Proiect activist de mediu pentru excursioniști

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Himeric
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 28/03/08, 18:01

Proiect activist de mediu pentru excursioniști




de Himeric » 29/03/08, 21:31

Titlul subiectului complicat eh !!! : Mrgreen:

De fapt, cu câțiva oameni (mai mult sau mai puțin motivați), am dori să înființăm o asociație activistă pentru excursioniști. (Practic rucsacii echipați cu singurul lor rucsac care călătorește în lume pentru a realiza proiecte ecologice).

În primul rând caut informații despre asociații sau persoane care ar fi specialiști (sau cunoscători) în domenii precum construcția de turbine eoliene artizanale, motoare pantone, construcții ecologice sau chiar despre invenții sau sfaturi practice legate de 'ecologie.

Pe scurt, tot ce ține de ecologia practică pe scurt.

Ideea este de a-i întreba dacă își pot învăța cunoștințele unui grup de călători.

Apoi, acești călători vor oferi cunoștințele dobândite oamenilor pe care îi întâlnesc.

Aveți adrese bune care să mă ajute în cercetarea mea?
: Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Arthur_64
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 224
Înregistrare: 16/12/07, 13:49
Locul de amplasare: Pau




de Arthur_64 » 30/03/08, 12:07

Nu am nicio adresă să vă dau.

Un singur lucru de spus: mi se pare că merge în direcția corectă, deoarece:

Dă-i unui om un pește, el va mânca azi.
Învață-l să pescuiască, va mânca în fiecare zi.


Da, îmi imaginez că scopul este de a face pedagogie pe tehnici?
0 x
Himeric
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 28/03/08, 18:01




de Himeric » 31/03/08, 16:27

Într-adevăr, chiar dacă internetul este un instrument excelent pentru dobândirea de cunoștințe, contactul uman este, în opinia mea, cel mai eficient. Dar ar exista și o latură practică a ecologiei.

Să ne imaginăm că un rucsac se găsește într-o zi într-un sat african îndepărtat, ar putea profita de exemplu pentru a construi un metanizator cu oamenii care îl găzduiesc.

Valoarea de a avea cunoștințe practice poate fi utilă și în țările dezvoltate. În Franța, de exemplu, există o multitudine de mini-laboratoare ecologice posibile în opinia mea. Rămâne să cunoaștem „construcțiile” care s-ar putea adapta la un astfel de loc.

Într-un alt registru, unii pot vizita un anumit primar pentru a-i sfătui cu privire la punctele ecologice. (chiar dacă asociațiile locale se ocupă, în general, de el)


voila voila, este într-un fel firul comun al acestei asociații.

În orice caz, acest site este o mină de aur grozavă. Pe de altă parte, pentru a fi la curent aveți nevoie de multă lectură :şoc:

Cunoscând mai mult sau mai puțin ideea acestei asociații, m-ați sfătui să citesc ce subiect?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 97