Test chinezesc, soldați deghizați în călugări?

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
os
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 54
Înregistrare: 11/11/05, 14:28
x 8

Test chinezesc, soldați deghizați în călugări?




de os » 09/04/08, 17:51

test pe fotografia atașată: Ce fac acești soldați?

- Răspunsul A: Acești soldați pregătesc Marți Crăciun
- răspunsul B: Au decis să dezerteze și să ia ordine.
- răspunsul C: Se pregătesc să ia aspectul unui călugăr, să demonstreze violent să discrediteze bonzurile.

Imagine
0 x
Către a șasea dispariție a vieții pe Pământ?
Driver 68
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 29
Înregistrare: 29/12/07, 19:07
Locul de amplasare: N47 E07




de Driver 68 » 09/04/08, 18:56

este răspunsul „c”
dar logic când răspundem la o ghicitoare
întotdeauna ai nevoie de o recompensă ....
Ce câștig?
Driver 68 : Lol:
0 x
os
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 54
Înregistrare: 11/11/05, 14:28
x 8




de os » 12/04/08, 21:26

Nu câștigăm nimic, pentru că este o farsă ...

http://www.hoaxbuster.com/hoaxteam/foru ... Mess=67852

Apropo, am fost înșelat ... ca mulți. Îmi pare rău
0 x
Către a șasea dispariție a vieții pe Pământ?
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 13/04/08, 11:53

Ok păcălirea nu este confirmată oficial ... evident că nu este o fotografie de satelit pe de altă parte ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Superform
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 294
Înregistrare: 09/11/04, 14:00




de Superform » 14/04/08, 09:16

da, perspectivă amuzantă pentru o fotografie din satelit ...
0 x
martien007
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 565
Înregistrare: 25/03/08, 00:28
Locul de amplasare: Marte planeta




de martien007 » 14/04/08, 11:37

Da, fotograful se află pe o scară sau, în cel mai rău caz, la etajul 1 al casei vizavi :?:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 14/04/08, 11:43

Uh ... contează mai mult originea fotografiei decât conținutul ei?

Care este răspunsul atunci?

Apropo, ar exista un răspuns d):

- Răspunsul D: călugări care tocmai s-au deghizat în polițiști : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 14/04/08, 12:21

Christophe a scris:Care este răspunsul atunci?


acea:
Ei bine, asta e, am reușit să găsesc negarea (http://sankara.canalblog.com/archives/2 ... 99273.html), scrisă de un om pe nume Michel Collon, pe care îl citez aici integral, pentru că este foarte informativ - sper că nu îl va da în judecată pe HB pentru reproducere necorespunzătoare):

"TIBET: Investigarea unei fotografii manipulate
MICHEL COLON

Uitați-vă bine la această fotografie „Soldați chinezi deghizați în călugări”, pe care probabil ați primit-o sau o veți primi în curând. Acesta circulă extensiv pe net, cu comentariul: „Londra - 20 martie - GCHQ, agenția guvernamentală de comunicații care monitorizează electronic jumătate din lume din spațiu, a confirmat acuzația Dalai Lama că "Armata Populară de Eliberare a Chinei, deghizată în călugări, a provocat revolte care au ucis sau rănit sute de tibetani ..."

Fotografia acuzatoare

Această fotografie ar trebui să o demonstreze, așa că a indignat mulți oameni. Acum aruncați o privire atentă la această fotografie și să jucăm jocul celor șapte greșeli ...

Cele 7 greșeli ...

1. Ați văzut vreodată o „fotografie de satelit” făcută dintr-un astfel de unghi de vedere?
2. Ni se spune că soldații se deghizează în călugări pentru a juca provocatori. Sunt suficient de proști pentru a efectua o astfel de operațiune ascunsă în mijlocul străzii?
3. Ni se spune că fotografia este recentă, chiar înainte de evenimente. Ce o dovedește?
4. Am intervievat un prieten care cunoaște Tibetul. El spune că această fotografie nu ar fi putut fi făcută pe 14 martie, sub un soare de primăvară, deoarece primăvara a ajuns abia pe 21 martie anul acesta în Tibet.
5. Îmi mai spune că acoperișurile taxiurilor pentru biciclete din Lhasa și-au schimbat culoarea din 2005.
6. El mai spune că aceste uniforme de poliție nu au mai fost folosite de mult timp.
7. Prin urmare, a fost necesar să efectuăm o mică investigație care ne-a făcut să descoperim o versiune complet diferită ...

Dar de unde vine?

De fapt, fotografia datează din 2003. În timpul filmării unui film, călugării au refuzat să joace figuranții. Deci soldaților li s-a dat sarcina și aici primesc uniformele figuranților. Practică obișnuită acolo, se pare. În orice caz, nimic de-a face cu imaginile TV recente care arată călugării care exercită violență și distrug magazinele din Lhasa.

Ei bine, părea atât de mare încât a trebuit să verificăm. De fapt, puteți găsi confirmare pe ... site-ul independentist care arată fotografia „acuzatoare”:
http://buddhism.kalachakranet.org/chine ... -tibet.htm

Fotografia este subtitrată: Aceasta nu este o „mișcare tactică” neobișnuită din partea guvernului chinez, așa cum se poate vedea pe coperta din raportul anual 2003 al CEDO
Se pare că această fotografie a fost făcută când călugării au refuzat să joace ca actori într-un film, așa că soldaților li s-a ordonat să îmbrace rochii. (Aceasta nu este o „mișcare tactică” neobișnuită din partea guvernului chinez, așa cum se poate vedea pe coperta din raportul Centrului tibetan pentru drepturile omului și democrație din 2003. Această fotografie pare să fi fost făcută când călugării a refuzat să joace într-un film, așa că soldații au fost instruiți să poarte aceste rochii.)

Întrebat despre această manipulare, webmasterul site-ului a răspuns că a asociat totuși fotografia cu textul în care îi acuză pe chinezi „pentru a arăta tipul de năluci pe care chinezii le-au folosit în ultimele revolte”. Toată lumea va aprecia această etică jurnalistică.
Apoi, tot felul de grupuri au șters pur și simplu acest comentariu pentru a face să creadă că fotografia a fost recentă și că a fost o conspirație a armatei chineze. De atunci, fotografia a făcut turul lumii ... / .....

Cei care nu sunt convinși că imaginile mințesc pot merge, de asemenea, la http://www.worth1000.com. Nu toată lumea poate fi (ca mine) un fan al lui Chris. Marker ...
Cred că am tratat subiectul, acolo ... Pot să mă întorc la muncă?
Ai văzut :
http://www.hoaxbuster.com/hoaxteam/foru ... Mess=67852
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 14/04/08, 12:26

Care este filmul în cauză? : Cheesy:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 222