai cunoscut sub numele de sonoluminescență. Promovează dezvoltarea unei premise a gazului ionic.

Gazul ionic tratat endoterm și magnetic asociat cu efectul Venturi, este transformat într-un gaz mult mai fluid care energizează motorul și astfel permite obținerea unei eficiențe optime.


Imagine
0 x
Pierre-Yves
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 120
Înregistrare: 06/12/07, 17:13
Locul de amplasare: Rennes-Quimper




de Pierre-Yves » 09/03/08, 22:15

crispus a scris:Și în cele din urmă explicații științifice clare și verificabile:
Acest dispozitiv care utilizează sunet și rezonanță permite apei și aerului produce un gaz mai cunoscut sub numele de sonoluminescență. Promovează dezvoltarea unei premise a gazului ionic.

Gazul ionic tratat endoterm și magnetic asociat cu efectul Venturi, este transformat într-un gaz mult mai fluid care energizează motorul și astfel permite obținerea unei eficiențe optime.


Sunt total uimit de atâta Știință !! Ce bine vorbește domnul Albertix !! Sau, el a inventat un generator de propoziții care extrage la întâmplare cuvinte dintr-un dicționar științific ...

Nu îndrăznesc să-mi imaginez că acest generator își extrage cuvintele dintr-un dicționar politic ... Cum? Este deja făcut ?
0 x
optimizare, economii de energie

http://www.avel-vor.fr

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 167