Sănătate poluată, difuzată pe Franța3

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79431
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11087

Sănătate poluată, difuzată pe Franța3




de Christophe » 03/06/08, 22:24

S-a întâmplat aseară pe FR3. Interesant de a educa publicul larg despre poluare ... de tot felul.

Posibilitatea de a crește gradul de conștientizare, informare, explicare și exprimare a spectatorilor cu privire la un subiect care ne privește pe toți: poluarea și efectele sale asupra sănătății. Martorii ne spun poveștile lor și specialiștii îți răspund în direct la toate întrebările ...

Rapoartele:

• Poluare generală! (Raport la Champlan din Essonne)
• Istoria unui dezastru previzionat: azbest
• Cancer și curățătorie chimică
• Fermierii otrăviți de pesticid
• Ce conțin plăcile noastre?
• Portretul unui electro hipersensibil
• Mărturia unui cuplu atacat de zgomot

http://programmes.france3.fr/sante-poll ... rticle=524
Dernière édition alin Christophe 04 / 06 / 08, 15: 02, editate 1 ori.
0 x
rafpantone
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 44
Înregistrare: 30/11/04, 21:00
x 1




de rafpantone » 03/06/08, 22:35

Nu l-am putut urmări, există cineva care l-a înregistrat :?:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79431
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11087




de Christophe » 03/06/08, 23:12

Ei bine, am văzut că 1/2 de fapt ... a fost bine și mai puțin bine.

Puteți ajunge din urmă vizitând site-ul (există fragmente) și forum a spectacolului.
0 x
martien007
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 565
Înregistrare: 25/03/08, 00:28
Locul de amplasare: Marte planeta




de martien007 » 04/06/08, 00:21

Văzut în întregime.

Michel Cimes l-a întrebat pe ... ???? ... AFSET logue, care a susținut că totul este bine controlat în raport cu standardele europene și că, prin urmare, nu există nicio problemă de a consuma fructe și legume neecologice. , să nu folosească telefoane mobile fără căști .. etc., dacă a mâncat organic => răspuns = da : Mrgreen: , dacă ar locui în ea ?? (oraș lângă Paris care suferă toată poluarea imaginabilă) => răspuns = nu :şoc: .

Pe scurt: fă ce spun, dar iau măsuri de precauție pentru că, cu ceea ce știu, mi-e prea frică să-mi risc viața !!!

Când vine vorba de poluarea în apartamente, se știe că formaldehida este dăunătoare de foarte mult timp și continuăm să fabricăm mobilier din PAL ... etc.

El a arătat plantelor care absorb aceste substanțe chimice nocive.

Au vorbit și despre particulele emise, dar când s-a vorbit despre motorină, cuvântul a fost rostit o dată și apoi au vorbit doar despre poluarea automobilelor. există subiecte tabu, ca de obicei.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79431
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11087




de Christophe » 04/06/08, 00:32

Pisica Affset ... logue? :?: : Cheesy:

În orice caz, nu era credibilă ... : Mrgreen:

Păcat că tipul de Criirem a fost tratat de militant chiar dacă există ceva de reproșat acestui organism, precum studiul recent privind „radiațiile” (de fapt foarte limitate, nu mai mult decât un alt sistem electronic) ale becurilor fluorescente. ..
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 04/06/08, 00:49

Champlain, în Essonne.
Altfel mi-a plăcut puiul brunet (WWF?) : Cheesy:
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
Superform
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 294
Înregistrare: 09/11/04, 14:00




de Superform » 04/06/08, 08:32

martien007 a scris:Văzut în întregime.

Michel Cimes l-a întrebat pe ... ???? ... AFSET logger, care a susținut că totul este bine controlat în raport cu standardele europene și că, prin urmare, nu există nicio problemă (..)


Pfff ... standarde europene ...

Voi face un standard "Un dezastru natural este de la 20 mm de precipitații pe zi", să-l adopte în Europa, și hoo! un standard european prost!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 04/06/08, 12:37

: Arrow: Nu am văzut acest spectacol, dar am auzit în spectacol CO2 IUBIREA MEA pe FRANCE INTER din 31 mai 2008 că,
: Evil: fiecare francez mănâncă 1.5 kg de pesticide pe an! :şoc:
: Evil: Imagine
Încă nu-mi vine să cred în timp ce o scriu, ar trebui să podcastez emisiunea :şoc:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79431
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11087




de Christophe » 04/06/08, 12:49

Orice ...

