Uleiul regenerabil de Jean Laigret

ulei vegetal brut, diester, bio-etanol sau alți biocombustibili sau combustibili de origine vegetală ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 03/08/08, 16:17

Oula Mi-am pus întrebarea dar încă nu sunt acolo ... după ce am citit articolele „mici” pe care le avem (rapoartele de la Academia de Științe pe care tocmai le-am găsit nu mai intră în detaliile tehnice), Nu cred că avem suficiente informații pentru a obține ceva semnificativ.

Ar fi necesar, așa cum sa sugerat mai sus, găsiți lucrările și documentele lui Laigret însuși... o teză de exemplu?

Și, în plus, chiar dacă am obține ceva care seamănă cu petrolul, atunci ar trebui să o facem rafina! Pe scurt, nu este ușor de făcut în garajul dvs. ... dar departe de a fi imposibil pentru o mică afacere sau pentru o municipalitate ...

Iată rapoartele Academiei de Științe disponibile aici:
https://www.econologie.com/petrole-artif ... -3879.html
Dernière édition alin Christophe 03 / 08 / 08, 17: 23, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 03/08/08, 16:44

Uită-te la pagina 3 din .pdf (corespunzătoare paginii 360 din 1945 CR): a treia serie.

Este destul de uimitor, am avea posibilitatea de a crea cantități mari de hidrogen ȘI metan cu această metodă fără prezența celulozei (în timp ce digestia anaerobă convențională necesită acest lucru și creează foarte puțin H2).

Vă rugăm să rețineți că pH-ul trebuie „reglat” (neacid) și prezența iodului ca catalizator pare esențială.

Pentru mine această metodă arată ca un „digestie anaerobă îmbunătățită, ca să nu spunem nobilă".

Sesiunea din 1947 este mai mult despre „petrol lichid": bacilul perfringens în prezența săpunului (este o bacterie care mănâncă săpun :D) creează ulei de bună calitate (Doar dacă ați putea privi% raportat la rafinare pentru a confirma?).

Pacat ca este foarte, de asemenea, scurt ca Conturile ...
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 03/08/08, 19:45

Nu este ușor să se acorde procentul de rafinare, deoarece TOATE uleiurile sunt diferite: :?
De ce asta ? De ce nu există motoare sau cazane de țiței? Motivul este simplu: țițeiul este un amestec variabil de mai multe hidrocarburi în cantități diferite în funcție de densitatea produsului și nu există un țiței, ci o multitudine de țiței diferite. De fapt, fiecare câmp petrolier are istoria sa și are compoziția sa specială în diferite hidrocarburi. Unele, negre și subțiri, conțin o mulțime de molecule grele. Altele, maronii și mai fluide, sunt mai deschise. Acestea conțin mai mult sau mai puțin gaz dizolvat. Și toate au proporții variate de sulf sau produse acide, care sunt foarte corozive pentru metale. Desigur, nu există un motor universal potrivit pentru niciun combustibil și nici un cazan rezistent la aceste coroziuni foarte agresive.
Am luat acest text aici:
http://www.planete-energies.com/contenu ... inage.html
Iată un alt text care vorbește despre acest subiect:
Cu toate acestea, petrolul este clasificat în funcție de componentele sale majore și de măsurarea vâscozității sale după gravitația API (de la denumirea de "American Petroleum Institute"). Astfel, un ulei este ușor („ușor”) dacă gradul API este mai mare de 31.1, mediu („mediu”) dacă este între 22.3 și 31.1, greu („greu”) dacă este între 10 și 22.3 și foarte greu ( „extra greu”) dacă este mai mică de 10. Scara API ia în considerare vâscozitatea și deci lungimea lanțurilor de carbon ale compușilor. Cu cât lanțurile sunt mai lungi, cu atât este mai greu uleiul. Mai jos sunt câteva caracteristici ale uleiurilor principale.

Referințe text:
http://r0.unctad.org/infocomm/francais/ ... ualite.htm
În 1958, au avut idei de a găsi petrol, sau energie ... uimitor! :şoc:
http://www.dissident-media.org/infonucl ... fique.html
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 03/08/08, 20:07

Pe următorul link, se află compoziția unui butoi într-o rafinărie americană ... sursă de petrol necunoscută :?
http://www.unctad.org/infocomm/francais ... ilisat.htm
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 04/08/08, 12:15

lejustemilieu a scris:În 1958, au avut idei de a găsi petrol, sau energie ... uimitor! :şoc:
http://www.dissident-media.org/infonucl ... fique.html


văzut ieri în raportul asupra artei asupra bombelor hiroshima (130.000 morți și răniți „instantaneu”) și nagasaki (? ...), precum și în Polinezia, testele subterane ... provoacă găuri uriașe, o Această eroare ajunge să fie realizate de-a lungul anilor ... și acestea sunt scurgeri extrem de radioactive care durează pentru eternitate, contaminând mediul (apa, ...) ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 04/08/08, 12:20

Vă mulțumim pentru NU DEVIER ... și pentru că nu ați stricat acest subiect, este prea important pentru a fi distrus de dezbateri sterile nuclear ...

:strigăt:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
rezut
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 191
Înregistrare: 01/12/04, 14:58
Locul de amplasare: chalon pe saone
x 2




de rezut » 04/08/08, 12:44

bonjour

ce interes să producă petrol în timp ce planeta moare. iată adevărata întrebare

este mai bine să construiți o duzină de centrale solare și să fabricați hidrogen și poluarea 0

întotdeauna va fi același cine va buzunara aluatul dar cel puțin vom înceta să poluăm cu acest p .... de ulei
0 x
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 04/08/08, 12:50

hi,
Am postat și linkul pe Agoravox în răspunsurile la următorul articol:
http://www.agoravox.fr/article.php3?id_article=42778

@+
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 04/08/08, 13:00

rezut a scris:bonjour

ce interes să producă petrol în timp ce planeta moare. iată adevărata întrebare

este mai bine să construiți o duzină de centrale solare și să fabricați hidrogen și poluarea 0

întotdeauna va fi același cine va buzunara aluatul dar cel puțin vom înceta să poluăm cu acest p .... de ulei


Desigur, ai absolut dreptate, cu excepția faptului că H2 este PUTERUL purtător de energie, deoarece poate fi transportat foarte prost și cu dificultăți ...

Și nimic nu împiedică să producă hidrogen solar ȘI petrol ... Aș spune chiar mai bine: pot fi complementare ...

Ralalala, acești apărători ai soluției unice ...

Bibiphoque, vă rugăm să încercați să faceți un link către ȘTIRI !! E mai mult credibil că spre forum... (sau „oricine ar putea scrie orice”)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 04/08/08, 20:20

rezut a scris:bonjour

ce interes să producă petrol în timp ce planeta moare. iată adevărata întrebare

este mai bine să construiți o duzină de centrale solare și să fabricați hidrogen și poluarea 0

întotdeauna va fi același cine va buzunara aluatul dar cel puțin vom înceta să poluăm cu acest p .... de ulei


pentru a stoca carbonul. Să nu uităm că depozitarea CO2 are dezavantajul de a depozita și oxigen.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Biocombustibili, biocarburanți, biocombustibili, BtL, combustibili alternativi nefosili ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 158