Încărcați o baterie gratuită prin electricitate statică

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
iso14000
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 61
Înregistrare: 13/09/07, 13:25




de iso14000 » 09/03/08, 21:29

Nu văd interesul diodei de germaniu, mai degrabă decât a siliciului aici ...

ciudat ....
0 x
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 11/03/08, 12:21

iso14000 a scris:Nu văd interesul diodei de germaniu, mai degrabă decât a siliciului aici ...

ciudat ....


hi,
Cred că este pentru a recupera componenta HF (undă radio) în plus față de electricitatea statică.
@+
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
rafpantone
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 44
Înregistrare: 30/11/04, 21:00
x 1




de rafpantone » 02/05/08, 14:40

tagor a scris:Tocmai am descoperit o diagramă ultra simplă
pentru a valida acest concept

Imagine


imediat ce primesc diodele de germaniu, încerc acest lucru

altcineva ar vrea să încerce?


Iată linkul către videoclipul din care a fost extrasă această imagine.
http://www.metacafe.com/watch/915226/fr ... _thin_air/

în funcție de ieșirea de 2 volți, dar în Amp?
Am diodele care îmi lipsesc mai mult decât apartamentele, vă voi ține la curent cu un +
0 x
Tagor
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 06/04/07, 12:31




de Tagor » 02/05/08, 17:29

rafpantone a scris:în funcție de ieșirea de 2 volți, dar în Amp?


Nu am văzut niciun interes pentru această adunare, deoarece din partea mea
curentul este foarte foarte slab
0 x
rafpantone
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 44
Înregistrare: 30/11/04, 21:00
x 1




de rafpantone » 03/05/08, 13:50

tagor a scris:
rafpantone a scris:în funcție de ieșirea de 2 volți, dar în Amp?


Nu am văzut niciun interes pentru această adunare, deoarece din partea mea
curentul este foarte foarte slab


Ce lungime de antenă ați folosit și pentru ce diametru?

La rândul meu, nu am nimic, nici tensiune, nici curent, apartamentul meu trebuie să facă o cușcă Faraday, voi încerca afară.
0 x
guyom
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 21/09/07, 11:33




de guyom » 03/05/08, 18:32

Extind (poate în mod greșit) domeniul de aplicare al acestei postări, dar ce părere aveți despre încercarea de a colecta electricitate statică de pe o mașină?
Fricțiunea cu aerul este foarte importantă acolo și, prin urmare, presupun că electricitatea recuperabilă nu poate fi neglijabilă.

Observați experimentatorii experimentați
0 x
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 04/05/08, 10:35

Există (cel puțin) o stație de metrou în Tokyo unde experimentăm recuperarea energiei de la călători. Există senzori piezoelectrici dispuși în sol. Energia recuperată este utilizată pentru iluminat.

Într-o mașină trebuie să putem, de asemenea, să recuperăm energia electrică utilizând senzori piezoelectrici amplasați în diferite locuri. Există, de asemenea, vibrațiile motorului. Amortizoarele ar putea recupera energia electrică în loc să o piardă prost în căldură.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 04/05/08, 13:16

Bună ziua Maximus Leo
Maximus Leo a scris:Într-o mașină trebuie să putem, de asemenea, să recuperăm energia electrică utilizând senzori piezoelectrici amplasați în diferite locuri.


Mi se pare dificil, performanța acestor senzori la recepție este destul de slabă mai ales dacă nu sunt entuziasmați de frecvența lor de rezonanță. În plus, un motor schimbă turația foarte frecvent (deconectat!). Este bun pentru a face semnale dar pentru a recupera energie ???, mi se pare o soluție complicată, costisitoare și, prin urmare, inamortizabilă.

Maximus Leo a scris:Amortizoarele ar putea, de asemenea, recupera energia electrică în loc să o piardă stupid ca căldură.

Total de acord, există cu siguranță mult mai multe de recuperat și mai ușor cu tehnologiile deja dezvoltate. Eu
gândea așa ceva. Un miez care se mișcă (cu inerție sau brațul suspensiei) într-o bobină.

Imagine

Montat în corpul amortizorului sau acționat de o manetă amplificator extern. Există, de asemenea, modul hidraulic în care am putea circula uleiul amortizorului într-o mică turbină receptor (poate fi mai scump și mai dificil de realizat).
A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 04/05/08, 14:53

Iar senzorii piezoelectrici sunt destul de scumpi!

Amortizorul de recuperare a energiei ar fi (relativ) ușor de implementat, dar ce să facem cu energia recuperată în cazul unui vehicul convențional? Ar fi mai degrabă destinat să echipeze un vehicul electric sau hibrid pentru a-și mări autonomia.
0 x
Rodolphe987
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 27/11/08, 15:24




de Rodolphe987 » 27/11/08, 17:22

renaud67 a scris:bonjour,
puteți merge și acolo:
http://www.tunecharger.com/
acest încărcător s-a întâmplat să readucă la viață ... baterii moarte !!


Confirm că am unul în mână de ceva timp și funcționează foarte bine. Baterie auto, invertor și toate bateriile reîncărcabile.

Pentru informații, produc orice baterie (cu excepția litiu) de la 3,6 V la 12 V.

Numele s-a schimbat în Bat4life.com.

A+
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 207