Vechi rezervor de combustibil pentru recuperarea apei de ploaie

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
seb28
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 01/09/08, 13:44
Locul de amplasare: Biban

Vechi rezervor de combustibil pentru recuperarea apei de ploaie




de seb28 » 01/09/08, 13:57

Bună, tocmai am cumpărat o casă a cărei metodă de încălzire era păcură. Am de gând să schimb modul de încălzire și rezervorul de combustibil de 10000 l îngropat în garaj nu-mi mai este util.
Există companii care transformă rezervoarele vechi de combustibil în rezervoare de apă de ploaie. Așa că mi-am spus că ar putea fi interesant să transformăm acest tanc.
A făcut cineva deja acest tip de transformare (degazare + tratarea rezervorului)?
Vreau să folosesc această apă pentru toalete, mașina de spălat și grădină.
MERCI
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 01/09/08, 14:30

Am avut această intervenție făcută când am trecut la pelete.
rezervorul meu era de 5000L.
la nivel financiar, nu este „profitabil” ca atare în comparație cu prețul m3 de apă, dar îl folosesc în principal pentru udarea grădinii sau mi se pare regretabil să pun apă potabilă tratată ( că plantelor nu prea le place)
m-a costat 1200 de euro.
au curățat și apoi au degresat interiorul rezervorului, apoi au aplicat o rășină epoxidică în interior.
În plus, se pare că din 2009 sau 2010, nu putem lăsa un rezervor de combustibil nefolosit așa cum este. trebuie degazat și apoi umplut cu beton slab sau îndepărtat.
Tehnica care a constat în umplerea acestuia cu nisip nu va mai fi acceptată (conform furnizorului de servicii) deoarece pe rezervoare puțin mari, lasă buzunare de gaz.
în caz: firma care mi-a făcut treaba: EURL Lambert în ARC LES GREY (70)
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
seb28
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 01/09/08, 13:44
Locul de amplasare: Biban




de seb28 » 01/09/08, 15:05

Mulțumesc dirk pitt, site-ul acestei companii mi-a dat ideea.
Mi-ar fi plăcut să știu dacă nu există miros de hidrocarbură cu apa care iese din acest rezervor (utilizarea toaletei și a mașinii de spălat)?
În ceea ce privește rentabilitatea, intenționam să instalez oricum un rezervor pentru colectarea apei de ploaie, așa că aș putea folosi la fel rezervorul de combustibil pe care va trebui să-l degazez și să-l recapitulez.
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 01/09/08, 15:54

fără miros de motorină pe de altă parte l-am băgat în apă după 15 zile de la refecție (conform celor ce mi-au spus) și apa mirosea a solvent de rășină epoxidică. Așa că l-am golit pentru prima dată. Nu stiu daca e mai bine sa il lasi in aer mai mult timp ??
0 x
Imagine

faceți clic pe semnătura mea

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 147