Bubbleer mecanic?

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
yakakliker
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 01/09/05, 19:12
Locul de amplasare: Calvados

Bubbleer mecanic?




de yakakliker » 31/05/08, 12:55

Întrebarea poate părea stupidă, dar voi încerca oricum (ridicolul nu omoară... ;)))

A încercat cineva vreodată să instaleze un sistem de barbotare „mecanic”?

Din punct de vedere mecanic, mă gândesc la un sistem precum „barbotarea așa cum se găsește în acvarii pentru a oxigena apa...” care poate oferi mai multă flexibilitate în a varia cantitatea în funcție de turația motorului...

Vă rog să nu vă bateți joc... este doar o întrebare... ;-))

Dacă ideea este stupidă, spune-mi de ce.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 31/05/08, 19:37

Bună ziua yakakliker

Propunerea ta nu este deloc stupida, in orice caz este o solutie pe care am luat-o in considerare deja. Mica pompa de aer care face barbotare exista si in curent continuu de 12 volti. Este folosit de pescari în acvariile mici pe bărci pentru a menține peștii vii în viață.

Pe de altă parte, debitul de aer este relativ scăzut și habar nu am dacă este suficient pentru a produce cantitatea de abur de care avem nevoie. Merită încercat.... : Mrgreen:
A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 144