Poate mănâncăechivalent 1.5 kg de presticid ... dar cu siguranță nu 1,5 kg de pesticide pure.

Este cam așa cum s-ar putea spune că mănâncă echivalentul a X kg de ulei care erau necesare pentru producția de alimente pe care o consumă ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79431
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11087




de Christophe » 04/06/08, 14:47

O bună analiză critică a spectacolului:

(...)Ceea ce reiese din această seară este impresia că am asistat la o remarcabilă operație de dezinformare ...

Cu siguranță, s-au spus o mulțime de lucruri despre tema sănătate - poluare și foarte clar. Nu putem reproșa Franței 3 că are adevăruri ascunse. Dar putem da vina pe France 3 și pe producătorii emisiunii, pentru că au căutat constant să relativizeze aceste informații prin cuvintele oficiale liniștitoare ale unui reprezentant al unei agenții de sănătate publică, prin intervențiile jalnice ale celor două gazde principale. și de numărul iresponsabil al unei persoane celebre care nu cunoștea subiectul.

Știm că „pentru a face public” aveți nevoie de spectacol, umor și din ce în ce mai, din păcate, umor foarte scăzut. Dar poate că pentru anumite subiecte, în special pentru acest subiect, ar putea fi necesar un minim de seriozitate. Sau dacă nu serios, doar puțin respect pentru persoanele bolnave. Dar, evident, chiar și asta, „serviciul nostru public de televiziune” nu mai este în măsură să îl furnizeze.

O astfel de atitudine este mai mult decât dăunătoare. Este foarte tristă, foarte serioasă. Și, mai presus de toate, atât de revelatoare a problemelor esențiale ridicate de problemele de sănătate și mediu.

Ceea ce este în discuție astăzi nu este doar o ipotetică epidemie de cancer în 30 până la 40 de ani pentru o proporție marginală a populației care nu va fi avut noroc. Acum sunt mii, zeci de mii de bolnavi. Cine le vede viața distrusă. Care nu sunt recunoscute de nimeni, mai ales nu de cei a căror profesie sau misiune este. Oameni condamnați să se descurce singuri cu patologii extrem de invalidante și cu imaginea unor persoane tulburate psihologic pe care societatea le trimite înapoi.

Aceste probleme pe care le vedem acum în multe țări indică o problemă și mai mare: însăși supraviețuirea speciei umane de pe Pământ, care este în joc.

Deci, de ce această incapacitate de a aborda serios problema?


Să încercăm o explicație: remedierea problemei înseamnă cu siguranță punerea sub semnul întrebării chiar a bazelor foarte dragului nostru „model de dezvoltare”. Adică, reconsiderând în totalitate stilurile noastre de viață, modurile noastre de consum, trecând către societăți mai responsabile, mai civice, care ar putea să refuze orice ne îmbolnăvește ... chiar dacă acest lucru generează „creștere”, „bogăție economică” și vaste „piețe globalizate”.

Răspunsul „autistului” care a comis spectacolul aseară pare mult mai simplu, mult mai puțin deranjant și infinit mai profitabil pentru unii. Nu este nici mai mult nici mai puțin decât inventarea unor piețe noi care ar trebui să repare mai mult sau mai puțin daunele de pe alte piețe. O rețetă deja dovedită pe scară largă în trecut în beneficiul câtorva companii multinaționale și a unui număr incalculabil de „profesioniști din domeniul sănătății” care vor analiza - dacă securitatea socială sau ce va rămâne din ea o dorește ! - cu privire la cazurile foarte triste ale acestor „sărace victime colaterale ale progresului care nu pot fi oprite”. De exemplu, așa cum pare să o numească Jean-Louis Etienne, o vastă piață „Psy” pentru toți cei al căror corp, în ciuda incantațiilor repetate, va refuza cu încăpățânare să se adapteze!

După ce am oprit televizorul, am încercat un vis. Și vă invit să visați împreună cu mine la o televiziune publică eliberată de „tirania” publicității, care ar putea produce în cele din urmă programe serioase, care se ocupă de subiecte „reale” și căutând / propunând soluții „reale” ... „o lume în care cel mai important lucru nu ar fi creșterea infinită a PIB-ului și dorința megalomanică a unei minorități, ci sănătatea și fericirea tuturor oamenilor ...

Denis lebioda


Sursa și începutul: http://www.contaminations-chimiques.inf ... tele-aussi
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot], Google Adsense [Bot] și oaspeții 187