Sarko și puterea de cumpărare, 6 luni mai târziu

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16126
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5241




de Remundo » 19/03/08, 11:18

Bună Arthur,

Îmi place povestea ta. Este drăguță și, după cum spui, cei care nu au înțeles nu vor înțelege niciodată. : Idee:

Sistemul fiscal actual, chiar și cu pachetul fiscal, este eminamente redistributiv și echitabil.

Redistribuirea nu trebuie să rimeze cu discriminarea persoanelor „înstărite” și confiscarea abuzivă a fructelor muncii lor.

După cum a spus Holland, o gospodărie bogată în impozite, este de la 4000 de euro pe lună. Și o citezȘi nu-i plac Traducere: trebuie să-i facem să scuipe biletele.

Când îi cunoaștem moștenirea și cercurile sale fiscale perfect legale (SCI, subestimarea cronică a caselor lor cu binecuvântarea unui inspector fiscal surprinzător de conciliant ...) pentru a scăpa de ISF cu Ségo, ar face mai bine să a se liniști. :şoc:

Ce râs plictisitor. Luați câțiva tehnicieni / profesori cu un copil. O, ticăloșii bogați! Oh, profitori! O, spoilerele săracilor! : Evil:

Discurs nevrotic actual al bunăvoinței ipocrite a PS în cea mai totală și arhaică rătăcire ideologică.

Când vom vedea un PS modern, adică credibil și pragmatic? ar face bine democrației franceze ... Chiar și dreapta o declară ironic, în timp ce această stare de fapt i se potrivește foarte bine ...

Pentru că de multe ori, pentru a fi „înstăriți”, aceste case funcționează și ele mult. Cu excepția situației „moștenitorilor marilor averi” fără conținut de personalitate pe care să-l cheltuiască, îmi pare rău, risipind interesele averii lor în general în superficialitate. Dar această situație este arahide. Chiar și prin confiscarea tuturor bunurilor lor, nicio problemă nu va fi rezolvată: nici datoria, nici puterea de cumpărare. Pentru că acestea sunt probleme structurale rezultat din comportamentul nostru, noi toți francezi.

Deci, atât în ​​dreapta, cât și în stânga, putem continua să ne excităm și să zăbovim prostii demagogice pe televizoare. Este o energie foarte puțin consumată. :se încrunta:

@+
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6980
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2905




de gegyx » 19/03/08, 11:36

PS și UMP, nu la fel.
Nu știu dacă ați urmat discursurile lui S. Royal în săptămâna dinaintea votului.
Asta m-ar surprinde, deoarece așa cum ar crede Remundo, nu este nimic valabil ...

Această doamnă a vorbit despre o nouă economie reorientată către ecologie.
Și acolo, mi-a încălzit inima, pentru că în mod normal asta credeți cu toții.
Reorientați economia către proiectarea, fabricarea și asamblarea energiilor regenerabile, cu încurajarea statului.

Acest proiect (care l-ar fi încântat pe Remundo, dacă ar fi fost atent), ar fi creat un boom al serviciilor și al IMM-urilor, pentru fabricarea și instalarea în case private.

A fost o mare nișă de ocupare și creștere,
și pentru o cauză bună! ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043




de Christophe » 19/03/08, 11:40

Oh, rahat, mi-a fost dor de asta! Ar trebui să încercați să găsiți un interviu !!

Ne-ar putea oferi și cardul de petrecere ... cu forța de a ne pompa ideile ... : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16126
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5241




de Remundo » 19/03/08, 12:03

Max Gegyx,

Dar crearea IMM-urilor regenerabile și a multinaționalelor și a locurilor de muncă, dreapta și stânga concurează de mult timp. de vorbire pe această temă ... Domnișoara Ségo probabil că nu a adăugat „inovații”, nici verbale, nici economice, nici concrete cu discursul ei ecologic al circumstanțelor : Lol:

Ei bine, cel puțin atunci când vorbesc despre asta, trebuie să ne gândim puțin la „capetele de noggin” despre regenerabile și nu eu mă voi plânge. : Cheesy:
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6980
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2905




de gegyx » 19/03/08, 12:15

Dovada, a trecut neobservată, totuși este soluția actuală interesantă.
Pe de altă parte, „Grenelle a mediului”, cu un ministru mastodont (2 :D ) ????
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16126
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5241




de Remundo » 19/03/08, 12:18

Nu știu dacă ați observat, dar faimoasa Grenelle, tocmai din dreapta și Sarko, nu mai auzim de asta ... Și nu am impresia că economiile noastre devin verzi în ciuda primăverii viitoare. :strigăt:
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6980
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2905




de gegyx » 19/03/08, 12:23

Asta e !

Confirmi ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : 44 d.Hr., Bing [Bot] și oaspeții 170