Atenție credulul !!

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
Avatar de l'Utilisateur
nonoLeRobot
Domnul Kyot'Home
Domnul Kyot'Home
posturi: 790
Înregistrare: 19/01/05, 23:55
Locul de amplasare: Beaune 21 / Paris
x 13




de nonoLeRobot » 19/09/05, 17:51

Ai dreptate, problema nu este 4x4-ul din oraș, nu există nicio problemă ca cineva să aibă 4 roți cu tracțiune.

Dar ceea ce ne-am dori sunt vehicule care consumă puțin și pot polua, nu folosesc întregul loc (în oraș), nu ascund priveliștea (în oraș), nu sunt periculoase ...

Și 4x4, în general, are toate aceste dezavantaje, face parte din vehiculele neecologice, chiar dacă sunt de acord că nu este singurul, dar este în orice caz.

Apoi putem adăuga o mulțime de lucruri (GPL, pantone, ulei de friteuză etc), astfel încât acestea să nu polueze mult mai mult decât alte mașini, dar toate aceste sisteme ar fi, în orice caz, mult mai eficiente, de asemenea, pe mașini mai ușoare și mai bune. Pentru aceasta, taxa pe cartonașul gri este bine făcută, deoarece taxează doar emisiile de CO2, indiferent dacă provine de la un 4x4 sau un monovolum sau un motor prost conceput.

Când încerci să ataci un autobuz și alte vehicule, deoarece se întâmplă să polueze mai mult, asta se numește divizează și cucerește.

Oricum, putem folosi ulei vegetal doar în cantitate limitată, așa că da, este bine să folosiți ulei de prăjit, dar dacă este totuși să faceți 6 litri până la 100, s-ar putea să vă pipiți la o vioară. (între noi nu ar fi mai mult să economisești bani ;-) decât să limitezi poluarea și întrucât asta reduce prețul, sunt sigur că distanța parcursă este mai mare).

Acestea fiind spuse, sunt conștient că unii oameni au nevoie de 4x4 și alții au păcatul drăguț de a-l iubi, suntem oameni, dar nu mă face să cred că poluăm mai puțin pentru că reușim să câștigăm 20% cu pantone sau că unul folosește ulei recuperator ( poate fi de la Aldi individual, ceea ce este oribil) este foarte bine să reducem consumul și aprob, dar acest lucru nu poate fi un argument în favoarea consumului de vehicule mult.

Trebuie să vă adaptați consumul la nevoile dvs., dar să nu vă sporiți nevoile, deoarece aveți o modalitate de a consuma puțin mai puțin.
0 x
skyfish
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 18
Înregistrare: 16/04/05, 23:24




de skyfish » 20/09/05, 09:44

nonoLeRobot a scris:Oricum, putem folosi ulei vegetal doar în cantitate limitată, așa că da, este bine să folosiți ulei de prăjit, dar dacă este totuși să faceți 6 litri până la 100, s-ar putea să vă pipiți la o vioară. (între noi nu ar fi mai mult să economisești bani ;-) decât să limitezi poluarea și întrucât asta reduce prețul, sunt sigur că distanța parcursă este mai mare).


Ei bine, în timp ce te urinești în vioară, alții se gândesc să încerce să facă lucrurile, chiar dacă este un pas mic, nu este mai rău decât să-i denigrezi pe alții: furios:
în ceea ce privește aluatul, am pus mai mult de 20 000 € într-o instalație combinată de condensare solară-combustibil (nu este încă perfectă, dar deja este un progres) pentru nevoile de căldură ale umilei mele locuințe, apoi câteva meniuri care se scot pe umplutură -up ce fac de 1,5 ori pe lună, arffff, lasă-mă să râd. :D :D

trebuie să facă lucrurile să Meargă înainte, nu să tragă la tot ce mișcă :(
mai degrabă spuneți-ne ce faceți pentru a schimba lucrurile; asta ne va ajuta! : da ochii peste cap:

la +
0 x
Avatar de l'Utilisateur
adevăr
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 20/09/05, 13:13




de adevăr » 20/09/05, 13:35

Scuză-mi intruziunea în discuția ta, sunt foarte foarte interesat de realizarea unui motor pantonée, din păcate nu pot găsi toate piesele, știi dacă există pe internet posibilitatea de a cumpăra un kit.

Va multumesc anticipat tuturor. :D
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Billie
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 32
Înregistrare: 02/05/05, 08:42
Locul de amplasare: Villeneuve de Berg (07)




de Billie » 20/09/05, 15:00

adevărul a scris:interesat de realizarea unui motor pantoné, din păcate nu găsesc toate piesele, știți dacă există pe internet posibilitatea de a cumpăra un kit.


Buna ziua !
ați face bine să consultați site-ul în detaliu și în special această actualizare:
https://www.econologie.com/a-propos-des- ... -1520.html

<_
0 x
"Noi recunoaștem fericirea la zgomotul pe care îl face atunci când acesta dispare." Jacques Prévert.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 85