Schimbare de viață: mică cronică

Consumul si dieta durabile și responsabile sfaturi de zi cu zi, pentru a reduce consumul de energie și apă, deșeuri ... Mananca: preparate și rețete, găsi hrană, informații sănătoase de conservare locale și de sezon produse alimentare ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79328
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Schimbare de viață: mică cronică




de Christophe » 27/01/08, 14:55

Iată o „copiere / lipire” a pieselor selectate dintr-o cronică „economică” pe care am găsit-o cu adevărat interesantă într-un local gratuit (Passe Partout pentru belgienii care știu),

Această coloană, adesea satirică, dar care indică probleme foarte reale, este intitulată „State of Donkey” și coloana în cauză „Change of life”

(...) Am impresia că va trebui să ne schimbăm viața, sau cel puțin modul de viață, în următoarele câteva zile sau luni.
Societatea noastră de consum pare să-și fi atins limitele, iar excesele sugerate în toate domeniile au condus multe familii la un pas și la precaritate.

Dar, deoarece majoritatea nevoilor care au fost create pentru a ne face să cheltuim, banii câștigați ușor sunt nevoi de prisos, putem găsi foarte repede câteva mijloace pentru a termina în fiecare lună mai degrabă în verde decât în ​​roșu ...

Câteva sfaturi adunate ici și colo: în primul rând încălzirea caselor noastre, încălzirea tuturor camerelor casei vara și iarna la o temperatură de 20 sau 21 ° este un lux care acum este foarte scump și care ne-a lipsit de mult timp de plăcerea de a veni împreună într-o singură cameră din casă, unde căldura umană și căldura focului ne încălzesc inimile și corpurile.

Coridoarele încălzite, spălătoria încălzită, baia încălzită permanent, de două ori treizeci de minute de utilizare, încăperile încălzite ... etc ... ajută resursele noastre să fie epuizate atât în ​​ceea ce privește portofelul, cât și planeta. Utilizarea puloverului, interzisă de ani de zile în regiunile noastre, poate ajuta la susținerea cu una sau două ° mai puțin în casele noastre, vara și iarna! (nota editorului: ??? un pulover vara ???)

Telecomunicațiile atunci: atâtea apeluri telefonice inutile, atâtea SMS-uri care se pierd în masă, toate aceste abonamente la diverse servicii care, având în vedere utilizarea lor redusă, se dovedesc a fi atât de scumpe ...

Mâncare: fierberea unui fel de mâncare permite bucăților de carne puțin mai delicate, dar mult mai puțin costisitoare, să devină feluri de mâncare suculente, topindu-se în gură fără a topi ușa monaie! Utilizarea unor containere mai mari și mai puțin costisitoare evită risipa de ambalaje enorme și uneori reduce prețul băuturii cu 30-50%.

(...)

Conducerea mai puțin, mersul mai puțin departe, evitarea călătoriilor inutile, chiar și în special călătoriile scurte, conducerea puțin mai lentă economisesc 1 sau 2L la 100, ne-ar permite să economisim sute de euro în fiecare an, euro care astăzi hui du-te în fum pentru a câștiga câteva minute pe care le vom petrece ... telefonând sau cheltuind: cerc vicios!

Ei bine, voi continua data viitoare, este atât de bine să dau lecții ... ar fi bine dacă aș aplica ... eu însumi!


Când este o astfel de cronică în lume sau figaro?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16130
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5244




de Remundo » 27/01/08, 16:51

Totul are sens.

Problema este că 90% din populație a devenit locuitorii orașelor și este complet incapabilă să trăiască pur și simplu în țară cu grădina, găinile și iepurii, aragazul cu lemne și ferăstrăul pentru fabricarea legăturilor.

Mii de „grădini ale muncitorilor” sunt necultivate, aproape nimeni nu are parcelă în mediul rural, fermierii cumpărând la prețuri mici orice devine disponibil, pe măsură ce oamenii pleacă și moștenesc

Astfel, toți locuitorii orașelor au nevoie de locuințe la 22 °, SMS-uri, televizoare cu plasmă de 1,5 m în diagonală, etc. Au pierdut orice referință la nevoile reale, deoarece ne aflăm într-o economie de nevoi artificiale.

Nici nu își dau seama că sunt ca niște copii când vine vorba de aprovizionarea cu energie și hrană a orașului lor. Care sunt deosebit de vulnerabile. Trebuie doar să vedeți mizeria creată de blocajele de combustibil pentru mai mult de o săptămână după o grevă de rafinărie sau camion ...

Chiar și eu, care i-am văzut pe bunicii mei trăind foarte fericiți așa, treptat mă las absorbit de acest mod de viață nerezonabil, artificial și captivant. Dar, în caz de lovitură dură, am repere și cunoștințe de bază pentru a-mi asigura existența ...

Și totuși mișcarea urbanizării excesive crește în fiecare zi, cu călătorii din ce în ce mai lungi, obositoare și consumatoare de energie între casă și serviciu.

La fel și viața economiei noastre de combustibili fosili. În mod clar, dacă nu creăm surse alternative și regenerabile, lumea se îndreaptă spre dezastru.

@+
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Arthur_64
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 224
Înregistrare: 16/12/07, 13:49
Locul de amplasare: Pau




de Arthur_64 » 27/01/08, 16:59

Deoarece nevoile noastre primare sunt satisfăcute automat (băut, mâncat, supraviețuind) lucrând 35 de ore, ceea ce lasă mult timp liber, încercăm să ocupăm acest timp liber menționat într-un alt mod, de unde și crearea nevoi artificiale (TV etc.).

