Ecologia societății, țapii noștri ispășitori pentru mediu

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
bambus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1534
Înregistrare: 19/03/07, 14:46
Locul de amplasare: Breizh




de bambus » 28/03/08, 18:22

Ei bine, undeva, cu forța de a spune că compania atacă prea mult 4x4 și că "este mai rău în altă parte", mă tem că da, jmenfoutiștii nu se simt întăriți în convingerile lor ...

Christophe a scris:
Indy49 a scris:Pe scurt, sunteți de acord cu mulți oameni care ar putea, dacă ar dori, să salveze câteva plante și câteva butoaie de petrol ... Le oferiți justificări pentru a continua să închidă ochii asupra propriului comportament. :strigăt:


Hu? Nu știu pe cine vizați, dar dacă sunt eu, înseamnă că acuzând guvernele că nu fac nimic, legitimez „menfoutismul” poporului?

Restituire: da pkoi nu?
0 x
Producția solară + VE + VAE = electricitate în ciclu scurt
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 28/03/08, 18:32

Bonjour à tous

Nu mulți oameni acordă atenție tuturor lucrurilor pe care le fac ... și în fiecare zi ... chestiunea diferitelor și variate deșeuri .... Putem încerca întotdeauna să ne îmbunătățim și să ne gândim la asta cât mai des. Încerc să nu ratez punctele „mari” (pe scara mea, desigur : Mrgreen: ).

Ultimul punct „bun”, în timpul reînnoirii unei mașini în curs de dezvoltare, așa cum aveam dreptul la capitol, i-am îndemnat puternic pe ierarhic să cumpere nu cea mai ieftină mașină (aproape jumătate din preț), ci mai economic în utilizare (economii la consumul de apă (consum / 3! pe 90 de litri / oră 16h / zi pe tot parcursul anului .. ne putem uita la : Mrgreen: )

De obicei nu este deloc un criteriu pentru el (costurile de funcționare nu îi sunt încasate) .... (genul „Băiatul meu am un buget de respectat și alte priorități ... !) a cumpărat în continuare mașina potrivită. Yesssssssss !!!!!!

Există un alt punct care îmi trece prin minte. Pe o instalație automată mare, există un cuptor electric de 150KW care funcționează ore și ore chiar și atunci când este gol. Toate acestea, deoarece gestionarea programului PLC a fost făcută cât mai simplu posibil pentru a fi pus în funcțiune rapid.

La următoarea defecțiune, când tehnicianul în automatizare are picioarele în program, voi avea câteva sugestii pentru el ... acesta este tipul, cu 2 sau 3 linii de cod dezvoltate în 1 jumătate de oră, noi va câștiga câteva ore de încălzire pe zi, fără riscuri pentru mașină și proces. Trebuie doar să întrebi ... pentru că nimănui nu-i pasă ....:se încrunta:

A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 28/03/08, 18:36

Indy49 a scris:Ei bine, undeva, cu forța de a spune că compania atacă prea mult 4x4 și că "este mai rău în altă parte", mă tem că da, jmenfoutiștii nu se simt întăriți în convingerile lor ...


:?: :?: :?:

Ei bine, exact asta vreau să denunț prin țapi ispășitori „pe” (= mass-media) „inconștient” majoritatea populației !!!

Cu alte cuvinte: TOȚI suntem responsabili și vinovați ... unii bcp mai mult decât alții asta este tot ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Arthur_64
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 224
Înregistrare: 16/12/07, 13:49
Locul de amplasare: Pau




de Arthur_64 » 28/03/08, 18:46

Christophe a scris:
Restituire: da pkoi nu?


+1
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16116
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5239




de Remundo » 28/03/08, 19:33

Creați o fundație de ecologie ... iată un proiect frumos și ambițios ... care necesită reflecție : Idee: dar cine merită cu siguranță 8)
0 x
Imagine
bambus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1534
Înregistrare: 19/03/07, 14:46
Locul de amplasare: Breizh




de bambus » 29/03/08, 15:29

Bravo Flytox!

Christophe a scris:Ei bine, exact asta vreau să denunț prin țapi ispășitori „pe” (= mass-media) „inconștient” majoritatea populației !!!


Da, am înțeles punctul tău de vedere, dar nici noi (după părerea mea) nu ar trebui să spunem că 4x4-urile nu poluează mult pentru că nu sunt multe ... Nu o spui direct, dar un proprietar de 4x4 va fi fericit să interpreteze asta din partea care i se potrivește ... Nu crezi?

(fără animozitate)
0 x
Producția solară + VE + VAE = electricitate în ciclu scurt
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 29/03/08, 15:56

Ei bine da, dar hei ... poți oricând să îți aduci un argument în avantajul tău ....

Nu previne 4x4 = rahat mai mare decât mașina „clasică” la nivel individual ...Doar că la nivel global sunt mai grave ...


Dar nu putem mulțumi pe toată lumea ... Problema este că să spunem adevărul trist (?) Și că, împușcând pe toată lumea, riscăm să ajungem ... singuri ... : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Arthur_64
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 224
Înregistrare: 16/12/07, 13:49
Locul de amplasare: Pau




de Arthur_64 » 29/03/08, 16:12

Cu toate acestea, un Lada Niva, posibil pantonizat, nu este mai rău decât un R25 V12!

Totul este despre utilizare. Da, SUV-urile folosite doar în oraș sunt erezii. Dar HiLux-ul unui prieten fermier care este, de asemenea, operator forestier pe mai mult de 100Ha, are mai mult sens decât aceleași călătorii cu Massey-Ferguson!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 29/03/08, 16:44

Evident ... vorbim despre SUV-uri urbane ... care NU sunt vehicule urbane datorită specificațiilor lor ...

Cred că cu ușurință 80% din SUV / 4x4 vândute sunt în prezent urbane ...
0 x
bambus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1534
Înregistrare: 19/03/07, 14:46
Locul de amplasare: Breizh




de bambus » 29/03/08, 19:24

Christophe a scris:Nu împiedică 4x4 = rahat mai mare decât mașina „clasică” la nivel individual ... [b] Pur și simplu, la nivel global, este mai rău.


Ei bine, suntem de acord :D
0 x
Producția solară + VE + VAE = electricitate în ciclu scurt

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 219