Exemplu de ECD: soldul energetic, achiziția casei vechi

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Exemplu de ECD: soldul energetic, achiziția casei vechi




de Flytox » 15/08/08, 17:42

Bonjour à tous

Imagine

Imagine

Acest echilibru energetic (al viitoarei mele locuințe) mă lasă prost. Nu știu cum își calculează contul, dar de exemplu geamul dublu marcat cu o amortizare de peste 15 ani, termostatul încăperii ... :şoc:

Nu sunt incluse ... :se încrunta: : Mrgreen:
A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 15/08/08, 18:16

Vitrajul dublu cu emisii reduse despre care vorbesc este noul vitraj dublu care are straturi subțiri de ??? și este nou, iar nivelul de izolare este mult mai mare decât cel vechi.
Prețul? vai, vai Imagine
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Avatar de l'Utilisateur
camel1
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 322
Înregistrare: 29/01/05, 00:29
Locul de amplasare: Loire
x 1
A lua legatura cu:




de camel1 » 15/08/08, 19:59

Bună Flytox!

Tocmai am citit acest raport și ce zici de izolare ??? :şoc:

Vorbesc desigur în afara dublei geamuri, ceea ce vă va aduce, evident, un câștig semnificativ ...

În loc să investești în reglementări pentru încălzire, este mai bine să pariezi pe izolare, iar acolo, rentabilitatea investiției se poate face foarte repede (câțiva ani maxim), în special cu creșterea prețurilor la energie ...

Practic, această casă bine izolată ar putea fi încălzită „confortabil” cu lemn (câțiva metri cubi pe an) + o protecție împotriva înghețului de către electricitate și chiar mai puțin dacă adăugați puțină energie solară ..

Pentru ECS, un senzor plat plasat în locul potrivit ar trebui să vă permită să acoperiți o parte foarte mare a nevoilor dvs. ...

După, totul depinde de orientarea casei, de panta și de altitudinea în care se află, de măștile de la orizont, de un curs de apă din apropiere ...

În orice caz, confirmă ceea ce am crezut (și am auzit), aceste bilanțuri sunt fals limitate și nu fac nimic, mai ales în domeniul consilierii, pentru a ghida oamenii către alegerile corecte ... :se încrunta:

Există încă muncă pentru a schimba mentalitățile profesioniștilor, deseori prinși în rutinele lor și neputând pune la îndoială ...

Explicați-ne puțin cum este, această casă ...

A+

Michel
0 x
Eram pe marginea drumului, dar am făcut un mare pas înainte ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 15/08/08, 19:59

Ah, minunat, nu am văzut niciodată un DPE :) Mulțumesc Flytox

1) 2816, 30 kWh din lemn mă lasă încă visător la metodele de calcul ... :?: Deja niciun aparat nu are același PCI ... apoi vorbește în sutimi de kWH ... ei bine, sunt profesioniștii „certificați”, trebuie să aibă un motiv întemeiat! :şoc:

2) Dacă înțeleg corect aveți încălzire electrică + lemn pentru moment? Nu va fi greu să îmbunătățiți lucrul, urmați exemplul lui Tigger care a transformat o casă merdélec într-o casă din lemn solar https://www.econologie.com/forums/l-installa ... t5200.html (și el este în Lorena)

3) Ați văzut că raportul dintre energia electrică în kWh și energia primară este 2,58! Ceea ce înseamnă că atunci când cumpărați o pompă de căldură trebuie să împărțiți COP pe 2,58 pentru a avea consumul real de energie primară !! Imediat obținem ceva mult mai puțin interesant ... dar EDF intră în el, el vrea să vândă kWh! Deci, cine îndrăznește în continuare să afirme că energia geotermală este energia regenerabilă? : Evil:

4) În cele din urmă, consider că EP-ul de consum este suficient de rău (ca să nu spun catastrofal) pentru regiunea dvs. (sud-vest), așa că dacă nu cumva fostul proprietar încălzit până la moarte, cred că există lucruri serioase la nivelul de izolație