Și acest marketing este foarte conștient de asta.

Maslow, ești acolo?
http://fr.wikipedia.org/wiki/Pyramide_des_besoins

A fost o vreme când copiii se mulțumeau cu o portocală de Crăciun, acum au nevoie de cele mai noi gadgeturi electronice (se pare că am 80 de ani când spun asta).

Cel mai interesant lucru este că persoanele care consideră că este important să ducă copiii cu cadouri sunt cei care au avut doar o portocală ... și care explică că acest lucru a fost suficient pentru ei (am exemplul bunicului meu) mamă)!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16130
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5244




de Remundo » 27/01/08, 17:23

Și da, salut Arthur!

Și, în mod paradoxal, toate aceste nevoi artificiale sunt îndeplinite în general, iar lângă acestea, nevoile de bază nu mai sunt. Mă gândesc doar la a respira aer curat, a bea apă pură neclorurată, a merge în natură, a atinge lemnul, animalele ... și alte nevoi, nevoi sociale, au fost mult timp subminate de structura urbană. Nimeni, eu primul, când sunt în aceste „megalopoluri”, nu se uită la vecinul său, nu au existat niciodată atât de mulți oameni singuri, oamenii nu vorbesc între ei, se evită, sunt chiar suspicioși. chiar si un salut devine suspect !!! Este deranjant. :|
0 x
Imagine
faaab
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 30
Înregistrare: 03/01/08, 09:55
Locul de amplasare: Brest




de faaab » 28/02/08, 13:22

muncă,
consumă,
a muri ...

Am văzut asta pe un tricou al unei persoane cu aspect alterglobalist : Twisted:
(nu sunt idei bine primite, nu nu este bine : Hopa: ).

Societate de consum = societate hiper-individualista?

De ce să ne gândim la alții? Când mă gândesc la mine, Pământul se învârte, nu? Nu este ușor să mergi să vorbești cu un străin, plus că pare suspect de acesta, spune lucruri, dar nu văd deloc unde se duce? Aș fi mai bine să fac lucruri care îmi plac ...

Și mai rău, m *** nu voi face un duș timp de 10 minute, mai degrabă decât 30, că voi salva Africa!
Hei, nu am reciclat acest carton de lapte, este în regulă, îl voi recicla pe următorul. Ce este o cărămidă în comparație cu masa totală a deșeurilor reciclate?
A și dracu, e doar pentru distracție, am niște bani, nu costă prea mult, îmi voi permite acest ecran plat. Televizorul este cool. Din fericire ea este acolo pentru că viața în oraș e de rahat, sunt prea mulți oameni, îmi place să ies, se simte bine acasă, economisește bani (este scump jumătate astăzi, toate acestea să fie strânse lângă un străin) ...
În cele din urmă, toate acestea pentru a spune că aici este pentru mine Imagine de multe ori ceea ce văd unde aud. Și totuși, ca mulți, nu sunt un exemplu, dar fiind conștient de asta este deja asta, înseamnă că lumea începe să se schimbe ...
: Roll:

Cu toate acestea, se pare că:
Singurul lucru care îi permite omului să trăiască este actul.
Jean-Paul Sartre
0 x
jessle
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 107
Înregistrare: 27/10/07, 23:08




de jessle » 23/04/08, 23:34

Din păcate suntem într-un sistem și viața în afara acestui sistem este suspectă.
Spunem că în timp a fost mai bine decât dacă am trăi diferit
viața ar fi mai bună, dar:
Suntem gata să facem sacrificiul confortului nostru actual și în ce măsură?

mergi să petreci o seară cu familia fără televizor
vezi sâmbătă duminică fără telefon, sms și televizor
duminică luăm bicicleta pentru această plimbare

este deja mult, dar nu suficient pentru gustul meu.

După aceea, dacă ai gust pentru el, restul vine de la sine, vorbesc din experiență.
0 x
Louhac
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 16
Înregistrare: 05/09/07, 10:39




de Louhac » 24/04/08, 09:29

Aceste mesaje amuzante despre acest subiect, au impresia de a merge în urmă cu 40 de ani. Evident, este posibil să trăim mai fericiți consumând drastic mai puțin din momentul în care o spunem. Am crescut într-o casă în care era 14 ° C dimineața, deoarece părinții mei au lăsat aragazul să iasă noaptea și să trăiască brusc la 17 ° iarna este norma pentru mine. Dar reducerea consumului nu ar trebui să fie un efort, ci un proces automat: am nevoie de acest lucru? Puteți repara acest lucru în loc să îl înlocuiți?
Nu înseamnă să trăim în afara societății: avem două computere, o mașină, un televizor (timp de 3 luni și a fost un cadou atât de greu de refuzat;)). În afară de asta, cu plata unui ucenic (≈ 700 €) și cu plata unui stagiar (≈ 600 €), consumăm 80% organic (cu ajutorul părinților ocazional, (unii cartofi ce) și luând în considerare ajutorul locuințe care există în Franța pentru venituri foarte mici).
Nu spun asta pentru a-mi spune povestea vieții, ci pur și simplu pentru că mă enervează uneori să aud că ecologia este ceva pentru bogați sau că, cu salariul unui profesor (de exemplu), nu putem mânca organic. În timp ce aceiași oameni cumpără o mașină nouă la fiecare 3 ani sau haine în fiecare săptămână (în funcție de sex :P ). Desigur, situația este diferită dacă locuiți într-un oraș mare, dar în altă parte a provinciei, fără a avea măcar o grădină ...
0 x

Înapoi la "Consumul sustenabil: consum responsabil, alimente, sfaturi și trucuri"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 119