Căutare viermi strălucitori

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.

ai vazut vreunul?

Puteți selecta 1 opțiune

 
 
Consultați rezultatele
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 12/08/08, 11:53

Christophe a scris:Ben trebuie să fie în stare să-i prindă, să ia 1 bărbat și 1 femeie și ei supraviețuiesc transportului :D

Nu este evident dacă?


hi,
Ei bine, da și nu, pentru că pentru anul acesta, probabil că este prea târziu.
Perioada de împerechere este între iunie și iulie.
Din câte am citit, este suficient să captezi câteva femele, ceea ce este relativ ușor având în vedere că nu au aripi, să le așezi pe mușchi ușor umed într-un vas cu pereți netezi (Pyrex, porțelan, flawence) pe parcursul câtorva. nopți afară, trecând dimineața pentru a vedea dacă vreun mascul nu s-a împerecheat încă.
În această perioadă, după părerea mea, este posibil să avem posibilități de reproducere ulterior în regiunile în care sosesc animalele.

Deci, RDV pentru anul viitor! : Mrgreen:
(Până la sute, mă interesează pentru că nu am mai văzut niciunul de peste zece ani în diverse regiuni ale Belgiei)
@+
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968




de Ahmed » 16/08/08, 23:14

A fost o vreme când credeam în generarea spontană, dacă concluzia era falsă, observația era relevantă: caracteristicile mediului sunt cele care determină prezența sau absența uneia sau aceleia ființe vii.

„Napalmizarea” intensivă a agriculturii industriale a preluat un număr mare de insecte.
Dacă doriți (pe bună dreptate) să restabiliți microfauna din sol, trebuie mai întâi să restabiliți condițiile necesare supraviețuirii acesteia. Viermii tăi strălucitori au nevoie de pradă diversificată și de un habitat adecvat (cache-uri: lemn putrezit, iarbă, pietre, plăci etc.).
Aceste prade chiar au nevoie de condiții similare.

Chiar dacă considerați că prezența melcilor este suficientă, este important să țineți cont întregul ecosistem de grădină. Acesta este ceea ce trebuie să faceți înainte de orice încercare de a vă reintroduce creaturile și poate că acest lucru va fi suficient pentru a le face să reapară.

Personal, sunt în aceeași abordare, chiar dacă nu sunt (după cum ați înțeles) deosebit de fixat pe această specie și încep să observ evoluții pozitive. Printre păduchi și iulie au apărut viermi strălucitori foarte mici.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 155