5) Și este doar amuzant, „profesioniștii” nu sfătuiesc să consolidați izolația (cu excepția cadrelor): de LA trebuie să începeți! Încă profesioniști care nu-și știu meseria sau care se află la începutul edf .... : Evil:

ps: pentru termostat, avem un model pe magazin https://www.econologie.com/shop/thermost ... p-172.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Hic
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 995
Înregistrare: 04/04/08, 19:50
x 5




de Hic » 16/08/08, 08:11

lejustemilieu a scris:Vitrajul dublu cu emisii reduse despre care vorbesc este noul vitraj dublu care are straturi subțiri de ??? și este nou, iar nivelul de izolare este mult mai mare decât cel vechi.
Prețul? vai, vai Imagine


hi

să ne amintim: tot corpul emet al infraroșului
(Heat)

aerul la 40 ° - 50 ° (de la un calorifer electric sub fereastră),
cine trece pe fereastră,
va emite și va radia energie
cine va fi absorbit de pereți,
* dar va trece prin geamul ferestrei *

(de asemenea, aerul la 20 ° radiază)



o pătură de supraviețuire oprește 95% din lumină și
infraroșu

* un strat subțire de metal oprește infraroșul *



Aer condiționat :
Vara, pui reflectorul afară,
- ceea ce permite paharului să rămână rece
(și să nu transmită infraroșu)


a fi testat: pe obturator (cu sau fără geam)



GoodBye
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 16/08/08, 13:40

Buna ziua camel1
camel1 a scris:Tocmai am citit acest raport și ce zici de izolare ??? :şoc:


Cu paginile care lipsesc din raport, va fi mai clar:

Imagine


Pentru izolarea tavanului, este o umplere de vată de sticlă între grinzile tavanului (mansardele pierdute) despre 15 până la 20 cm? Există loc pentru a dubla această grosime pe o mare parte a suprafeței.

Pentru pereți, „Expertul” a spus: „Ziduri cu bloc de beton gol izolat afară".
Proprietarul mi-a spus că este vorba de vată de sticlă cu un perete de brichete pentru a închide întregul interior!
Casa fiind revopsită nouă, nu am zgâriat acoperirile pentru a găsi cine spune adevărat ...:se încrunta: În sfârșit pentru o casă de ani 30, izolație la exterior, sunt septică….

Imagine

Imagine

Vorbesc desigur în afara dublei geamuri, ceea ce vă va aduce, evident, un câștig semnificativ ...

În loc să investești în reglementări pentru încălzire, este mai bine să pariezi pe izolare, iar acolo, rentabilitatea investiției se poate face foarte repede (câțiva ani maxim), în special cu creșterea prețurilor la energie ...


Pentru geamurile duble, valoarea recomandată (pentru creditul fiscal) de „Ug <1.5 W / m2.K” trebuie vizată, rezonabilă?

Pentru reglarea încălzirii electrice, nu este nici scump, nici complicat, mă prinde dacă spun o enormitate. Dependența 15 °, camera de zi 19 ° chiar și cu un bimetalic nu este prea departe de cont și reducerea puterii pentru absențe mici.


Practic, această casă bine izolată ar putea fi încălzită „confortabil” cu lemn (câțiva metri cubi pe an) + o protecție împotriva înghețului de către electricitate și chiar mai puțin dacă adăugați puțină energie solară ..

Pentru ECS, un senzor plat plasat în locul potrivit ar trebui să vă permită să acoperiți o parte foarte mare a nevoilor dvs. ...

După, totul depinde de orientarea casei, de panta și de altitudinea în care se află, de măștile de la orizont, de un curs de apă din apropiere ...


Solar ... despre asta este vorba. Casa este bine orientată (sudul complet), dar lipsa oalei, orientarea acoperișului este est-vest (nu chiar ideală).

Dar, tocmai ... pentru a putea să mănânc trebuie să construiesc cea mai importantă cameră a casei .... garajul : Mrgreen:
Deci acoperișul său ar trebui să fie orientat spre sud pentru a pune colectoare solare care merg bine.

Rămâne să găsim soluția ecuației:
- așezați garajul fără să măcelărească gura casei. (pante de acoperiș în direcții diferite 2)
- așezați garajul fără a masacra grădina. (Există un brad frumos de păstrat).
- așezați garajul spre nord pentru a adăposti casa.
- Mențineți garajul aproape (comoditatea și traseul conductelor de încălzire solare)
Nu a fost încă găsită soluția :se încrunta: : Mrgreen:


În orice caz, confirmă ceea ce am crezut (și am auzit), aceste bilanțuri sunt fals limitate și nu fac nimic, mai ales în domeniul consilierii, pentru a ghida oamenii către alegerile corecte ... :se încrunta:

Există încă muncă pentru a schimba mentalitățile profesioniștilor, deseori prinși în rutinele lor și neputând pune la îndoială ...

:şoc: : Evil: : Mrgreen:

Explicați-ne puțin cum este, această casă ...



Imagine

Sud:

Imagine

North:

Imagine

Împrejurimile:

Imagine

Imagine

O parte din cartier:

Imagine

Imagine

A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 16/08/08, 13:51

Salut Hic
Hic a scris:Aer condiționat :
Vara, pui reflectorul afară,
- ceea ce permite paharului să rămână rece
(și să nu transmită infraroșu)


a fi testat: pe obturator (cu sau fără geam)

Mulțumesc Hic, este adevărat că există o mulțime de lucruri de testat pentru a fi îmbunătățite.
A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 16/08/08, 14:19

Bună ziua Christophe
Christophe a scris:Ah, minunat, nu am văzut niciodată un DPE :) Mulțumesc Flytox

1) 2816, 30 kWh din lemn mă lasă încă visător la metodele de calcul ... :?: Deja niciun aparat nu are același PCI ... apoi vorbește în sutimi de kWH ... ei bine, sunt profesioniștii „certificați”, trebuie să aibă un motiv întemeiat! :şoc:


Nu vă lăsați păcăliți de gurile persoanelor certificate (anexa la raport):

Imagine

Imagine

Acestea sunt anexele Băncii Energetice ... acea gravitate : Mrgreen:


4) În cele din urmă, consider că EP-ul de consum este suficient de rău (ca să nu spun catastrofal) pentru regiunea dvs. (sud-vest), așa că dacă nu cumva fostul proprietar încălzit până la moarte, cred că există lucruri serioase la nivelul de izolație


Există ....:se încrunta: : Mrgreen:

5) Și este doar amuzant, „profesioniștii” nu sfătuiesc să consolidați izolația (cu excepția cadrelor): de LA trebuie să începeți! Încă profesioniști care nu-și știu meseria sau care se află la începutul edf .... : Evil:


Chiar nu ai înțeles nimic, din moment ce îți spun că sunt certificate ...: Mrgreen:

ps: pentru termostat, avem un model pe magazin https://www.econologie.com/shop/thermost ... p-172.html

Voi studia asta.
A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 16/08/08, 15:15

:D Frumos, acasă….
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 17/08/08, 10:11

1) Da frumos și plin de verdeață (un pic ca noi), pe de altă parte nu este o orientare foarte bună pentru a pune panouri solare (pot fi tuburi spre vest?). Avem un grătar de grătar când asta? :)

2) Problema este că certificarea nu înseamnă neapărat abilități. Mai ales cu legea care obligă DPE, bcp de margouilin pe piață ... În cele din urmă este mai bine decât „nimic” această lege. Pe Apper există un instalator QUALISOL care a montat panouri solare pe partea EST ... atât de bine ... certificarea este mai presus de toate o chestiune de bani! (sunt certificat că pot (peste) factura ...)

ps: fostul proprietar a învârtit capra și țestoasa sextagenară cu casa? Imagine
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 81